Titanfall’ın 48 GB’lık PC kurulumunda 35 GB sıkıştırılmamış ses vardı; hesaplamamıza göre bu, indirmenin kabaca %72,9’una denk geliyor ve sesi donanımda çözen konsol sürümü 17 GB’lık bir indirmeydi. 2014’teki bu vaka, oyun sesi sıkıştırılmadan sevk edildiğinde ne kadar yer kaplayabileceğine dair hâlâ en net kamuya açık ölçüm. Resmin geri kalanı ise değişti: incelediğimiz en büyük AAA PC listeleri 116 GB ila 180 GB istiyor, Steam PC’lerinin %15,98’inde 100 GB’tan az boş alan var ve middleware belgeleri artık yaklaşık 60:1’e varan Opus sıkıştırma oranları veriyor. Valve’ın Steam Hardware & Software Survey’i, Audiokinetic (Wwise), Firelight Technologies (FMOD), Epic Games, Microsoft, Arrowhead Game Studios, CD PROJEKT RED, GDC Vault oturum kayıtları ve konsol üreticilerinin özellik sayfalarından veri derledik. Aynı disiplinin insan tarafı (maaşlar, araçlar, yapay zekâ benimsenmesi) için oyun ses endüstrisi istatistiklerimize bakın.
TL;DR
- Titanfall’ın PC indirmesi lansmanda 48 GB idi, bunun 35 GB’ı sıkıştırılmamış sesti; Xbox One’da ise 17 GB (Respawn, Engadget aracılığıyla, 2014).
- Baldur’s Gate 3 150 GB, ARK: Survival Ascended ise 180 GB PC depolama alanı istiyor (Steam mağaza listeleri, 2026).
- Call of Duty: Black Ops 7, lansmanda her PC özellik kademesinde 116 GB boş alanlı bir SSD gerektiriyor (Activision Support, 2025).
- Windows Steam PC’lerinin %15,98’inde 100 GB’tan az boş sürücü alanı var (Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026).
- Wwise, Opus sıkıştırmasını 2:1 ila yaklaşık 60:1, Vorbis’i 2:1 ila yaklaşık 40:1 olarak listeliyor; ADPCM için sabit 4:1 (Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec).
- FMOD’un Windows kıyaslamasında Vorbis kod çözme %6,88 CPU kullandı; sıkıştırılmamış PCM’de bu oran %1,59 idi (Firelight Technologies, FMOD 2.03 Windows platform details).
- Cyberpunk 2077, 11 seslendirme dilinde 80.000’den fazla diyalog satırı kaydetti (CD PROJEKT RED, GDC 2023).
- İncelediğimiz iki Nintendo eShop Japonca seslendirme paketinde tek bir ek ses dili 873 MB ila 2,5 GB tutuyor (Nintendo eShop listeleri, 2026).
- Helldivers 2, oyuncuların yalnızca yaklaşık %11’inin sabit disklerde olduğu görülünce PC kurulumunu yaklaşık 154 GB’tan yaklaşık 23 GB’a (yaklaşık %85) düşürdü (Arrowhead Game Studios, Tech Blog #2, 2025).
1. Modern Oyun Kurulumları 2025-2026’da Ne Kadar Büyük
180 GB artık yayımlanmış bir asgari depolama gereksinimi, istisnai bir durum değil: ARK: Survival Ascended bunu istiyor ve asgari özellikte SSD zorunlu. Baldur’s Gate 3, Black Myth: Wukong ve Call of Duty: Black Ops 7’nin hepsi 116 GB ile 150 GB arasında. Bu aralıktaki tek bir AAA kurulumu, herhangi bir yama gelmeden önce bile 1 TB’lık bir sürücünün iki haneli bir yüzdesini alıyor.
