Cameo, 2017’den bu yana 8,2 milyondan fazla kişiselleştirilmiş rezervasyonda ünlülere 310 milyon dolardan fazla ödeme yaptığını söylüyor, bu da rezervasyon başına kabaca $38 ediyor. Ücretli mesaj ekonomisi o günden bu yana ünlü selamlarının çok ötesine yayıldı: Bubble, 2026 ortasında Kore’de özel sanatçı sohbetleri için 1,97 milyon ücretli abone saydı ve Patreon, hayranlardan içerik üreticilerine yılda 2 milyar dolardan fazla para aktığını söylüyor. Yine de para ciddi biçimde yoğunlaşmış durumda: ücretli canlı sohbet gelirine ilişkin en büyük çalışmada medyan VTuber ayda $127 kazanırken ortalama $2.667 idi. Cameo, HYBE, DearU’nun aracı kurum kapsamı, Patreon, Fenix International’ın hesapları, NeoReach, Goldman Sachs Research, YouGov ile hakemli ve ön baskı araştırmalardan veri derledik. Canlı yayınların bahşiş tarafı için ayrı canlı yayın bağış istatistikleri yazımıza bakın.
TL;DR
- Cameo, Aralık 2024 itibarıyla ünlülerin 8,2 milyondan fazla rezervasyonda 310 milyon dolardan fazla kazandığını söylüyor (Cameo, TechCrunch aracılığıyla, 2024).
- Cameo, Mayıs 2026 itibarıyla 180 ülkede 60.000’den fazla ünlü ve 10 milyondan fazla kişiselleştirilmiş an listeledi (Net Influencer, 2026).
- Yurt içi Bubble aboneleri yıldan yıla %9 düşüşle 1,97 milyona geriledi, Bubble Japan ise %71 artışla 108.000’e ulaştı (LS Securities, Eylül 2026).
- Weverse’ün dijital işi (dijital üyelik artı Weverse DM) yılda yaklaşık %30 büyüyor ve Weverse gelirinin %10’undan fazlasını oluşturuyor (HYBE 2025 4. çeyrek kazanç görüşmesi).
- Patreon’da hayranlardan içerik üreticilerine yılda 2 milyar dolardan fazla para akıyor; bu, 25 milyondan fazla ücretli üyelik üzerinden gerçekleşiyor (Patreon, Axios aracılığıyla, 2025).
- OnlyFans, 2024 mali yılında abonelerden yaklaşık $7,2 milyar tahsil etti ve içerik üreticilerine $5,8 milyar geri ödedi (Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, 2025).
- Medyan VTuber geliri ayda $127, ortalama ise $2.667 oldu (Zhao ve ark., arXiv 2025).
- Tam zamanlı içerik üreticilerinin %56,55’i $44.000 tutarındaki ABD geçim ücretinin altında kazanıyor (NeoReach Creator Earnings Report 2025).
- ABD’li yetişkinlerin %10’u ve İngiliz yetişkinlerin %15’i düzenli olarak sesli not kullanıyor (YouGov, 2026).
- Birleşik Krallık’taki Z Kuşağı’nın %24’ü günde birkaç kez sesli not gönderiyor, X Kuşağı’nda bu oran %5 (Twilio satıcı anketi, 2026).
1. Ücretli Kişiselleştirilmiş Selamlar: Cameo Ölçütü
Cameo’nun toplam yaşam boyu rakamları, ücretli kişiselleştirilmiş selamlar için bulabildiğimiz en eksiksiz kamuya açık ölçüt. 8,2 milyondan fazla rezervasyonda 310 milyon dolardan fazla ünlü kazancı, ortalama kişiselleştirilmiş mesajın bir lüks değil, küçük bir satın alma olduğu anlamına geliyor: 310 milyon doları 8,2 milyona bölmek rezervasyon başına yaklaşık $38 ünlü kazancı verir (bizim hesabımız; her iki girdi de ‘den fazla’ rakamlarıdır, bu yüzden yaklaşık bir değer olarak ele alın).
