W 144.000 symulowanych głosów dostrojenie rezonansu traktu głosowego do pobliskiej harmonicznej dodawało 6-9 dB do wkładu traktu głosowego w głośność przy wyższych dźwiękach, ale tylko 1-3 dB przy niskich (Zhang, Journal of the Acoustical Society of America 2025). Ten jeden wynik pomaga wyjaśnić, dlaczego soprany i śpiewacy beltujący przekształcają samogłoski w miarę wznoszenia się, podczas gdy niskie głosy polegają bardziej na mocniejszym zwarciu fałdów głosowych. Klasyczny formant śpiewaczy, czyli szczyt widma w pobliżu 3 kHz, ma środek przesuwający się od 3092 Hz u sopranów do 2384 Hz u basów w 1.723 nagraniach operowych (Müller i in., Scientific Reports 2022). Po stronie beltingu (głośnego, zbliżonego do mowy stylu śpiewu) wykształceni śpiewacy beltujący różnili się od osób krzyczących bez wyszkolenia pod względem 18 mierzonych parametrów u mężczyzn i 9 u kobiet (Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025). Zebraliśmy dane z Journal of Voice, Journal of the Acoustical Society of America (JASA), Logopedics Phoniatrics Vocology, Scientific Reports, Frontiers in Public Health oraz ponad 30 pojedynczych recenzowanych badań. Jeśli formanty są dla Ciebie nowością, nasz przystępny przewodnik o tym, jak przesuwanie formantów zmienia głos, wyjaśnia podstawy.
TL;DR
- Formant śpiewaczy to szczyt widma w pobliżu 3 kHz, tworzony głównie przez zbliżenie się formantów 3, 4 i 5 (Sundberg, Journal of Voice 2001).
- Częstotliwość środkowa formantu śpiewaczego: 3092 Hz u sopranów wobec 2384 Hz u basów, w 1.723 nagraniach operowych (Müller i in., Scientific Reports 2022).
- Ogólny poziom ciśnienia akustycznego zmieniał się o ponad 30 dB, podczas gdy poziom formantu śpiewaczego różnił się tylko o 4 dB między śpiewakami (mężczyznami) (Bloothooft i Plomp, JASA 1986).
- Strojenie formantów dodaje 1-3 dB przy niskiej wysokości dźwięku, ale 6-9 dB przy wyższej (Zhang, JASA 2025).
- U 10 zaawansowanych i zawodowych sopranów wyniki nie potwierdziły obecności formantu śpiewaczego (Weiss i in., Journal of Voice 2001).
- Pięciu czołowych śpiewaków country nie miało silnego szczytu widma w pobliżu 2,8 kHz (Cleveland i in., Journal of Voice 2001).
- Soprany stroją pierwszy rezonans do wysokości dźwięku do około C6-D6 (około 1000-1200 Hz), niektóre aż do E6-F#6 (Garnier i in., JASA 2010).
- W jakościach beltu 6 śpiewaków teatru muzycznego stroiło pierwszy rezonans do drugiej harmonicznej aż do C5 (Bourne i Garnier, JASA 2012).
- Wykształceni śpiewacy beltujący a osoby krzyczące bez wyszkolenia: 18 parametrów u mężczyzn i 9 u kobiet różniło się istotnie (Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025).
- Belting z dominacją drugiej harmonicznej działa w zakresie zaledwie około kwinty dla większości samogłosek, w 12.987 symulacji (Herbst i in., Journal of Voice 2025).
- Wysokość krtani była podniesiona we wszystkich stylach beltingu, ale nie w klasycznym stylu śpiewu teatralnego (legit), u 7 zawodowych śpiewaków skanowanych rezonansem magnetycznym w czasie rzeczywistym (Rudisch i in., Journal of Voice 2025).
1. Gdzie leży formant śpiewaczy: częstotliwości według typu głosu
Formant to rezonans traktu głosowego, przestrzeni powietrznej od fałdów głosowych do warg. Formant śpiewaczy to znak rozpoznawczy śpiewaka klasycznego: kilka wyższych rezonansów skupia się w pobliżu 3 kHz i działa jak jeden silny szczyt. Poniższe liczby pokazują, że nie jest to jedna stała częstotliwość, lecz ruchome pasmo zależne od typu głosu. W 1.723 przykładach dźwięku operowego środek formantu śpiewaczego spadał od 3092 Hz u sopranów do 2384 Hz u basów (Müller i in., Scientific Reports 2022).