Dağılım, zirve kadar çok şey anlatıyor. Piyasadaki en seslendirme ağırlıklı açık dünya oyunlarından biri olan Cyberpunk 2077, Windows’ta 70 GB listeliyor; bu, ARK’ın yarısından az. Kurulum boyutu, bir oyunun ne kadar içerik barındırdığı kadar paketleme ve varlık kararlarını (doku çözünürlüğü, tekrarlama, ses biçimi) da izliyor; 6. bölümdeki Helldivers 2 vakasının önemi bu yüzden. Activision’ın kendi Black Ops 7 PC gereksinimleri sayfası da “zorunlu oyun güncellemeleri için ek depolama alanı gerekebilir” uyarısını yapıyor, dolayısıyla bu rakamlar alt sınırdır.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Baldur’s Gate 3 PC depolama gereksinimi (asgari ve önerilen) | 150 GB | Larian Studios, Steam mağaza sayfası 2026 |
| ARK: Survival Ascended PC depolama gereksinimi (asgari özellikte SSD zorunlu) | 180 GB | Studio Wildcard, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Black Myth: Wukong PC depolama gereksinimi | 130 GB | Game Science, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Call of Duty: Black Ops 7 için PC’de lansmanda gereken SSD alanı (asgari, önerilen ve Ultra 4K kademeleri) | 116 GB | Activision Support, PC System Requirements for Black Ops 7 (2025) |
| Cyberpunk 2077 depolama gereksinimi, Windows sürümü ile macOS sürümü karşılaştırması | 70 GB ile 92 GB | CD PROJEKT RED, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Microsoft Flight Simulator 2024 PC depolama gereksinimi | 50 GB | Xbox Game Studios ve Asobo Studio, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Helldivers 2 PC kurulumu (hafifletilmiş sürümden önce) ile aynı oyunun konsol kurulumunun karşılaştırması | yaklaşık 150 GB, konsollardakinin kabaca üç katı | Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #1 (3 Ekim 2025) |
Bağlam notu: mağaza listelerindeki rakamlar, yayıncıların alıcılardan ayırmasını istediği alandır; ölçülmüş bir disk boyutu değildir ve sesin yanında paylaşılan kod, video ve dokuları da içerir. Microsoft Flight Simulator 2024’ün listesi, önemli depolama alanı gerektiren “indirme(ler) gerektirdiğini” ekliyor, dolayısıyla 50 GB, toplam veri ayak izinin tamamı değil.
2. Bu Kurulumların Sığması Gereken Yer: Konsol ve PC Depolama Alanı
Windows Steam PC’lerinin %15,98’inde 100 GB’tan az boş alan var (Ekim 2026 anket satırlarının toplamımıza göre 10 GB’tan azı olanlar %0,77 artı 10 ila 99 GB arası olanlar %15,21). Bu grup için 1. bölümdeki 116 GB ve üzeri her oyun, önce bir şeyleri silmeyi gerektiriyor. %23,83’lük bir kesim daha 100 ila 249 GB boş alanda; bu, 1. bölümdeki oyunlardan bir veya ikisine yetiyor, başka pek bir şeye değil.
