Bir STAX “Pro bias” elektrostatik kulaklık diyaframını 580 V DC’de tutar; bu, IEC 62368-1’deki dokunmaya karşı güvenli ES1 sınıfının 60 V DC sınırının yaklaşık 9,7 katıdır (STAX ürün teknik özellikleri 2026; DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021). Bu polarizasyon gerilimi, AB Alçak Gerilim Direktifi’nin kapsamını tanımlamak için kullandığı 75 ila 1.500 V DC aralığının da içinde kalır (Avrupa Komisyonu, LVD 2014/35/AB sayfası 2026). Yüklediği diyafram son derece ince olabilir: Sennheiser HE 1 için 2,4 mikrometre iddia ediyor, araştırma amaçlı bir grafen zar ise yaklaşık 30 nm ölçüldü (Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026; Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013). Aynı elektrostatik ilke tersine çalıştırıldığında kondansatör mikrofon kapsüllerinin kullandığı şeydir; bunu klasik tüplü mikrofon kapsülü gürültü istatistiklerimizde ele aldık ve bu ilke, planar manyetik ve dinamik sürücü THD istatistiklerimizdeki mıknatıs sürümlü tasarımlardan farklı bir yol izler. STAX teknik özelliklerinden, IEC’den, UL’den, Avrupa Komisyonu’ndan, Applied Physics Letters, Journal of the Acoustical Society of America ve Microsystems and Nanoengineering dergilerindeki hakemli makalelerden ve Stereophile tarafından yayımlanan arşivlenmiş bağımsız ölçümlerden veri derledik.
Bu yazıda “compliance” sözcüğü üzerine bir not. Burada iki anlamı vardır ve bunları birbirinden ayrı tutuyoruz. Mekanik komplians, bir diyaframın bir kuvvete ne kadar kolay yenik düştüğüdür (sertliğin tersi): hafif gerilimli, ince ve düşük kütleli bir zar son derece komplianslıdır. Mevzuata uygunluk ise IEC 62368-1 veya AB Alçak Gerilim Direktifi gibi elektrik güvenliği kurallarının karşılanması demektir. 1, 2 ve 6. bölümler çoğunlukla birinci anlamı, 4 ve 5. bölümler ise ikinci anlamı ele alır.
TL;DR
- Güncel her STAX tam boy earspeaker’da 580 V DC polarizasyon gerilimi: SR-X9000, SR-009D, SR-L700 MK2 ve SR-X1 (STAX ürün teknik özellikleri 2026)
- 2 mA DC: normal çalışmada ES1 dokunma akımı sınırı, tek arıza durumunda 25 mA DC’ye çıkar (UL Japan, IEC 62368-1 teknik özeti)
- 60 V DC: IEC 62368-1’de ES1 gerilim sınırı, ES2 için ise 120 V DC (DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021)
- 75 ila 1.500 V DC: AB Alçak Gerilim Direktifi’nin 20 Nisan 2016’dan beri kapsadığı gerilim aralığı (Avrupa Komisyonu, LVD 2014/35/AB sayfası 2026)
- Yaklaşık 30 nm: 100 V DC ile polarize edilen bir grafen elektrostatik diyaframın kalınlığı (Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013)
- 2,4 mikrometre: Sennheiser’ın HE 1 için kendi belirttiği diyafram kalınlığı (Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026)
- 1 kHz ve 100 dB SPL’de %0,01 THD: Sennheiser’ın HE 1 sistemi için kendi iddiası (Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026)
- Push-pull bir MEMS elektrostatik hoparlör için 20 Hz ile 400 Hz arasında %1,26 veya altı THD; daha önceki tek taraflı tasarım için 500 Hz’de %4,4 (Fraunhofer IPMS, Microsystems and Nanoengineering 2022 ve 2019)
- 10 dB: Stax SR-007 üzerinde 2 kHz ile 20 kHz arasında ölçülen yüksek frekans alçalması (Stereophile, Comparing World-Class Headphones 2011)
- 26 Mayıs 2023: 823 sayfalık IEC 62368-1 4.0 baskısının yayımlanması (IEC Webstore 2023)
1. Polarizasyon Gerilimi: 580 V “Pro Bias” Standardı ve Daha Düşük Gerilimli Tasarımlar
Elektrostatik bir kulaklıkta polarizasyon gerilimi, diyaframı yükleyen sabit bir yüksek DC gerilimidir; müzik sinyali ise diyaframın iki yanındaki sabit elektrotları (statorları) salındırır. Dikkat çekici olan örüntü tekdüzeliktir: güncel her STAX tam boy earspeaker aynı 580 V DC polarizasyon gerilimini belirtir, energizer’ları da öyle; dolayısıyla bu gerilim bir tasarım tercihinden çok kulaklık ile amplifikatör arasındaki bir arayüz standardı gibi işler.