Różnica nie jest równomierna. Tenory i barytony dzieli 251 Hz, a barytony i basy tylko 70 Hz, co sugeruje, że ta miara barwy rozróżnia dwa najniższe męskie typy głosu mniej wyraźnie. Praca modelowa wyjaśnia mechanizm: wąska rura tuż nad fałdami głosowymi (nagłośniowa część krtani, epilarynx) w stosunku do szerokiego gardła wzmacnia to skupisko, a najlepszy stosunek zależy od samogłoski.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Położenie i pochodzenie formantu śpiewaczego w śpiewie klasycznym | Szczyt obwiedni widma w pobliżu 3 kHz, powstający głównie ze zbliżenia formantów 3, 4 i 5 | Sundberg, Journal of Voice 2001 |
| Przykłady dźwięku operowego analizowane pod kątem barwy formantu śpiewaczego | 1.723 (774 soprany, 389 tenorów, 343 barytony, 217 basów) | Müller i in., Scientific Reports 2022 |
| Częstotliwość środkowa formantu śpiewaczego (częstotliwość połowy energii w paśmie), soprany a tenory | 3092 ± 284 Hz wobec 2705 ± 221 Hz | Müller i in., Scientific Reports 2022 |
| Częstotliwość środkowa formantu śpiewaczego, barytony a basy | 2454 ± 206 Hz wobec 2384 ± 164 Hz (różnica 70 Hz, wobec 251 Hz między tenorami a barytonami) | Müller i in., Scientific Reports 2022 |
| Koncentracja energii w śpiewie wykształconych śpiewaków w rejestrze głowowym, w porównaniu z 15 mężczyznami i 15 kobietami bez wyszkolenia | Istotna koncentracja przy 2,2-3,4 kHz i przy 7,5-8,4 kHz | Lee i in., Clinical and Experimental Otorhinolaryngology 2008 |
| Stosunek pola przekroju gardła do nagłośniowej części krtani, który maksymalizował skupisko formantu śpiewaczego (2-3,5 kHz) w trójwymiarowym modelu traktu głosowego jednej kobiety | 11,4:1 dla samogłoski [a:] i 25:1 dla samogłoski [i:] | Vampola i in., Journal of Voice 2024 |
| Skupienie pików rezonansowych we growlu, skrajnym rockowym stylu wokalnym, u jednego zawodowego śpiewaka badanego rezonansem magnetycznym | Około 2000-4000 Hz, czyli obszar formantu śpiewaczego | Traser i in., JASA 2026 |
Uwaga kontekstowa: samo pasmo jest definiowane w różnych badaniach odmiennie (w pobliżu 3 kHz, 2-3,5 kHz, 2-4 kHz). Najnowsze dostępne dane dla porównania osób bez wyszkolenia i wykształconych: Lee i in., 2008.
2. Poziom i głośność: ile decybeli dają rezonanse
Śpiewacy nie stają się głośniejsi samym mocniejszym naciskiem. Poniższe wartości w decybelach pokazują, że kształt traktu głosowego decyduje, ile energii źródła dociera do słuchacza, a jego efekt silnie zależy od wysokości dźwięku. Silne strojenie formantów dodawało 6-9 dB do wkładu traktu głosowego w natężenie dźwięku przy wyższych dźwiękach, wobec zaledwie 1-3 dB przy niskich (Zhang, JASA 2025). Przy niskich dźwiękach główną dźwignią było natomiast mocniejsze zwarcie fałdów głosowych (przywodzenie).
Starsze dane pomiarowe wskazują ten sam kierunek. U zawodowych śpiewaków poziom formantu śpiewaczego prawie nie różnił się między mężczyznami (4 dB), ale zmieniał się o 23 dB wraz z wysiłkiem głosowym, więc zachowuje się bardziej jak pokrętło techniki niż stała cecha. Badanie komputerowe z nachyleniami widma źródła -6, -12 i -18 dB na oktawę wykazało także, że przy niskich dźwiękach wzrost poziomu dźwięku napędzało nachylenie źródła, a nie strojenie rezonansów (Herbst i Story, JASA 2022). Ta arytmetyka rezonansów i harmonicznych jest też częścią tego, co muszą odtworzyć systemy syntezy głosu śpiewanego.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Zmienność poziomu formantu śpiewaczego wynikająca z różnic między śpiewakami (mężczyznami) (14 zawodowych śpiewaków) | 4 dB | Bloothooft i Plomp, JASA 1986 |
| Zmienność poziomu formantu śpiewaczego wynikająca z samogłoski i z częstotliwości podstawowej | 16 dB (samogłoski) i 9-14 dB (częstotliwość podstawowa) | Bloothooft i Plomp, JASA 1986 |
| Zmienność poziomu formantu śpiewaczego wśród śpiewaczek i między trybami wysiłku głosowego | 24 dB (śpiewaczki) i 23 dB (wysiłek głosowy) | Bloothooft i Plomp, JASA 1986 |
| Zmienność ogólnego poziomu ciśnienia akustycznego w tym samym zbiorze danych 14 śpiewaków | Ponad 30 dB | Bloothooft i Plomp, JASA 1986 |
| Wzrost wkładu traktu głosowego w natężenie dźwięku dzięki silnemu strojeniu formantów, niska a wyższa wysokość dźwięku | 1-3 dB wobec 6-9 dB | Zhang, JASA 2025 |
| Warunki głosowe symulowane w modelu strojenia formantów | 144.000 | Zhang, JASA 2025 |
| Fado-canção z Coimbry, 16 zawodowych śpiewaków: równoważny poziom dźwięku (Leq) i wyrazistość skupiska formantów (FCP) | Leq 86,4 dB; FCP około 10 dB, mniej niż w dwóch przykładach operowych barytonów (14,8 i 20 dB) | Lã i in., Journal of Voice 2023 |
| Efekt podnoszenia pierwszego rezonansu przy głośniejszej dynamice u mężczyzn wykształconych klasycznie | Może wzmacniać formant śpiewaczy o kilka dB | Vurma, Journal of Voice 2022 |
Uwaga kontekstowa: najnowsze dostępne dane o zmienności poziomu formantu śpiewaczego: Bloothooft i Plomp, JASA 1986. Nie znaleziono nowszego badania o porównywalnym projekcie (14 śpiewaków, dziewięć samogłosek, dziewięć sposobów śpiewania, częstotliwości podstawowe od 98 do 880 Hz).