Başlık fiyatları bu uzun kuyruğu gizliyor. Bir Snoop Dogg videosu hâlâ $5.500’dan listeleniyor ve Costco Guys $180 alıyor (Tubefilter, Mart 2026); tatil dönemindeki Noel Baba oyuncuları ise kabaca $25 alıyor (Net Influencer, Mayıs 2026). İş modeli de kıtlıktan hacme kaydı: Cameo, açık kaydı başlatmadan önce 100.000’den fazla başvuruyu geri çevirdi, ardından yaklaşık 18 ayda 31.000 içerik üreticisi ekledi.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Cameo’da ünlülerin yaşam boyu kazancı, 2017’deki lansmandan Aralık 2024’e kadar | 310 milyon $‘dan fazla | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, Aralık 2024 |
| Cameo’da yaşam boyu rezervasyonlar, 2017’deki lansmandan Aralık 2024’e kadar | 8,2 milyondan fazla | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, Aralık 2024 |
| Cameo’da teslim edilen kişiselleştirilmiş anlar, Mayıs 2026 itibarıyla | 10 milyondan fazla | Net Influencer, Mayıs 2026 |
| Cameo’da listelenen ünlüler, Mayıs 2026 itibarıyla | 180 ülkede 60.000’den fazla sporcu, oyuncu ve popüler kültür figürü | Net Influencer, Mayıs 2026 |
| CameoX üzerinden katılan içerik üreticileri (Mayıs 2023’ten itibaren pilot uygulanan açık kayıt) ve ürettikleri videolar | 31.000 içerik üreticisi, 155.000’den fazla Cameo | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, Aralık 2024 |
| Cameo’nun açık kaydı başlatmadan önce reddettiği ünlü başvuruları | 100.000’den fazla | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, Aralık 2024 |
| 2024’te Cameo uygulama indirmeleri ve net geliri (Aralık başına kadar) | 336.000 indirme, 9 milyon $ net gelir | Appfigures tahmini, TechCrunch aracılığıyla, Aralık 2024 |
| Mart 2024’e kadar Cameo’nun zirve değerinden silinen pay | %90 | TIME, Cameo CEO’su röportajı, 2024 |
Bağlam notu: Cameo’nun rezervasyonlardan aldığı komisyon tutarsız bildiriliyor. TechCrunch, Aralık 2024’te rezervasyonların %30’luk payını tanımladı, Tubefilter ise Mart 2026’da %25’lik bir kesintiden söz etti. TIME, Cameo’nun 2021’e gelindiğinde 1 milyar $ değerlendiğini ve Mart 2024’te 28 milyon $ daha topladığını bildirdi (TIME). 2026’da duyurulan TikTok entegrasyonu, en az 50.000 takipçisi olan ABD merkezli içerik üreticilerini hedefliyor (Net Influencer).
2. Ücretli Sanatçı-Hayran Mesajlaşması: Bubble’ın Abonelik Modeli
DearU’nun işlettiği Bubble, Cameo’nun satmadığı bir şeyi satıyor: bir sanatçıyla süregelen, özel hissettiren ve sanatçı başına aylık faturalanan bir sohbet dizisi. Yurt içi aboneler 2026’nın ikinci çeyreğinde 1,97 milyondu, yıldan yıla %9 düşüş; Japon hizmeti ise %71 büyüdü. Kore pazarı doygun görünüyor; büyüme hikâyesi yurt dışına taşındı.