Konsollardaki kullanılabilir alan aynı hikâyeyi öbür taraftan anlatıyor. 512 GB’lık Xbox Series S oyunlar ve uygulamalar için 364 GB bırakıyor, lansman PS5’i ise 825 GB’lık SSD’sinin yaklaşık 667 GB’lık kısmını bıraktı. Yeni donanım büyüdü: PS5 Pro’da 2 TB var, Switch 2’de 2 TB’a kadar microSD Express kartları kullanılabiliyor; ancak hem Sony hem Nintendo, dahili depolamanın bir kısmının sistem için ayrıldığını dipnot olarak belirtiyor, dolayısıyla duyurulan kapasite hiçbir zaman kullanılabilir kapasite değil. Anketin tamamı Steam Hardware & Software Survey sayfasında yayımlanıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Lansman PS5 SSD’si: toplam kapasite ile oyunlar için kullanılabilir alan karşılaştırması | toplam 825 GB, kullanılabilir yaklaşık 667 GB | Push Square, PS5 depolama raporu (6 Kasım 2020) |
| Xbox Series S (512 GB model): oyunlar ve uygulamalar için kullanılabilir alan | 364 GB | GameSpot, inceleme ünitesi kontrolü (4 Kasım 2020) |
| PS5 Pro yerleşik SSD (bir kısmı sistem yazılımı için ayrılmış) | 2 TB | Sony Interactive Entertainment, PS5 Pro ürün sayfası 2026 |
| Xbox Series X dahili depolama seçenekleri | 1 TB veya 2 TB özel NVMe SSD | Microsoft, Xbox Series X özellikleri 2026 |
| Nintendo Switch 2 dahili depolama ile azami microSD Express kart boyutu karşılaştırması | 256 GB (UFS) dahili, 2 TB’a kadar kartlar | Nintendo, Switch 2 teknik özellikleri 2026 |
| Boş sürücü alanı 100 GB’tan az olan Windows Steam PC’leri | %15,98 | Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026 |
| Boş sürücü alanı 100 GB ile 249 GB arasında olan Windows Steam PC’leri | %23,83 | Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026 |
| Toplam sürücü alanı 1 TB’ın üzerinde olan Windows Steam PC’leri | %50,94 | Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026 |
Konsollarda kullanılabilir alana ilişkin mevcut en güncel veri: Push Square ve GameSpot, 2020. Hiçbir konsol üreticisi özellik sayfalarında kullanılabilir kapasite rakamı yayımlamıyor; ikisi de yalnızca sürücünün bir kısmının ayrıldığını belirtiyor.
3. Sıkıştırılmamış Ses Takası: Titanfall ve Kod Çözmenin CPU Maliyeti
Titanfall’ın 48 GB’lık PC indirmesinin 35 GB’ı sıkıştırılmamış sesti, yani kurulumun yaklaşık %72,9’u (35 / 48, hesaplamamız). Respawn baş mühendisi Richard Baker, “iki çekirdekli bir makine, bir çekirdeğin büyük bir bölümünü yalnızca sesin sıkıştırmasını açmaya ayırırdı” diye açıkladı; böylece stüdyo, asgari özellikli PC’lerde disk alanından CPU payı karşılığında feragat etti, bunu Engadget Mart 2014’te aktardı. Xbox One sürümü 17 GB idi ve Microsoft’un XMA2 belgeleri, Xbox One’da XMA2 ses sıkıştırma açmanın donanımda uygulandığını doğruluyor. Mevcut en güncel veri: Engadget, 2014. Kurulumundaki ses payını karşılaştırılabilir biçimde yayımlamış, daha sonra çıkmış hiçbir AAA yapım bulamadık.