3. Kto go ma, a kto nie: soprany, Lieder, country, teatr muzyczny i inne tradycje
Formant śpiewaczy bywa nauczany jako uniwersalny wyznacznik dobrego śpiewu. Dane mówią, że to wybór stylistyczny związany z klasycznymi głosami męskimi i niższymi. U 10 zaawansowanych i zawodowych sopranów pasma rezonansowe miały zwykle co najmniej 2 kHz szerokości, wobec poniżej 1 kHz u tenorów, a wyniki nie potwierdziły formantu śpiewaczego (Weiss i in., Journal of Voice 2001).
Gatunki stawiające tekst na pierwszym miejscu zwykle z niego rezygnują. Śpiewacy country, teatru muzycznego i wykonawcy Lieder (niemieckiej pieśni artystycznej) wykazują słabsze lub nieobecne skupisko, a w niewielkim teście odsłuchowym śpiewacy teatru muzycznego, którym brakuje silnego formantu śpiewaczego, byli nieco bardziej zrozumiali niż śpiewacy operowi (Sundberg i Romedahl, Journal of Voice 2009). Tradycje niezachodnie różnią się według płci: w chińskim śpiewie narodowym tenorzy wykazywali formant śpiewaczy w śpiewanych samogłoskach i pieśniach, a soprany tylko w wybranych pieśniach (Liu i Wang, Journal of Voice 2025).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Soprany badane pod kątem formantu śpiewaczego przy 932, 622 i 261 Hz | 10; obecności nie potwierdzono; pasma zwykle co najmniej 2 kHz szerokości wobec poniżej 1 kHz u tenorów | Weiss i in., Journal of Voice 2001 |
| Czołowi śpiewacy country analizowani za pomocą uśrednionego widma długoterminowego (LTAS) | 5; nie stwierdzono silnego szczytu widma w pobliżu 2,8 kHz, typowego dla śpiewaków klasycznych | Cleveland i in., Journal of Voice 2001 |
| Śpiewacy teatru muzycznego a operowi (po 5 w grupie) | Śpiewacy teatru muzycznego mieli wyższe częstotliwości formantów i brak skupienia formantów 3, 4 i 5 | Björkner, Journal of Voice 2008 |
| Formant śpiewaczy w nagraniach Lieder a operowych (18 dźwięków Lieder wobec 20 dźwięków operowych) | Obecny chwilami w Lieder, o istotnie słabszej intensywności niż w operze | Johnson-Read i in., Journal of Voice 2015 |
| Częstotliwość i rozpiętość vibrato, Lieder a opera | Częstotliwość około 6,4 Hz w obu; rozpiętość około 112 centów (Lieder) wobec około 138 centów (opera) | Johnson-Read i in., Journal of Voice 2015 |
| Współczesny chiński śpiew ludowy, 7 tenorów i 7 sopranów: maksymalny współczynnik wzmocnienia przy 3 kHz | 1,85 u mężczyzn, 1,68 u kobiet; śpiewaczki nie miały formantu śpiewaczego | Wang i Zhao, Journal of Voice 2024 |
| Kontratenorzy (jeden student, jeden amator, dwóch zawodowców) | Nie zaobserwowano formantu śpiewaczego | Cruz i in., Journal of Voice 2026 |
| Śpiewacy biegli zarówno w muzyce dawnej, jak i w operze romantycznej (5 kobiet, 5 mężczyzn) | Opera romantyczna: wyraźniejszy formant śpiewaczy; muzyka dawna: wyższa częstotliwość vibrato i mniejsza rozpiętość vibrato | Capobianco i in., Journal of Voice 2025 |
Uwaga kontekstowa: porównania dotyczące sopranów, country oraz opery i teatru muzycznego pochodzą ze starszych badań. Najnowsze dostępne dane dla tych trzech: Weiss i in., 2001; Cleveland i in., 2001; Björkner, 2008.