Araştırma tasarımları, bu gerilimin ne kadarının fizikten değil geometriden geldiğini gösteriyor. 120 mikrometrelik elektrot aralığına sahip bir grafen kulaklık yalnızca 100 V DC ile çalıştı (Zhou ve Zettl, Electrostatic Graphene Loudspeaker), 2025’te geliştirilen bir nanolevha dönüştürücü ise 80 V DC kullandı (Park, Lee ve ark., Materials 2025). Dar aralıklar aynı alan şiddeti için gereken gerilimi düşürür; 6. bölümdeki minyatür tasarımların yüzlerce değil onlarca voltla çalışmasının nedeni budur.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Güncel STAX tam boy earspeaker modellerinin (SR-X9000, SR-009D, SR-L700 MK2, SR-X1) polarizasyon gerilimi | 580 V DC | STAX ürün teknik özellikleri 2026 |
| Kulak içi STAX SR-003 MK2 earspeaker’ın polarizasyon gerilimi aralığı | 540 V ile 580 V DC | STAX ürün teknik özellikleri 2026 |
| Bir grafen elektrostatik kulaklık prototipinin polarizasyon gerilimi | 100 V DC | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| Grafen prototipinde elektrot ile diyafram arasındaki aralık | 120 mikrometre | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| NbSe2 nanolevha hibrit dönüştürücünün elektrodundaki DC polarizasyon | 80 V DC | Park, Lee ve ark., Materials 2025 |
| Bu nanolevha dönüştürücüde test edilen en iyi performanslı AC sürüş (30, 60 ve 90 V arasında) | 90 V AC | Park, Lee ve ark., Materials 2025 |
Bağlam: 580 V değeri bağımsız bir ölçüm değil, üretici spesifikasyonudur; 4. bölümdeki STAX energizer’ları da aynı DC polarizasyon gerilimini listeler. Spesifikasyon sayfalarının tamamı stax.co.jp adresindedir.
2. Diyafram Kalınlığı, Elektrot Aralığı ve Hareketli Kütle (Mekanik Komplians)
Elektrostatik bir diyafram tüm yüzeyi boyunca neredeyse eşit çekilir, bu yüzden şeklini korumak için sert olması gerekmez. Bu, tasarımcıların onu son derece ince ve hafif yapmasına izin verir ve sürücüye yüksek mekanik komplians kazandıran da budur. Araştırma amaçlı bir grafen diyaframın kalınlığı yaklaşık 30 nm ölçüldü, ışık geçirgenliği %22 ile %25 arasındaydı; bu, Sennheiser’ın HE 1 için belirttiği 2,4 mikrometreden kabaca 80 kat daha incedir (30 nm, 0,03 mikrometredir; 2,4 / 0,03 = 80) (Sennheiser HE 1 ürün sayfası).