Respawn’ın kaçındığı kod çözme maliyeti ölçülebilir. FMOD’un Windows performans referansında (Intel Core i7 860 üzerinde 48 kHz’de 64 eşzamanlı ses), Vorbis kod çözme %6,88 CPU aldı; bu, sıkıştırılmamış PCM’de görülen %1,59’un dört katından fazla. Audiokinetic, Vorbis’i ADPCM’nin yaklaşık 1,5 ila 3 katı maliyetli, Opus’u ise genellikle 5 ila 10 kat daha yavaş olarak değerlendiriyor; akış tablosu ise tek bir PC çekirdeğinin kaliteye bağlı olarak 9.500 gerçek zamanlı ADPCM akışına karşılık 1.300 ila 500 Opus akışının kodunu çözdüğünü gösteriyor. Takas ortadan kalkmadı; “CPU bunun kodunu çözebilir mi” sorusundan “CPU aynı anda kaç sesin kodunu çözebilir” sorusuna kaydı.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Titanfall PC indirme boyutu (lansmanda) | 48 GB | Respawn Entertainment, Engadget aracılığıyla, 11 Mart 2014 |
| Bu PC kurulumunun içindeki sıkıştırılmamış ses | 35 GB (kurulumun yaklaşık %72,9’u, hesaplamamız) | Respawn Entertainment, Engadget aracılığıyla, 11 Mart 2014 |
| Titanfall Xbox One indirme boyutu | 17 GB | Engadget, 11 Mart 2014 |
| Vorbis kod çözmenin FMOD DSP CPU maliyeti (64 eşzamanlı ses, 48 kHz, Intel Core i7 860) | %6,88 | Firelight Technologies, FMOD 2.03 Windows platform details |
| FADPCM kod çözmenin FMOD DSP CPU maliyeti, aynı test | %3,10 | Firelight Technologies, FMOD 2.03 Windows platform details |
| Sıkıştırılmamış PCM’nin FMOD DSP CPU maliyeti, aynı test | %1,59 | Firelight Technologies, FMOD 2.03 Windows platform details |
| Vorbis ve Opus’un Wwise kod çözme maliyeti (ADPCM’ye göre) | Vorbis yaklaşık 1,5 ila 3 kat; Opus genellikle 5 ila 10 kat daha yavaş | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Scars Above toplam ses bellek bütçesi (önceki nesil konsollar ve düşük özellikli PC’ler) | 250 MB | Mad Head Games, Scars Above ses optimizasyonu yazısı |
Bağlam notu: FMOD, Windows’ta Vorbis’i hâlâ “tüm sesler için birincil biçim” olarak, FADPCM’yi ise yalnızca “Vorbis CPU kullanımı düşük özellikli makineler için çok yüksekse” ikincil biçim olarak öneriyor; PCM’yi ise “önerilmez” olarak listeliyor. Scars Above ekibi, platformlar genelinde varsayılan olarak kalite 4’te Vorbis’i kullandı. Sıkıştırılmamış sevkiyat artık oyun motoru sağlayıcılarının karşı çıktığı bir istisna.
4. Oyun Motorları ve Middleware’in Kullandığı Codec Sıkıştırma Oranları
Opus, Wwise’da yaklaşık 60:1’e ulaşabiliyor; ADPCM’de ise oran sabit 4:1 (örnekler arasındaki tahmin edilen farkları kodlayan, kodu çözmesi ucuz, basit bir biçim). Pratikte bu, sesin kurulumdaki payı üzerindeki tek en büyük kaldıraç: aynı diyalog bankası PCM, ADPCM veya Opus olarak saklandığında boyut farkı bir büyüklük mertebesinden fazla olabiliyor. Audiokinetic’in codec kılavuzu, üst sınırların “neredeyse ulaşılamaz” olduğu ve kalite ayarlarına ile içeriğe bağlı olduğu konusunda açık sözlü; Opus en iyi oranlarına konuşma içeriğinde ve bazı müziklerde ulaşıyor.
Kaba bir ölçüt (satıcı rakamı değil, kendi aritmetiğimiz): sıkıştırılmamış 48 kHz, 16 bit stereo PCM, 48.000 × 16 × 2 = 1.536 kbit/s hızında akar. IETF Opus standardı, tam bant stereo müzik için 510 kbit/s ile sınırlıdır; bu, o hızın kabaca üçte biridir (510 / 1.536 = %33,2) ve dar bant konuşma için 6 kbit/s’ye kadar iner. Codec seçimi mikse algısal tarafında da etkili; yeni nesil codec’lerin nereye gittiği nöral ses codec’i bit hızı ve kalite istatistiklerimizde ele alınıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Wwise’da PCM ve ADPCM sıkıştırma oranı karşılaştırması | 1:1 ile 4:1 (ikisi de sabit) | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Wwise’da Vorbis sıkıştırma oranı aralığı | 2:1 ila