4. Strojenie formantów: jak soprany i inne głosy śledzą własną wysokość dźwięku
Wysokie głosy mierzą się z problemem fizycznym: wysokość dźwięku (częstotliwość podstawowa, f0) może wzrosnąć do pierwszego rezonansu, jaki samogłoska ma w mowie, lub go przekroczyć, przez co dźwięk pozostaje bez wzmocnienia. Mniej więcej od C5 do C6 soprany zwykle odpowiadają na to, stroiąc pierwszy rezonans (R1) do wysokości dźwięku (Jeanneteau i in., 2022), a w rezultacie samogłoski zbiegają się i nakładają (Joliveau i in., JASA 2004). Soprany utrzymują pierwszy rezonans na wysokości dźwięku do około C6-D6 (około 1000-1200 Hz), a niektóre rozszerzają to do E6-F#6 (około 1300-1500 Hz) (Garnier i in., JASA 2010). Nazwy dźwięków zakładają standardowy stroik koncertowy; w naszych statystykach stroju koncertowego A=440 znajdziesz informację, jak ustalono ten punkt odniesienia.
Niższe głosy stroją inaczej, do drugiej lub trzeciej harmonicznej (wielokrotności częstotliwości wysokości dźwięku), a strategie indywidualne bardzo się różnią. Badanie z 2026 roku sześciu zawodowo wykształconych sopranów (trzy w chińskim śpiewie narodowym, trzy w belcanto) wykazało, że dla samogłoski /a/, będącej bodźcem badania, strojenie pierwszego formantu do wysokości dźwięku pojawiło się w wysokim zakresie (Wang i Liu, Journal of Voice 2026).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Wykształcone klasycznie soprany, alty, tenory i barytony mierzone bezpośrednio | 22; soprany stroiły R1 blisko f0 w co najmniej części górnej skali dla wszystkich badanych samogłosek | Henrich i in., JASA 2011 |
| Soprany w badaniu strojenia w wysokim zakresie, według doświadczenia | 12 (4 nieeksperckie, 4 zaawansowane, 4 zawodowe), od A4 (około 440 Hz) do ich najwyższego dźwięku | Garnier i in., JASA 2010 |
| Górna granica strojenia pierwszego rezonansu do wysokości dźwięku | Poniżej C6-D6 (około 1000-1200 Hz); niektóre śpiewaczki do E6-F#6 (około 1300-1500 Hz) | Garnier i in., JASA 2010 |
| Soprany, które w jednogodzinnej sesji nauczyły się stroić drugi rezonans (R2) z użyciem wizualnego sprzężenia zwrotnego | 6 z 8, w zakresie kilku półtonów | Jeanneteau i in., Logopedics Phoniatrics Vocology 2022 |
| Interwał wysokości jedynego przejścia krtaniowego w glissandach, 12 sopranów | Stopniowe, na przestrzeni kilku dźwięków w zakresie D#5-D6 | Garnier i in., JASA 2012 |
| Zawodowi tenorzy operowi od C3 (131 Hz) do C5 (523 Hz) | 5 tenorów; R1 dostrojony do drugiej harmonicznej, a R2 do czwartej w niektórych samogłoskach; brak systematycznego strojenia na wysokich dźwiękach | Ambros i Andrada e Silva, Journal of Voice 2025 |
| Męscy śpiewacy operowi w falsecie a w rejestrze piersiowym przy tej samej wysokości dźwięku i samogłosce | 7 śpiewaków; współczynnik kontaktu głośniowego zwykle niższy o 0,27; R1 niższy o 65 Hz, a R2 o 90 Hz | Henrich Bernardoni i in., JASA 2014 |
Uwaga kontekstowa: godzina treningu ze sprzężeniem zwrotnym nie poszerzyła od razu skali śpiewu sopranów (Jeanneteau i in., 2022). Najnowsze dostępne dane o podstawowych granicach strojenia sopranów: Garnier i in., 2010.
5. Fizjologia beltingu: współczynnik zamknięcia, ciśnienie podgłośniowe i wysokość krtani
Belting to głośny, zbliżony do mowy styl teatru muzycznego i popu z dominacją rejestru piersiowego, w odróżnieniu od stylu klasycznego (legit), czyli brzmienia stosowanego w starszym teatrze muzycznym. Tabele fizjologiczne wskazują jeden profil: dłuższy kontakt fałdów głosowych w cyklu, uniesioną krtań i zwężone gardło. Współczynnik zamknięcia (closed quotient, CQ) to odsetek każdego cyklu drgań, w którym fałdy głosowe się stykają; ciśnienie podgłośniowe to ciśnienie powietrza tuż pod nimi. W rezonansie magnetycznym w czasie rzeczywistym u 7 zawodowych śpiewaków teatru muzycznego krtań znajdowała się wyżej w każdym stylu beltingu, ale nie w stylu klasycznym, bez istotnych różnic między mężczyznami i kobietami (Rudisch i in., Journal of Voice 2025).