Düşük hareketli kütlenin getirisi tek bir kütle rakamında değil, verimlilikte görülür. Grafen çalışmasının yazarları birkaç nanoamperlik çalışma akımları, 1 mikrovatın çok altında güç tüketimi ve manyetik bobinli kulaklıklardaki 0,1’in altındaki değere karşın prensipte 1’e yakın olabilen bir elektrostatik verimlilik bildiriyor. Herhangi bir ticari elektrostatik kulaklık için miligram cinsinden hakemli bir hareketli kütle rakamı bulamadık; bu yüzden dinamik ve planar sürücülerle karşılaştırma niteliksel kalıyor (bkz. Veri notu).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Sennheiser HE 1 diyafram kalınlığı (üreticinin kendi iddiası) | 2,4 mikrometre, platin buharlaştırılmış | Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026 |
| Bir grafen elektrostatik diyaframın kalınlığı (ışık geçirgenliğinden tahmin edilmiştir) ve çapı | Yaklaşık 30 nm kalınlık, 7 mm çap | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| Prensipte bir elektrostatik sürücünün verimliliği ile tipik manyetik bobinli kulaklıkların verimliliği | 1’e yakın ve 0,1’in altı | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| Hibrit dönüştürücü diyaframında kullanılan iletken bir NbSe2 nanolevhanın kalınlığı | Yaklaşık 3,5 nm | Park, Lee ve ark., Materials 2025 |
| Kulak üstü kulaklık için modellenen ve ölçülen dairesel push-pull diyaframların çapları | 60 mm ve 65 mm | Chiang ve Huang, JASA 2019 |
| Eliptik push-pull kulaklık diyafram prototipinin yarı büyük ve yarı küçük eksenleri | 32 mm ve 30 mm | Chiang ve Huang, Journal of Vibration and Acoustics 2022 |
Bağlam: 2019 çalışmasında, kulak üstü kulaklığa yerleştirilen 65 mm’lik tasarım, Harman tercih edilen hedef eğrisine yakın bir yapay kulak tepkisi üretti ve yazarlar ses kalitesini üst düzey dinamik kulaklıklarla karşılaştırılabilir buldu (Chiang ve Huang, Journal of the Acoustical Society of America 2019). Bu, kör dinleme testi değil, yazarların kendi değerlendirmesidir.
3. Distorsiyon ve Frekans Tepkisi: Gerçekte Neler Ölçüldü
Elektrostatiklerin düşük distorsiyon itibarı çoğunlukla üretici rakamlarına dayanır. Sennheiser, HE 1 için 1 kHz ve 100 dB SPL’de %0,01 THD iddia eder; ancak bu, kulaklığın bağımsız bir ölçümü değil, amplifikatör dahil tüm sistem için bir üretici iddiasıdır. Yayımlanmış bağımsız rakamlar daha az ve daha eskidir. “Nötr” bir tepkinin ne anlama geldiğine dair bağlam için Harman hedef eğrisi tercih istatistiklerimize bakın.
Mevcut bağımsız kayıt, “varsayılan olarak düz” varsayımıyla çeliştiği için yararlıdır. Stereophile tarafından yayımlanan arşivlenmiş ölçümler, Stax SR-007’nin 2 kHz ile 20 kHz arasında orta ve bas frekanslara göre 10 dB alçaldığını ve 10 kHz civarında dar bir tepe bulunduğunu gösterdi (Stereophile, Comparing World-Class Headphones: Stax SR-007). Mevcut en güncel veri: Stereophile ve InnerFidelity, 2011, ayrıca dosyası 2017 tarihli bir ölçüm sayfası.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Sennheiser HE 1 sisteminin 1 kHz ve 100 dB SPL’deki THD değeri (üreticinin kendi iddiası) | %0,01 | Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026 |
| Sennheiser HE 1 için belirtilen frekans aralığı (üreticinin kendi iddiası) | 8 Hz ile 100 kHz üzeri | Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026 |
| Stax SR-007’nin orta ve basa göre ölçülen 2 kHz ile 20 kHz arası yüksek frekans seviyesi | 10 dB alçalmış | Stereophile, Comparing World-Class Headphones 2011 |
| Stax SR-X Mk3 Pro’nun 100 Hz ile 10 kHz arası geniş bant ses yalıtımı | -11 dBr | Stereophile ölçüm sayfası 2017 |
| Stereophile arşivinde elektrostatik kulaklıklar için elektriksel empedans ve faz ölçümleri | Mevcut değil (ölçülmedi) | Stereophile ölçüm sayfası 2017 |
| Koss ESP/950 elektrostatik kulaklık için belirtilen frekans tepkisi (üreticinin kendi iddiası) | 8 Hz ile 35.000 Hz | Koss ESP/950 ürün sayfası 2026 |
Aykırı değer notu: arşivlenmiş Stereophile sayfaları elektrostatikler için 90 ve 100 dB’de THD+gürültüyü çizer, ancak yayımlanmış PDF’ler tablo halinde yüzdeler değil eğriler basar; bu yüzden tam boy bir elektrostatik kulaklık için bağımsız bir THD yüzdesi bildirmiyoruz (Stereophile SR-X Mk3 Pro ölçümleri). Koss ESP/950 sayfası 100k ohm empedans ve 98 dB SPL/1mW hassasiyet listeler; bunlar da üretici rakamlarıdır.