DearU KOSDAQ’ta işlem gördüğü ve aracı kurumlarca takip edildiği için ekonomisi alışılmadık ölçüde görünür. 2026 için %40,9’luk faaliyet marjı öngören bir aracı kurum tahmini, sanatçılar platforma katıldıktan sonra bir mesajlaşma aboneliğinin ne kadar kârlı olabileceğini gösteriyor. Aşağıdaki tabloda ‘sanatçı IP’si’, platforma lisanslanmış bir sanatçı veya müzik grubu anlamına gelir (IP, fikri mülkiyet demektir).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Sanatçı başına aylık Bubble abonelik fiyatı | 4.500 won (Mart 2024’te yaklaşık $3,37) | Korea Times, Mart 2024 |
| Ekim 2021’de Bubble abonelikleri (tarihsel referans) | 1,2 milyondan fazla, aylık 5,4 milyar won gelirle | Korea Economic Daily, Ekim 2021 |
| 2023’ün ikinci yarısında Bubble aboneleri | Yaklaşık 2,3 milyon | Korea Times, Mart 2024 |
| Yurt içi (Kore) Bubble aboneleri, 2026’nın ikinci çeyreği | 1,97 milyon (bir önceki çeyreğe göre %2 düşüş, 2025’in aynı çeyreğine göre %9 düşüş) | LS Securities, Asia Economy aracılığıyla, Eylül 2026 |
| Bubble Japan aboneleri, 2026’nın ikinci çeyreği sonu | 108.000 (çeyreğe göre %8 artış, yıllık %71 artış) | LS Securities, Asia Economy aracılığıyla, Eylül 2026 |
| Bubble’daki sanatçılar ve müzik grupları (sanatçı IP’leri), yurt içi ve uluslararası | Yaklaşık 726 | LS Securities, Asia Economy aracılığıyla, Eylül 2026 |
| DearU satışları ve faaliyet kârı, 2026’nın ikinci çeyreği | 23,4 milyar won satış (yıldan yıla %15,7 artış), 9,4 milyar won faaliyet kârı (%26,4 artış) | Daol Investment and Securities, Asia Economy aracılığıyla, Ağustos 2026 |
| DearU 2026 tam yıl tahmini | 94,3 milyar won satış (%12,5 artış), 38,6 milyar won faaliyet kârı, %40,9 faaliyet marjı | LS Securities, Asia Economy aracılığıyla, Eylül 2026 |
Aykırı değer notu: 2021 rakamı üç yıldan eskidir ve yalnızca büyüme referansı olarak gösterilmiştir (o dönem için mevcut en son veri: Korea Economic Daily, 2021). 2025’in dördüncü çeyreği DearU için güçlü geçti; gelir 23,8 milyar won ile yıldan yıla %33,9 arttı (Asia Economy, Şubat 2026). 2026 abone ve tahmin rakamları, Asia Economy’nin aktardığı bir LS Securities notundan geliyor; Daol notu Metodoloji bölümünde listelenmiştir.
3. Weverse DM ve Superfan Hunisi
HYBE’ın hayran platformu Weverse, ücretli mesajlaşmayı sıradan izleyiciden Superfan’a uzanan bir merdivenin basamaklarından biri olarak görüyor. HYBE’ın şu anda Superfan olarak sınıflandırdığı kullanıcıların %20’si sıradan kullanıcı olarak başladı ve kullanıcıların yaklaşık %15’i Weverse DM ve Weverse LIVE gibi özellikleri denedikten sonra daha aktif hale geldi. Ücretli birebir mesajlaşma yalnızca bir gelir kalemi değil, aynı zamanda bir dönüşüm aracı.
Gelir kalemi de önemini koruyor: Weverse DM’i barındıran dijital iş yılda yaklaşık %30 büyüyor ve Weverse 2025’te yıllık kârlılığa ulaştı. Luminate’in ABD verileri, ödülün büyüklüğünü gösteriyor: müzik dinleyicilerinin beşte biri superfan sayılıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Weverse zirve aylık aktif kullanıcı (MAU), 2025 | 12 milyon (Haziran 2025) | HYBE 2025 Fandom Trend Report, Music Business Worldwide aracılığıyla, Şubat 2026 |
| Weverse aylık aktif kullanıcıları, 2025’in dördüncü çeyreği | 11,2 milyon | Music Business Worldwide, Şubat 2026 |
| Her hayranın Weverse’te aylık ortalama harcadığı süre, 2025 | 263 dakika | HYBE 2025 Fandom Trend Report |
| Weverse dijital işinin büyümesi ve ağırlığı (dijital üyelik artı Weverse DM ücretli mesajlaşma) | Yılda yaklaşık %30, Weverse gelirinin %10’undan fazlası | HYBE CEO’su Jason Jaesang Lee, 2025 4. çeyrek kazanç görüşmesi |
| Weverse DM ve Weverse LIVE gibi özellikleri kullandıktan sonra zamanla daha aktif hale gelen Weverse kullanıcıları | Yaklaşık %15 | HYBE 2025 Fandom Trend Report |
| Sıradan kullanıcı olarak başlayan mevcut Weverse Superfan’ları | %20 | HYBE 2025 Fandom Trend Report |
| Weverse’te aktif sanatçılar, 2025 | 178 | HYBE 2025 Fandom Trend Report |
| Superfan olan ABD müzik dinleyicileri (13 kanaldan 5 veya daha fazlası üzerinden etkileşim kuranlar) ile etkileşimli hayranlar (3 veya daha fazla kanal) | %20 superfan, %37 etkileşimli hayran | Luminate 2025 Year-End Music Report |
Bağlam notu: Nisan 2025 itibarıyla Weverse’teki sanatçıların %90’ı platformun sahibinden farklı plak şirketlerine bağlıydı ve hayranlar 2025’te 90 milyon gönderi ve 213 milyon yorum yükledi (Music Business Worldwide). %30’luk büyüme rakamı yalnızca Weverse DM’i değil, dijital işin tamamını kapsıyor (Music Business Worldwide, kazanç görüşmesi). Luminate’in hayran katmanları, Luminate raporundan hareketle Music 3.0 tarafından özetlenmiştir.