Belting to także nie krzyk z dodatkiem wyszkolenia. Wykształceni śpiewacy beltujący uzyskiwali podobny wynik akustyczny co osoby krzyczące bez wyszkolenia, przy mniejszej mocy podgłośniowej (Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025). Ta sekcja dotyczy wyłącznie akustyki i fizjologii; stronę kliniczną zawodów o intensywnym użyciu głosu omawiamy w naszych statystykach guzków fałdów głosowych u nauczycieli i śpiewaków.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Naukowe badania beltingu raportujące współczynnik zamknięcia powyżej 50% | 27 z 58 | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Naukowe badania beltingu raportujące zwężenie gardła / uniesioną krtań / wysokie ciśnienie podgłośniowe | 26 / 24 / 10 z 58 | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Śpiewaczki teatru muzycznego, rejestr piersiowy a głowowy przy ciśnieniu podgłośniowym około 11 cm H2O | 7 śpiewaczek; maksymalne tempo spadku przepływu i współczynnik zamknięcia istotnie większe w rejestrze piersiowym | Björkner i in., Journal of Voice 2006 |
| Śpiewaczki teatru muzycznego, belt z dominacją rejestru piersiowego a styl klasyczny przy F#4-D5 (około 370-600 Hz) | 6 śpiewaczek; współczynnik zamknięcia, symetria przebiegu EGG i poziom ciśnienia akustycznego istotnie większe w beltcie piersiowym | Bourne i Garnier, JASA 2012 |
| Wykształceni śpiewacy beltujący a osoby krzyczące bez wyszkolenia (10 wobec 10): parametry różniące się istotnie (P < 0,05) | 18 u mężczyzn, 9 u kobiet | Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025 |
| Sprawność głosowa w dB (odn. 1 W), śpiewacy beltujący a krzyczący | Wyższa w beltingu u obu płci | Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025 |
| Rezonans magnetyczny w czasie rzeczywistym u 7 śpiewaków teatru muzycznego (4 kobiety, 3 mężczyzn) w 5 jakościach głosu | Krtań uniesiona we wszystkich stylach beltingu, nie w klasycznym; belt rockowy miał największe otwarcie warg i szczęki | Rudisch i in., Journal of Voice 2025 |
Uwaga kontekstowa: w porównaniu śpiewaków beltujących z krzyczącymi kierunek różnic zależał od płci. Mężczyźni beltujący mieli wyższy współczynnik zamknięcia niż krzyczący, natomiast kobiety beltujące miały niższe ciśnienie podgłośniowe i niższy współczynnik zamknięcia (Ikävalko i Laukkanen, 2025).
6. Akustyka beltingu: harmoniczne, pierwszy formant i pułap wysokości dźwięku
Brzmienie beltu zależy od jednego ustawienia: pierwszy formant leży na drugiej harmonicznej (dwukrotność częstotliwości wysokości dźwięku), więc druga harmoniczna przeważa nad podstawową. To ustawienie działa tylko w wąskim oknie, dlatego śpiewacy beltujący modyfikują samogłoski w miarę wznoszenia się. W 12.987 symulacji belting z dominacją drugiej harmonicznej dało się uzyskać tylko w zakresie około kwinty, a dla samogłosek [ɔ] i [ɑ] rozszerzonym do oktawy (Herbst i in., Journal of Voice 2025). Oba symbole samogłosek to symbole Międzynarodowego Alfabetu Fonetycznego, użyte jako bodźce w badaniu.