yaklaşık 40:1 | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Wwise’da Opus sıkıştırma oranı aralığı (konuşma içeriğinde daha iyi) | 2:1 ila yaklaşık 60:1 | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Konsol donanım codec’leri: XMA oranı ile ATRAC9 oranı karşılaştırması | XMA 6:1 ila 15:1; ATRAC9 8:1 ila 13:1 | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Unreal Engine’de Bink Audio ile ADPCM sıkıştırma oranı karşılaştırması | 10:1’e kadar ile 4:1’e kadar | Epic Games, Unreal Engine Importing Audio Files |
| Unity’de ADPCM sıkıştırma faktörü | sabit 3,5; Vorbis veya MP3’ten “genellikle yaklaşık 3 kat daha kötü” | Unity Technologies, Ses sıkıştırma kılavuzu |
| XAudio2’de (Windows ses API’si) ADPCM: azami oran ve blok boyutu aralığı | 4:1’e kadar; 32 ila 512 örnekli bloklar | Microsoft Learn, ADPCM Overview (11 Mart 2025’te güncellendi) |
| IETF standardında Opus bit hızı aralığı | dar bant mono konuşma için 6 kbit/s ile tam bant stereo müzik için 510 kbit/s arası | IETF, RFC 6716 (Eylül 2012) |
Aykırı değer notu: oyun motorları ADPCM konusunda küçük farklarla ayrışıyor (Wwise ve XAudio2’de 4:1, Unity’de 3,5), çünkü uygulamalar ve blok boyutları farklı. XAudio2 sayfası, daha büyük ADPCM bloklarının ses kalitesi ve döngü noktası hassasiyeti pahasına daha iyi sıkıştırdığını belirtiyor. Opus için mevcut en güncel veri: IETF RFC 6716, 2012; geçerli standart olmaya devam ediyor.
5. Yerelleştirilmiş Seslendirme Paketleri: Dil Başına Katlanan Ses
Cyberpunk 2077, 11 seslendirme dilinde 80.000’den fazla diyalog satırı kaydetti; bu, CD PROJEKT RED’in GDC 2023 yerelleştirme konuşmasına göre. Bu dillerin her biri diyalog sesinin tam bir paralel kopyası; seslendirmenin, ayak izi oyun dünyasıyla değil dil listesiyle ölçeklenen tek varlık sınıfı olmasının nedeni bu. 2012’de Ubisoft’un bir GDC oturumu, 10 dile kadar seslendirmeyi yönetmenin bir AAA oyununda “yarım milyona yakın ses satırı sürümüne” yol açtığını anlattı (GDC Vault).
Platformlar artık bu kopyaları isteğe bağlı indirmeler olarak ele alıyor. Cyberpunk 2077’nin Switch 2 sürümü, İngilizce seslendirmeyi kartın içinde sunuyor ve diğer sekiz seslendirme dilini her biri 2,9 GB’a kadar indirmeler olarak listeliyor; sekizini de kurmak 23,2 GB’a kadar ekleyebilir (8 × 2,9 GB, hesaplamamız, belirtilen azami değer kullanıldı). Microsoft’un Intelligent Delivery dil belirleyicileri Xbox’ta aynı işi yapıyor: konsol, etiketlenmemiş içeriğe ek olarak “yalnızca o dil için işaretlenmiş parçaları indirir”; belgeler bunun bant genişliğinden ve sabit disk alanından tasarruf sağladığını söylüyor. Steam’de bir listedeki “tam ses” (full audio), yalnızca çevrilmiş metin ve altyazı değil, o dil için kaydedilmiş seslendirme olduğu anlamına geliyor; birçok büyük oyun yalnızca bir veya iki dilde kayıt yapıyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Cyberpunk 2077 yerelleştirme kapsamı | 11 seslendirme dilinde 80.000’den fazla diyalog satırı; 1 milyondan fazla sözcüklük metin | CD PROJEKT RED, GDC 2023 (Tommi Nykopp ve Mikolaj Szwed) |
| Cyberpunk 2077’de tam sesli diller ile Steam’deki tüm desteklenen dillerin karşılaştırması | 19 dilden 11’i | CD PROJEKT RED, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Switch 2’de Cyberpunk 2077: her ek dil paketinin boyutu | her biri 2,9 GB’a kadar (8 seslendirme dili ayrı indirilir; İngilizce dahildir) | CD PROJEKT RED Support, Dil Desteği sayfası 2026 |