4. Üyelikler ve Doğrudan Hayrana Yönelik Platformlar: Hacmin Olduğu Yer
Selamlar ve sanatçı sohbetleri, hayranların çoğunlukla doğrudan mesajları da içeren erişim için yinelenen bir ücret ödediği üyelik platformlarının yanında niş kalıyor. Yalnızca OnlyFans, 2024 mali yılında abonelerden yaklaşık $7,2 milyar tahsil etti ve bunun $5,8 milyarını içerik üreticilerine geri ödedi; bu yaklaşık %81 eder (bizim hesabımız: 5,8’i 7,2’ye bölmek). Yayımlanan rakamlar abonelikleri bahşişlerden ve ücretli mesajlardan ayırmıyor.
Patreon’un rakamları, ücretsizden ücretliye uzanan huniyi büyük ölçekte gösteriyor: 100 milyondan fazla ücretsiz üyelik ve her ay ücretliye geçen 700.000’den fazla yükseltme. 4,6 milyon içerik üreticisi hesabına yayıldığında OnlyFans ödemeleri hesap başına yılda ortalama yaklaşık $1.260 tutuyor (bizim hesabımız: $5,8 milyarı 4,6 milyona bölmek); bu ortalama, yoğun bir yoğunlaşmayı ve çok sayıda etkin olmayan hesabı gizliyor. Patreon içerik üreticisi elde tutma istatistiklerimiz, kayıp oranını ve üyelik katmanlarını daha ayrıntılı ele alıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Hayranların Patreon içerik üreticilerine ödemeleri, kümülatif ve yıllık | 2013’ten bu yana 10 milyar $‘dan fazla; yılda 2 milyar $‘dan fazla | Patreon CEO’su Jack Conte, Axios aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| Patreon’daki ücretli üyelikler | 25 milyondan fazla | Patreon, Axios aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| Ücretsiz Patreon üyelikleri ve her ay ücretliye geçen ücretsiz üyeler | 100 milyondan fazla ücretsiz; ayda 700.000’den fazlası ücretliye geçiyor | Patreon, Axios aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| OnlyFans’a abonelerden yapılan ödemeler, 2024 mali yılı | Yaklaşık $7,2 milyar | Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| OnlyFans’ın içerik üreticilerine ödemeleri, 2024 mali yılı | $5,8 milyar | Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| OnlyFans içerik üreticisi hesapları ve hayran hesapları, 2024 mali yılı | 4,6 milyon içerik üreticisi hesabı (%13 artış); 377,5 milyon hayran hesabı (%24 artış) | Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, Ağustos 2025 |
| Patreon veya YouTube Üyelikleri gibi hayran aboneliklerine dayanan ABD ve Birleşik Krallık’taki içerik üreticileri | %27 | Epidemic Sound Future of the Creator Economy Report 2025 |
| Hayranlarla doğrudan iletişim kanalı isteyen içerik üreticileri ile en sevdikleri içerik üreticilerine ödeme yapma ihtimali olan hayranlar | İçerik üreticilerinin %81’i; hayranların %80’i | Patreon State of Create 2025 (1.000 içerik üreticisi, 2.000 hayran) |
Bağlam notu: Patreon’un toplamları CEO’nun Axios’a yaptığı açıklamalardır, denetlenmiş rakamlar değildir. OnlyFans rakamları, RTE’nin aktardığı şekliyle şirketin Birleşik Krallık dosyalamalarından geliyor. State of Create bulguları, Patreon’un raporundan hareketle Tubefilter tarafından özetlenmiştir.