Wysoki żeński belting broadwayowski wykracza poza obraz z podręczników. Od C5 do D#5 pięć śpiewaczek beltujących wzmacniało nawet cztery harmoniczne, ze zrównoważonym wzmocnieniem od drugiej do czwartej harmonicznej, a nie jedną dominującą (Zuim i Titze, Logopedics Phoniatrics Vocology 2026). Pasuje to do poniższych nagrań broadwayowskich, w których wyższy zakres beltu wykazywał mniejszą zmienność między szczytami harmonicznych niż niższy, bardziej tradycyjny belt.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Naukowe badania beltingu raportujące dostrojenie pierwszego formantu do drugiej harmonicznej | 16 z 58 | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Symulacje beltingu dominującej harmonicznej | 12.987, obejmujące 37 częstotliwości podstawowych (od C3 do C6), 27 nachyleń widma źródła (od -4 do -30 dB na oktawę) i 13 samogłosek | Herbst i in., Journal of Voice 2025 |
| Zakres wysokości, w którym możliwy jest belting z dominacją drugiej harmonicznej | Około kwinty, wyśrodkowany tam, gdzie wysokość dźwięku wynosi mniej więcej połowę częstotliwości pierwszego rezonansu; oktawa dla [ɔ] i [ɑ] | Herbst i in., Journal of Voice 2025 |
| Broadwayowskie śpiewaczki beltujące od C5 do D#5 (5 śpiewaczek, 3 frazy, 3 samogłoski, 2 wysokości dźwięku) | Wzmocnione do czterech harmonicznych; zrównoważone wzmocnienie od 2. do 4. harmonicznej | Zuim i Titze, Logopedics Phoniatrics Vocology 2026 |
| Strojenie pierwszego rezonansu w jakościach beltu, 6 śpiewaków teatru muzycznego | R1 dostrojony do drugiej harmonicznej aż do C5; w stylu klasycznym R1 pozostawał niżej | Bourne i Garnier, JASA 2012 |
| Zawodowe aktorki broadwayowskie, niższy a wyższy zakres beltu | 10 kobiet; szczyty w pobliżu 2. i 3. harmonicznej były wyższe; różnica między szczytami większa w niższym beltcie | Flynn i in., Journal of Voice 2020 |
| Użycie vibrato, wykonania w beltcie a w stylu klasycznym, 5 zawodowych wykonawczyń teatru muzycznego | W beltcie mniejszy odsetek dźwięków z vibrato i krótsze vibrato w obrębie dźwięku | Becker i Watson, Journal of Voice 2025 |
Uwaga kontekstowa: badania śpiewaków w tej sekcji obejmowały od 5 do 10 śpiewaków każde, a dane broadwayowskie dotyczą wyłącznie kobiet. Sekcja 7 pokazuje, jak typowe to jest.
7. Baza dowodowa: małe próby, wiele nazw, głównie kobiety
Literatura o beltingu jest młoda i uboga, a liczby tutaj to zastrzeżenie stojące za każdą wartością w sekcjach 5 i 6. Przegląd zakresu z 2026 roku przeanalizował 2.018 publikacji od stycznia 1978 do listopada 2025 i zachował 112, z których tylko 58 było badaniami naukowymi (Kervin i in., Journal of Voice 2026). Pozostałe 54 to teksty pedagogiczne, głównie komentarze ekspertów.
Próby są małe i przechylone w stronę kobiet, a dziedzina nie uzgodniła, jak nazywać to, co bada. Dane ankietowe o tym, kto beltuje, są też nieaktualne: ankieta zawodowych śpiewaków beltujących opublikowana w 2024 roku zbierała dane w 2019 roku.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Mediana liczebności prób w badaniach beltingu z wieloma uczestnikami | 14 uczestników (zakres od 2 do 100) | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Naukowe badania beltingu z uczestniczkami wyłącznie kobietami a wyłącznie mężczyznami | 27 z 58 (46,6%) tylko kobiety wobec 7 z 58 (12,1%) tylko mężczyźni | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Różne słowa i wyrażenia używane do opisu beltingu | Ponad 100 | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Zawodowi śpiewacy uważający się za belterów, odpowiadający na ankietę demograficzną | 238 odpowiedzi (dane zebrane od 1 lutego do 31 lipca 2019 roku) | LoVetri i in., Journal of Voice 2024 |
| Ankietowani polscy śpiewacy współczesnej muzyki komercyjnej (CCM) | 412 (310 kobiet, 102 mężczyzn); 283 miało wykształcenie wokalne; śpiew był głównym źródłem dochodu dla 11,4% | Morawska i in., Frontiers in Public Health 2024 |
| Dawka czasowa (odsetek czasu spędzonego na fonacji) podczas prób teatru muzycznego, 5 studentów śpiewu w czterech trzygodzinnych próbach | od 4% do 7% czasu próby | Zuim, Stewart i Titze, Journal of Voice 2026 |
Uwaga kontekstowa: ankieta LoVetri to samodzielnie dobrana próba internetowa, w większości kobieca i z USA według opisu samych autorów, więc opisuje respondentów, a nie wszystkich śpiewaków beltujących.