| Baldur’s Gate 3’te tam sesli diller ile Steam’de listelenen tüm dillerin karşılaştırması | 15 dilden 1’i (İngilizce) | Larian Studios, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Black Myth: Wukong’un Steam’de tam sesli dilleri | 2 (İngilizce ve Basitleştirilmiş Çince) | Game Science, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Fire Emblem Warriors Japonca seslendirme paketi ile temel oyun boyutu karşılaştırması | 2,5 GB ile 13,4 GB (yaklaşık %18,7, hesaplamamız) | Nintendo, eShop DLC listesi ve oyun sayfası 2026 |
| Xenoblade Chronicles 2 Japonca seslendirme paketi ile temel oyun boyutu karşılaştırması | 873 MB ile 13,2 GB (yaklaşık %6,6, hesaplamamız) | Nintendo, eShop DLC listesi ve oyun sayfası 2026 |
| DC Universe Online Fransızca ses paketi (yalnızca seslendirme, metin yerelleştirmesi yok) | 2,51 GB | Daybreak Game Company, Xbox Store listesi |
Bağlam notu: seslendirme paketi oranları tek bir ek dili tam temel oyunla karşılaştırıyor; dolayısıyla toplam ses payını olduğundan düşük gösteriyor (temel oyun zaten bir dilin diyalogunu içeriyor). Ses seviyesi hedefleri bu yerelleştirilmiş miksajların her biri için de geçerli; oyun ses seviyesi ve LUFS uyumluluğu istatistiklerimize bakın.
6. Küçülen Kurulumlar: Tekilleştirme, Doku Sıkıştırma ve Daha Akıllı Dağıtım
Helldivers 2, PC’de yaklaşık 154 GB’tan yaklaşık 23 GB’a düştü; yani yaklaşık 131 GB (yaklaşık %85) tasarruf, stüdyo mekanik sabit diskler (HDD, ilişkili dosyalar yan yana durduğunda daha hızlı okuyan dönen diskli sürücüler) için çoğalttığı verileri kaldırdıktan sonra. Stüdyo, Ekim 2025’te tüm tekrarın kaldırılmasının HDD yüklemesini 10 kat yavaşlatacağı uyarısını yapmıştı; Aralık’ta Tech Blog #2 aktif oyuncuların yalnızca yaklaşık %11’inin HDD’de olduğunu bildirdi ve isteğe bağlı bir hafifletilmiş sürüm açtı. Ses ekipleri için ders: birçok kurulumun büyük bir kısmı içerik değil, paketleme yükü.
2026 daha fazlasını getirdi. GROUND BRANCH, V1.0 hotfix notlarında paketleme değişiklikleri ve doku çalışmasıyla kurulu boyutunu neredeyse 100 GB’tan 39,4 GB’a düşürdü; NetEase ise Marvel Rivals Sezon 9.5’in doku sıkıştırmasıyla PC’de yaklaşık 40 GB, PS5 ve Xbox’ta yaklaşık 15 GB küçüleceğini söyledi (VGC, 5 Ağustos 2026). Donanımla sıkıştırma açma, daha ağır sıkıştırmanın yükleme süresi maliyetini düşürüyor: Xbox Series X ve Series S, özel bir sıkıştırma açma bloğu sayesinde 2,4 GB/s ham ve 4,8 GB/s sıkıştırılmış verim listeliyor. Önceden hesaplanmış akustik veri, aynı depolama faturasındaki daha yeni bir kalem; ışın izlemeli ses oklüzyonu istatistiklerimiz bake boyutlarını izliyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Helldivers 2 PC kurulumu, tam tekilleştirme öncesi ve sonrası | yaklaşık 154 GB ile yaklaşık 23 GB | Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #2 (2 Aralık 2025) |
| Helldivers 2 hafifletilmiş sürümüyle kazanılan alan | yaklaşık 131 GB (yaklaşık %85) | Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #2 (2 Aralık 2025) |