5. Ücretli Canlı Sohbet Mesajları: Super Chat’leri Kim Topluyor
Super Chat, bir YouTube canlı sohbetinde sabit kalan ve vurgulanan ücretli bir mesajdır; birçok yayında uyarı araçları ücretli mesajları metinden konuşmaya (TTS) ile sesli olarak da okur. Bu gelire ilişkin en büyük bağımsız çalışma, 1.923 VTuber’ı (animasyonlu avatarlar aracılığıyla performans gösteren yayıncılar) kapsıyor ve ortalama $2.667’ye karşılık yalnızca $127’lık bir medyan aylık gelir buldu. Ortalama medyanın 21 katı olduğunda (bizim hesabımız: $2.667’yi $127’ye bölmek), ‘ortalama yayıncı’ bir kurgudur.
Eşitsizlik de büyüyor. VTuber’lar arası Gini endeksi (0’ın tam eşitlik, 1’in ise tüm kazancı tek bir yayıncının aldığı anlamına geldiği, 0 ile 1 arasında bir ölçü) 2018’de yaklaşık 0,60’tan 2023’te 0,75’e yükseldi. Her kanalın içinde de harcama aynı ölçüde dengesiz: çoğu VTuber’ın kendi Super Chat Gini endeksleri 0,6 civarında veya üzerinde, yani küçük bir izleyici grubu ücretli mesajların çoğunu gönderiyor. Ajans düzeyindeki ayrıntılar için VTuber ajansı Super Chat istatistiklerimize bakın; ücretli mesajlara sesli tepkiler sahneleyen yayıncılar yayıncı ses efektleri gibi araçları kullanır.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Veri kümesindeki VTuber’lar, saatler ve oturumlar (2017 başından Temmuz 2023’e) | 1.923 VTuber; yaklaşık 450.000 oturumda 1 milyon saatten fazla | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| Aylık VTuber geliri, medyan ve ortalama | $127 medyan, $2.667 ortalama | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| VTuber’lar arası kazanç Gini endeksi, 2018 ve 2023 | 2018’de yaklaşık 0,60; 2023’te 0,75 | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| Tipik bir VTuber’ın kendi izleyicileri arasında Super Chat harcamasının Gini endeksi | Yaklaşık 0,6 ve üzeri | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| İki büyük ajansın, Hololive ve Nijisanji’nin toplam izlenmeden aldığı pay | %60’tan fazla | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| Reklam ve Premium gelirinin YouTube Partner Program içerik üreticilerine ödenen payı | %55 | YouTube’un kendi beyanı, How YouTube Works |
| YouTube’da para kazanan kişiler | 3 milyondan fazla | YouTube’un kendi beyanı, How YouTube Works |
| 2024’te YouTube’da $10.000’dan fazla kazanan ve başka gelir kaynaklarına sahip olan Partner Program kanalları | %50’den fazla | YouTube’un kendi beyanı, How YouTube Works |
Bağlam notu: VTuber veri kümesi Temmuz 2023’te bitiyor (mevcut en son veri: Zhao ve ark., arXiv 2025). Kaç ücretli mesajın TTS uyarılarıyla sesli okunduğunu veya TTS’in bahşişleri nasıl değiştirdiğini ölçen bağımsız, yayımlanmış bir veri kümesi bulamadık, bu yüzden bir rakam sunmuyoruz. YouTube’un gelir paylaşımı ve kazanan sayısı rakamları, How YouTube Works sayfasından alınmıştır.
6. İçerik Üreticisi Gelir Dağılımı: Ücretli Mesajların Ardındaki Uzun Kuyruk
Ücretli mesajlar çoğunlukla reklam ve marka anlaşmalarına bağımlılıktan kurtulmanın bir yolu olarak sunuluyor ve gelir verileri, içerik üreticilerinin neden böyle bir yol istediğini açıklıyor. Tam zamanlı içerik üreticilerinin %56,55’i $44.000 tutarındaki ABD geçim ücretinin altında kazanıyor ve yılda $15.000’in altında kazananların payı 2023’te %48,10’dan 2025’te %50,71’e yükseldi. NeoReach, $15.000 düzeyine ‘Gelirleştirme Bariyeri’ diyor.