Podsumowanie: akustyka głosu w formancie śpiewaczym i beltingu w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Położenie klasycznego formantu śpiewaczego | W pobliżu 3 kHz, ze zbliżenia formantów 3, 4 i 5 | Sundberg, Journal of Voice 2001 |
| Częstotliwość środkowa formantu śpiewaczego, soprany a basy | 3092 ± 284 Hz wobec 2384 ± 164 Hz | Müller i in., Scientific Reports 2022 |
| Nagrania operowe analizowane pod kątem barwy formantu śpiewaczego | 1.723 | Müller i in., Scientific Reports 2022 |
| Zmienność poziomu formantu śpiewaczego między śpiewakami (mężczyznami) a przy zmianie wysiłku głosowego | 4 dB wobec 23 dB | Bloothooft i Plomp, JASA 1986 |
| Zysk ze strojenia formantów, niska a wyższa wysokość dźwięku | 1-3 dB wobec 6-9 dB | Zhang, JASA 2025 |
| Równoważny poziom dźwięku fado-canção | 86,4 dB | Lã i in., Journal of Voice 2023 |
| Formant śpiewaczy u 10 zaawansowanych i zawodowych sopranów | Obecności nie potwierdziły wyniki | Weiss i in., Journal of Voice 2001 |
| Rozpiętość vibrato, Lieder a opera | Około 112 centów wobec około 138 centów | Johnson-Read i in., Journal of Voice 2015 |
| Maksymalny współczynnik wzmocnienia przy 3 kHz w chińskim śpiewie ludowym, mężczyźni a kobiety | 1,85 wobec 1,68 | Wang i Zhao, Journal of Voice 2024 |
| Górna granica strojenia pierwszego rezonansu u sopranów | Około C6-D6 (około 1000-1200 Hz), niektóre do E6-F#6 | Garnier i in., JASA 2010 |
| Soprany, które w godzinę, ze sprzężeniem zwrotnym, nauczyły się strojenia drugiego rezonansu | 6 z 8 | Jeanneteau i in., Logopedics Phoniatrics Vocology 2022 |
| Współczynnik kontaktu w falsecie a w rejestrze piersiowym u męskich śpiewaków operowych | Niższy o 0,27 w falsecie | Henrich Bernardoni i in., JASA 2014 |
| Badania beltingu raportujące współczynnik zamknięcia powyżej 50% | 27 z 58 | Kervin i in., Journal of Voice 2026 |
| Śpiewacy beltujący a krzyczący, parametry różniące się istotnie | 18 u mężczyzn, 9 u kobiet | Ikävalko i Laukkanen, Journal of Voice 2025 |
| Pozycja krtani w beltingu a w stylu klasycznym (7 śpiewaków, rezonans magnetyczny) | Uniesiona we wszystkich stylach beltingu, nie w klasycznym | Rudisch i in., Journal of Voice 2025 |
| Przeprowadzone symulacje beltingu | 12.987 | Herbst i in., Journal of Voice 2025 |
| Zakres wysokości dźwięku beltingu z dominacją drugiej harmonicznej | Około kwinty dla większości samogłosek | Herbst i in., Journal of Voice 2025 |
| Harmoniczne wzmacniane przez broadwayowskie śpiewaczki beltujące od C5 do D#5 | Do czterech | Zuim i Titze, Logopedics Phoniatrics Vocology 2026 |
Metodologia i źródła
Przeszukaliśmy Journal of Voice, JASA, Logopedics Phoniatrics Vocology i pokrewne czasopisma przez PubMed i Europe PMC, dając pierwszeństwo pracom z lat 2024-2026 i zachowując starsze badania tylko tam, gdzie nie istnieje nowsze badanie o porównywalnym projekcie. Każda wartość pochodzi z abstraktu pracy lub z otwartego pełnego tekstu; żadnej nie zaczerpnięto z wtórnego bloga. Badania są małe, a wyniki opisują przebadanych śpiewaków, a nie śpiewaków w ogóle.
- Kervin et al., Variability in Acoustic, Physiological, and Perceptual Features of Belting Among Adult Singers: A Scoping Review, Journal of Voice 2026
- Zhang, Vocal tract contribution to vocal intensity, JASA 2025
- Müller et al., New objective timbre parameters for classification of voice type and fach in professional opera singers, Scientific Reports 2022
- Sundberg, Level and center frequency of the singer’s formant, Journal of Voice 2001
- Bloothooft and Plomp, The sound level of the singer’s formant in professional singing, JASA 1986
- Lee et al., The singer’s formant and speaker’s ring resonance, Clinical and Experimental Otorhinolaryngology 2008
- Vampola et al., Three-dimensional finite element modeling of the singer’s formant cluster, Journal of Voice 2024
- Traser et al., Vocal tract configuration and acoustic transfer characteristics in extreme vocal styles, JASA 2026
- Herbst and Story, Computer simulation of vocal tract resonance tuning strategies, JASA 2022
- Lã et al., Long-term average spectrum characteristics of Portuguese fado-canção from Coimbra, Journal of Voice 2023
- Vurma, Amplitude effects of vocal tract resonance adjustments when singing louder, Journal of Voice 2022
- Weiss et al., Singer’s formant in sopranos: fact or fiction?, Journal of Voice 2001
- Cleveland et al., Long-term-average spectrum characteristics of country singers, Journal of Voice 2001
- Björkner, Musical theater and opera singing: why so different?, Journal of Voice 2008