| Ölçüm haftasında mekanik sabit diskte olan aktif Helldivers 2 oyuncularının payı | yaklaşık %11 | Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #2 (2 Aralık 2025) |
| Tüm tekrar kaldırılırsa HDD yükleme sürelerine ilişkin önceki geliştirici tahmini | 10 kat daha yavaş | Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #1 (3 Ekim 2025) |
| GROUND BRANCH kurulu boyutu, V1.0 Hotfix 1 öncesi ve sonrası | neredeyse 100 GB ile 39,4 GB | GROUND BRANCH geliştirme ekibi, Build Update #065 (23 Temmuz 2026) |
| Marvel Rivals Sezon 9.5 kurulum boyutu azalması, PC ile PS5 ve Xbox karşılaştırması | yaklaşık 40 GB ile yaklaşık 15 GB | NetEase Games, Video Games Chronicle aracılığıyla (5 Ağustos 2026) |
| Xbox Series X ve Series S depolama verimi, ham ile donanımla sıkıştırma açma sonrası karşılaştırması | 2,4 GB/s ile 4,8 GB/s | Microsoft, Xbox Series X ve Xbox Series S özellikleri 2026 |
Aykırı değer notu: yukarıdaki 2025-2026 azalmalarının hiçbiri sese atfedilmedi. Hedefler tekrar ve dokulardı; bu da sektörün Vorbis, Opus ve donanım codec’lerine geçişinden sonra ekiplerin gigabayt ararken artık nadiren ilk bakacağı yerin ses olduğunu düşündürüyor.
Özet: Rakamlarla Oyun Kurulum Boyutu ve Ses Varlıklarının Payı
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Titanfall PC indirmesi (lansmanda) | 48 GB | Respawn Entertainment, Engadget aracılığıyla, 2014 |
| Titanfall PC kurulumundaki sıkıştırılmamış ses | 35 GB (yaklaşık %72,9) | Respawn Entertainment, Engadget aracılığıyla, 2014 |
| Titanfall Xbox One indirmesi | 17 GB | Engadget, 2014 |
| ARK: Survival Ascended PC depolama gereksinimi | 180 GB | Studio Wildcard, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Baldur’s Gate 3 PC depolama gereksinimi | 150 GB | Larian Studios, Steam mağaza sayfası 2026 |
| Call of Duty: Black Ops 7 lansmanda SSD alanı | 116 GB | Activision Support, 2025 |
| Boş alanı 100 GB’tan az olan Windows Steam PC’leri | %15,98 | Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026 |
| Toplam sürücü alanı 1 TB’tan fazla olan Windows Steam PC’leri | %50,94 | Valve, Steam Hardware & Software Survey Ekim 2026 |
| Xbox Series S (512 GB) kullanılabilir alan | 364 GB | GameSpot, 2020 |
| 825 GB’lık lansman PS5’inde kullanılabilir alan | yaklaşık 667 GB | Push Square, 2020 |
| Wwise’da Opus sıkıştırma oranı aralığı | 2:1 ila yaklaşık 60:1 | Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec |
| Unreal Engine’de Bink Audio azami oranı | 10:1’e kadar | Epic Games, Unreal Engine belgeleri |
| FMOD CPU maliyeti, Vorbis ile sıkıştırılmamış PCM karşılaştırması | %6,88 ile %1,59 | Firelight Technologies, FMOD 2.03 belgeleri |
| Cyberpunk 2077 seslendirme kapsamı | 11 dilde 80.000’den fazla satır | CD PROJEKT RED, GDC 2023 |
| Fire Emblem Warriors Japonca seslendirme paketi ile temel oyun karşılaştırması | 2,5 GB ile 13,4 GB | Nintendo eShop listeleri, 2026 |
| Helldivers 2 PC kurulumu, tekilleştirme öncesi ve sonrası | yaklaşık 154 GB ile yaklaşık 23 GB | Arrowhead Game Studios, 2025 |
| GROUND BRANCH kurulu boyutu, hotfix öncesi ve sonrası | neredeyse 100 GB ile 39,4 GB | GROUND BRANCH geliştirme ekibi, 2026 |
Metodoloji ve Kaynaklar
- Respawn Entertainment röportaj rakamları, Engadget, 11 Mart 2014 tarafından aktarıldığı şekliyle (Titanfall kurulum ve ses boyutu).