Goldman Sachs Research’ün, içerik üreticilerinin yalnızca yaklaşık %4’ünün yılda $100.000’den fazla kazandığı yönündeki tahmini, 5. bölümdeki VTuber verilerinin gösterdiğiyle tutarlı: ince bir tepe ve çok uzun bir kuyruk. Marka anlaşmaları hâlâ içerik üreticisi gelirine hâkim; bu yüzden mikro etkileyici marka anlaşması ücretleri, çoğu içerik üreticisi için ana ölçüt olmayı sürdürüyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Küresel içerik üreticileri ve yılda $100.000’den fazla kazananların payı | Yaklaşık 50 milyon içerik üreticisi; yaklaşık %4’ü profesyonel | Goldman Sachs Research, Nisan 2023 |
| İçerik üreticisi ekonomisinin toplam erişilebilir pazarı | Nisan 2023 tahmini sırasında $250 milyar, 2027’ye kadar $480 milyara ulaşması öngörülüyor | Goldman Sachs Research, Nisan 2023 |
| ABD geçim ücreti olan $44.000’in altında kazanan tam zamanlı içerik üreticileri | %56,55 | NeoReach Creator Earnings Report 2025 |
| Yılda $15.000’in altında kazanan içerik üreticileri, 2023 ve 2025 | 2023’te %48,10; 2025’te %50,71 | NeoReach Creator Earnings Report 2025 |
| Ana platforma göre ortalama yıllık içerik üreticisi geliri, Instagram ve YouTube | Instagram $81.700; YouTube $62.400 | NeoReach Creator Earnings Report 2025 |
| Yılda $50.000’den fazla kazanan tam zamanlı içerik üreticileri | %12 | Linktree Creator Report 2022 |
| Yılda $1.000’den az kazanan yarı zamanlı içerik üreticileri | %68 | Linktree Creator Report 2022 |
| Tam zamanlı çalışan ABD ve Birleşik Krallık’taki içerik üreticileri | %61 (kaynağın belirttiği üzere 2024’e göre %6 artış) | Epidemic Sound Future of the Creator Economy Report 2025 |
Bağlam notu: Goldman Sachs ve Linktree rakamları üç yıldan eskidir (mevcut en son veri: Goldman Sachs Research, 2023; Linktree Creator Report, 2022, 9.500’den fazla içerik üreticisine dayanıyor). NeoReach, toplam 1,1 milyar takipçisi olan 3.000’den fazla içerik üreticisiyle anket yaptı (NeoReach); platform ortalamaları Net Influencer tarafından aktarılmıştır.
7. Bir Mecra Olarak Sesli Mesajlar: Gerçekte Kim Dinliyor
Sesli selam veya sesli yanıt satan her içerik üreticisi bir alışkanlığa bahis oynuyor ve bu alışkanlık gerçek ama eşitsiz. ABD’li yetişkinlerin yalnızca %10’u düzenli olarak sesli not kullanıyor ve %41’i sesli notların kendisi için hiç geçerli olmadığını söylüyor. Britanya’da düzenli kullanım oranı %15 ve daha fazla Britanyalı sesli notları daha sık kullandığını (%16) daha seyrek kullandığından (%10) fazla söylüyor.
Yaş, ayırıcı çizgi. Birleşik Krallık’taki bir satıcı anketinde Z Kuşağı’nın %24’ü günde birkaç kez sesli not gönderiyor, X Kuşağı’nda bu oran %5. İçerik üreticileri için bu, bir sesli mesajın genç hayranlarda doğal bir jest, yaşlı hayranlarda ise bir yenilik olarak karşılandığı anlamına geliyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| WhatsApp’ta günde ortalama gönderilen sesli mesajlar | 7 milyar | WhatsApp (Meta), Mart 2022 |
| Düzenli olarak sesli not kullanan ABD’li yetişkinler (haftada birkaç kez) | %10 | YouGov, Şubat 2026 (2.442 ABD’li yetişkin) |
| Sesli notların kendileri için geçerli olmadığını söyleyen ABD’li yetişkinler | %41 | YouGov, Şubat 2026 |
| Sesli notları eskisinden daha sık ve daha seyrek kullanan ABD’li yetişkinler | %11 daha sık, %12 daha seyrek (%30 yaklaşık aynı) | YouGov, Şubat 2026 |
| Düzenli olarak sesli not kullanan İngiliz yetişkinler | %15 | YouGov, Mart 2026 (Büyük Britanya’dan 2.312 yetişkin) |
| Sesli notları eskisinden daha sık ve daha seyrek kullanan İngiliz yetişkinler | %16 daha sık, %10 daha seyrek | YouGov, Mart 2026 |
| Günde birkaç kez sesli not gönderen Birleşik Krallık’taki yetişkinler, kuşağa göre | Z Kuşağı %24; Y Kuşağı (Millennials) %13; X Kuşağı %5 | Twilio satıcı anketi, Eylül 2026 (2.000 Birleşik Krallıklı yetişkin) |
| Teknolojiyi kullanırken artık yazmaktan çok konuşan Birleşik Krallık’taki yetişkinler | %22 | Twilio satıcı anketi, Eylül 2026 |
Bağlam notu: WhatsApp daha yeni bir günlük toplam yayımlamadı (mevcut en son veri: WhatsApp, 2022). YouGov sonuçları, ABD ve İngiliz iletişim çalışmalarından alınmıştır. Twilio rakamları bir satıcının kendi anketidir (Twilio).