- Johnson-Read et al., Performing lieder: comparison of vibrato and singer’s formant with opera singers, Journal of Voice 2015
- Wang and Zhao, Acoustic characteristics of modern Chinese folk singing at different vocal efforts, Journal of Voice 2024
- Liu and Wang, Acoustic characteristics of tenors and sopranos in Chinese National Singing and Bel Canto, Journal of Voice 2025
- Cruz et al., A comparison of countertenor singing at various professional levels, Journal of Voice 2026
- Capobianco et al., Assessing acoustic parameters in early music and Romantic operatic singing, Journal of Voice 2025
- Sundberg and Romedahl, Text intelligibility and the singer’s formant: a relationship?, Journal of Voice 2009
- Henrich et al., Vocal tract resonances in singing: strategies used by sopranos, altos, tenors, and baritones, JASA 2011
- Joliveau et al., Vocal tract resonances in singing: the soprano voice, JASA 2004
- Garnier et al., Vocal tract adjustments in the high soprano range, JASA 2010
- Garnier et al., Glottal behavior in the high soprano range and the transition to the whistle register, JASA 2012
- Jeanneteau et al., Using visual feedback to tune the second vocal tract resonance in the high soprano range, Logopedics Phoniatrics Vocology 2022
- Ambros and Andrada e Silva, Resonance strategies in the upper range of Western operatic tenors, Journal of Voice 2025
- Wang and Liu, Vocal register adjustments in sopranos, Journal of Voice 2026
- Henrich Bernardoni et al., Vocal tract resonances in singing: variation with laryngeal mechanism for male operatic singers, JASA 2014
- Björkner et al., Voice source differences between registers in female musical theater singers, Journal of Voice 2006
- Bourne and Garnier, Physiological and acoustic characteristics of the female music theater voice, JASA 2012
- Ikävalko and Laukkanen, Belting by trained singers compared with shouting by untrained nonsingers, Journal of Voice 2025
- Rudisch et al., Vocal tract configurations across belting qualities using real-time dynamic MRI, Journal of Voice 2025
- Herbst, Story and Meyer, Acoustical theory of vowel modification strategies in belting, Journal of Voice 2025
- Zuim and Titze, How trumpet-like is female Broadway belting?, Logopedics Phoniatrics Vocology 2026
- Flynn et al., Acoustic comparison of lower and higher belt ranges in professional Broadway actresses, Journal of Voice 2020
- Becker and Watson, The use of vibrato in belt and legit styles of singing, Journal of Voice 2025
- LoVetri et al., A demographic study of professional belters, Journal of Voice 2024
- Morawska et al., Population characteristics and self-assessment of speaking and singing voice in Polish CCM singers, Frontiers in Public Health 2024
- Zuim, Stewart and Titze, Vocal demands of musical theatre rehearsals: a dosimetry study, Journal of Voice 2026
- Uwaga o danych: przegląd Kervin i in. z 2026 roku jest miejscami wewnętrznie niespójny: jego abstrakt podaje, że 472 publikacje poddano analizie pełnych tekstów, podczas gdy wyniki podają 477, a komentarze ekspertów są liczone jako 32 w abstrakcie i 33 w tabelach; kilka liczb badań w jego tekście (na przykład uniesiona krtań 23 wobec 24) różni się od jego tabel i użyliśmy wartości z tabel. Jego stwierdzenie, że 53,4% badań miało ‘mniej niż 10 uczestników’, odpowiada przedziałowi tabeli obejmującemu 2-10 uczestników oraz badania jednoosobowe, więc go nie wykorzystaliśmy. Pasmo formantu śpiewaczego jest w różnych pracach definiowane odmiennie (w pobliżu 3 kHz; 2-3,5 kHz; 2-4 kHz; a w tym samym przeglądzie zarówno około 2-3 kHz, jak i około 3-4 kHz), więc wartości częstotliwości są porównywalne tylko w obrębie jednego badania. Wartości z Müller i in. 2022 opisują nagrania, a nie śpiewaków: praca nie podaje, ilu pojedynczych śpiewaków dotyczy 1.723 przykładów. W przypadku badania z 2025 roku o beltingu i krzyku czytaliśmy tylko abstrakt; pełny tekst w otwartym dostępie był zablokowany dla naszych narzędzi, więc nie podajemy żadnych średnich wartości SPL, ciśnienia ani współczynnika zamknięcia. Kilka podstawowych zbiorów danych jest starszych niż trzy lata (Bloothooft i Plomp 1986; Weiss i in. 2001; Cleveland i in. 2001; Björkner 2006 i 2008; Garnier i in. 2010 i 2012) i w swoich sekcjach oznaczono je jako najnowsze dostępne dane.
Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia spodziewamy się, gdy Voice Foundation opublikuje streszczenia na swoje doroczne sympozjum w 2027 roku i ukażą się pierwsze numery Journal of Voice z 2027 roku.