- Baldur’s Gate 3, ARK: Survival Ascended, Black Myth: Wukong, Cyberpunk 2077 ve Microsoft Flight Simulator 2024 için Steam mağaza listeleri, Kasım 2026’da okundu (depolama gereksinimleri ve tam ses dil işaretleri).
- Activision Support, PC System Requirements for Black Ops 7.
- Valve, Steam Hardware & Software Survey, Ekim 2026 (boş ve toplam sürücü alanı dağılımları).
- Konsol özellikleri: Sony PS5 Pro ve PS5 sayfaları, Microsoft Xbox Series X ve Xbox Series S sayfaları, Nintendo Switch 2 teknik özellikleri.
- Konsolda kullanılabilir depolama: Push Square, 6 Kasım 2020 ve GameSpot, 4 Kasım 2020.
- Audiokinetic, A Guide for Choosing the Right Codec (Wwise oranları, CPU maliyeti, akış sayıları).
- Mad Head Games, Scars Above audio optimization practices (bellek bütçesi, varsayılan codec).
- Firelight Technologies, FMOD 2.03 Windows platform details (önerilen biçimler ve CPU kıyaslaması).
- Epic Games, Unreal Engine: Importing Audio Files.
- Unity Technologies, Ses sıkıştırma kılavuzu.
- Microsoft Learn, XAudio2 ADPCM Overview, Intelligent Delivery dil belirleyicileri ve Xbox devdocs XMA2 genel bakış.
- IETF, RFC 6716: Definition of the Opus Audio Codec.
- GDC Vault: Localization of Cyberpunk 2077 (GDC 2023) ve How To Ship a Game With Voices In 10 Languages (GDC 2012).
- CD PROJEKT RED Support, Cyberpunk 2077 Switch 2 dil desteği.
- Fire Emblem Warriors Japonca seslendirme paketi, Xenoblade Chronicles 2 Japonca seslendirme paketi ve bunların temel oyunları için Nintendo eShop listeleri; DC Universe Online Fransızca ses paketi için Xbox Store listesi.
- Arrowhead Game Studios, Helldivers 2 Tech Blog #1 ve Tech Blog #2; GROUND BRANCH Build Update #065; Video Games Chronicle aracılığıyla NetEase Games.
- Veri notu: Titanfall rakamları (2014) ve konsolda kullanılabilir depolama rakamları (2020) mevcut en güncel kamuya açık ölçümlerdir; o tarihten bu yana kurulumundaki ses payını açıklayan bir yayıncı bulamadık, bu nedenle %72,9’u sektör ortalaması değil, belgelenmiş tek bir vaka olarak değerlendirin. PS5’in kullanılabilir alan rakamı Push Square’in raporunda yaklaşık 667 GB, birincil bir kaynakla doğrulayamadığımız diğer lansman haberlerinde ise 667,2 GB olarak geçiyor. Wwise sıkıştırma oranları içeriğe ve kalite ayarlarına bağlıdır ve üst sınırları codec kılavuzunda neredeyse ulaşılamaz olarak tanımlanır. Scars Above yazısı yayın tarihi taşımıyor. “Hesaplamamız” olarak işaretlenen yüzdeler (%72,9, %18,7, %6,6, %15,98, %33,2) ve 23,2 GB’lık seslendirme paketi toplamı, alıntılanan rakamlardan yaptığımız kendi hesaplamalarımızdır. Marvel Rivals azalmaları, Sezon 9.5 yayımlanmadan önce duyuruldu. Titanfall’ın ses CPU yüküne ilişkin yaygın biçimde tekrarlanan bir Digital Foundry ölçümü, orijinal makaleye ulaşamadığımız için çıkarıldı. Steam anketi payları aylık olarak değişir.
Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, Valve Ocak 2027 Steam Hardware & Software Survey’i yayımladığında yapılması bekleniyor.