Özet: Rakamlarla Hayran Sesli Mesajı ve Ücretli Sesli Selam
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Aralık 2024’e kadar Cameo’da ünlülerin yaşam boyu kazancı | 310 milyon $‘dan fazla | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, 2024 |
| Aralık 2024’e kadar Cameo’da yaşam boyu rezervasyonlar | 8,2 milyondan fazla | Cameo, TechCrunch aracılığıyla, 2024 |
| Cameo’da listelenen ünlüler, Mayıs 2026 | 180 ülkede 60.000’den fazla | Net Influencer, 2026 |
| Yurt içi Bubble aboneleri, 2026’nın ikinci çeyreği | 1,97 milyon (yıldan yıla %9 düşüş) | LS Securities, Eylül 2026 |
| Bubble Japan aboneleri, 2026’nın ikinci çeyreği | 108.000 (yıldan yıla %71 artış) | LS Securities, Eylül 2026 |
| Weverse dijital işinin (üyelik artı DM) büyümesi | Yılda yaklaşık %30, gelirin %10’undan fazlası | HYBE 2025 4. çeyrek kazanç görüşmesi |
| Sıradan kullanıcı olarak başlayan Weverse Superfan’ları | %20 | HYBE 2025 Fandom Trend Report |
| Superfan olan ABD müzik dinleyicileri | %20 | Luminate 2025 Year-End Music Report |
| Patreon içerik üreticilerine her yıl akan hayran parası | 2 milyar $‘dan fazla | Patreon, Axios aracılığıyla, 2025 |
| Her ay ücretliye geçen Patreon ücretsiz üyeleri | 700.000’den fazla | Patreon, Axios aracılığıyla, 2025 |
| OnlyFans abone ödemeleri, 2024 mali yılı | Yaklaşık $7,2 milyar | Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, 2025 |
| OnlyFans’ın içerik üreticilerine ödemeleri, 2024 mali yılı | $5,8 milyar | Fenix International hesapları, RTE aracılığıyla, 2025 |
| Aylık VTuber geliri, medyan ve ortalama | $127 ve $2.667 | Zhao ve ark., arXiv 2025 |
| $44.000 tutarındaki ABD geçim ücretinin altında kazanan tam zamanlı içerik üreticileri | %56,55 | NeoReach 2025 |
| Yılda $15.000’in altında kazanan içerik üreticileri | %50,71 | NeoReach 2025 |
| Düzenli olarak sesli not kullanan ABD’li yetişkinler | %10 | YouGov, 2026 |
| Günde birkaç kez sesli not gönderen Birleşik Krallık’taki Z Kuşağı | %24 | Twilio satıcı anketi, 2026 |
Metodoloji ve Kaynaklar
- TechCrunch, Celeb greetings app Cameo pivots to creators (3 Aralık 2024): Cameo’nun yaşam boyu kazanç, rezervasyon, CameoX ve reddedilen başvuru rakamları (şirketin kendi beyanları) ile Appfigures uygulama tahminleri.
- TIME, Cameo CEO’su Steven Galanis röportajı (8 Aralık 2024): değerleme geçmişi ve 2024 finansmanı.
- Tubefilter, Cameo is trying for a comeback with its new TikTok integration (31 Mart 2026): komisyon ve fiyat örnekleri.
- Net Influencer, Cameo ve TikTok ortaklığı (11 Mayıs 2026): ünlü sayısı, kişiselleştirilmiş anlar, Noel Baba videosu fiyatları.
- Korea Economic Daily (18 Ekim 2021) ve Korea Times (2 Mart 2024): Bubble fiyatı ve tarihsel abone sayıları.
- Asia Economy, DearU hakkında LS Securities notu (9 Eylül 2026), Asia Economy, Daol Investment and Securities notu (5 Ağustos 2026) ve Asia Economy, DearU 2025 dördüncü çeyrek sonuçları (5 Şubat 2026): Bubble aboneleri, sanatçı IP’leri ve DearU finansalları.
- Music Business Worldwide, HYBE’ın 2025 Fandom Trend Report raporu hakkında (10 Şubat 2026) ve Music Business Worldwide, HYBE’ın kazanç görüşmesi hakkında (16 Şubat 2026): Weverse kullanıcıları, etkileşim ve dijital iş büyümesi.
- Luminate 2025 Year-End Music Report, hayran katmanları Music 3.0 (21 Ocak 2026) tarafından özetlendiği şekilde.
- Axios, Patreon crosses $10 billion creator payment milestone (5 Ağustos 2025): Patreon ödemeleri ve üyelikleri (CEO açıklamaları).
- Patreon, State of Create 2025, anket rakamları Tubefilter (19 Şubat 2025) tarafından aktarıldığı şekilde.
- RTE, OnlyFans sonuçları (22 Ağustos 2025): Fenix International’ın 2024 hesapları.
- Net Influencer, Epidemic Sound’un Future of the Creator Economy Report 2025 raporu hakkında (19 Haziran 2025): ABD ve Birleşik Krallık’tan 3.000 içerik üreticisi.
- Zhao et al., Who Reaps All the Superchats? A Large-Scale Analysis of Income Inequality in Virtual YouTuber Livestreaming, arXiv 2025: VTuber geliri ve Gini endeksleri.
- YouTube, How YouTube Works: gelir paylaşımı ve kazanan sayıları (şirket beyanları).
- Goldman Sachs Research, The creator economy could approach half-a-trillion dollars by 2027 (19 Nisan 2023).
- NeoReach Creator Earnings Report 2025, platform ortalamaları Net Influencer (15 Temmuz 2025) tarafından aktarıldığı şekilde.
- Linktree Creator Report (20 Nisan 2022).
- WhatsApp, New voice message features (30 Mart 2022).
- YouGov, How Americans communicate in 2026 (saha çalışması 3-5 Şubat 2026) ve YouGov, How Brits communicate in 2026 (saha çalışması 25-26 Mart 2026).
- Twilio Birleşik Krallık sesli iletişim anketi (17 Eylül 2026): 2.000 Birleşik Krallıklı yetişkinle yapılan satıcı anketi, saha çalışması Ağustos 2026.
- Veri notu: Cameo’nun komisyonu %30 (TechCrunch, Aralık 2024) ve %25 (Tubefilter, Mart 2026) olarak bildiriliyor; birini seçmek yerine ikisini de gösteriyoruz. Aralık 2024’ten yeni bir Cameo yaşam boyu kazanç toplamı bulamadık ve 10 milyon ‘kişiselleştirilmiş an’ (Mayıs 2026) rakamı, 8,2 milyon rezervasyonla aynı şekilde tanımlanmamış olabilir. Bubble abone sayıları kesin olarak karşılaştırılabilir değil: 2023 sonundaki 2,3 milyonun kaynağı bunun yalnızca yurt içi olup olmadığını belirtmiyor, 2026 için 1,97 milyon ise yalnızca yurt içi; LS Securities ayrıca Kore’de 2 milyona yakın ücretli abonenin varlığından söz ediyor, bu da tutarlı. Goldman Sachs’ın 250 milyar $‘lık içerik üreticisi ekonomisi büyüklüğü, NeoReach’in 2025 raporunun haberlerindeki 250 milyar $‘lık sektör çerçevesiyle örtüşüyor, ancak 480 milyar $‘lık projeksiyonun yalnızca tek kaynağı var. OnlyFans’ın 2025 mali yılı hesapları basında yer aldı, ancak bu oturumda rakamları doğrulayamadık, bu nedenle 2024 hesaplarını kullanıyoruz. Metinden konuşmaya bağış uyarılarına ilişkin hiçbir bağımsız kamuya açık veri kaynak ölçütümüzü karşılamadı. Cameo, HYBE, Patreon, YouTube ve Twilio’nun şirket rakamları, şirketlerin kendi beyanlarıdır.
Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, DearU 2026 tam yıl sonuçlarını açıkladığında ve HYBE 2026 Fandom Trend Report raporunu yayımladığında gelmesi bekleniyor.