4. Energizer Gerilim Salınımı ve Güç
Elektrostatik bir sürücü kapasitör gibi davranır (STAX’ın tam boy modellerinde kablo dahil 110 pF), bu yüzden akıma değil gerilime ihtiyaç duyar ve STAX bu earspeaker’ları 100 Vrms girişte 1 kHz’de 100 ila 101 dB olarak derecelendirir. Amiral gemisi SRM-T8000, üretici spesifikasyonunda 1.330 Vp-p olarak verilen, 1 kHz’de 470 Vrms salınım yapar; kazancı 60 dB’dir (STAX SRM-T8000 teknik özellikleri). Bu, tabloda listelenen 1 kHz altı AC için 30 Vrms ES1 sınırının yaklaşık 15,7 katıdır (470 / 30 = 15,7); bu amplifikatörleri üreten ya da değiştiren herkes için 5. bölümün önemi buradan gelir.
Ürün gamı boyunca görülen dağılım, gerilim yedeği ile taşınabilirlik arasındaki dengeyi gösterir. Bataryayla çalışan SRM-D10 MK2, 200 Vrms ve 53 dB kazanca düşerken şebeke beslemeli modeller 300 ile 470 Vrms arasındadır (STAX SRM-D10 MK2 teknik özellikleri). Taşınabilir ünite bile hassasiyet derecelendirmesinde kullanılan 100 Vrms girişin iki katını sunar.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| STAX SRM-T8000 energizer’ın 1 kHz’deki maksimum çıkışı (60 dB kazanç, 95 W tüketim) | 470 Vrms (1.330 Vp-p) | STAX SRM-T8000 teknik özelliği 2026, ayrıca HomeTheaterHifi 2024’te listelenmiştir |
| STAX SRM-700S, SRM-400S ve SRM-500T energizer’ların 1 kHz’deki maksimum çıkışı | 450, 400 ve 300 Vrms | STAX ürün teknik özellikleri 2026 |
| Taşınabilir STAX SRM-D10 MK2’nin maksimum çıkışı, kazancı ve pil ömrü | 200 Vrms, 53 dB (450 kat), USB girişinde yaklaşık 3,5 saat | STAX ürün teknik özellikleri 2026 |
| IEC 62368-1’de 1 kHz altı AC için ES1 gerilim sınırı | 30 Vrms (42,4 V tepe) | DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021 |
| IEC 62368-1’de 1 kHz altı AC için ES2 gerilim sınırı | 50 Vrms (70,7 V tepe) | DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021 |
| AB Alçak Gerilim Direktifi’nin alt AC gerilim sınırı | 50 V AC | Avrupa Komisyonu, LVD 2014/35/AB sayfası 2026 |
Bağlam: 1.330 Vp-p değeri, 19 Ağustos 2024 tarihli HomeTheaterHifi SR-X9000 incelemesinde yeniden üretilen üretici spesifikasyonunda yer alır. Aritmetik tutuyor: 470 Vrms çarpı 1,414 çarpı 2 yaklaşık 1.329 V eder.
5. Mevzuata Uygunluk: IEC 62368-1 Enerji Sınıfları ve AB Alçak Gerilim Direktifi
IEC 62368-1, enerji kaynaklarını sınıflara ayırıp her biri için koruma önlemleri öngörerek eski ses/video ve BT güvenlik standartlarının yerini aldı. Dördüncü baskısı 26 Mayıs 2023’te yayımlandı ve 823 sayfa tutuyor; ayrıca IEC’nin metnin o yıla kadar değişmeden kalmasını beklediği yıl olan 2026 kararlılık tarihini taşıyor (IEC Webstore’da IEC 62368-1:2023). Elektriksel sınıflar elektrostatik kulaklıklar için doğrudan önemlidir: ES1 sıradan kullanıcılar için hiçbir koruma önlemi gerektirmez, ES2 en az bir önlem, ES3 ise çift veya güçlendirilmiş bir önlem gerektirir (DigiKey, How to Design Protection Circuits Compliant for IEC 62368-1).
Sınıfı yalnızca gerilim belirlemez. Standart hem öngörülen dokunma gerilimi hem de dokunma akımı için sınırlar koyar; bu yüzden yüksek gerilimli ama akımı sınırlı bir besleme her iki açıdan da değerlendirilir (UL Japan, IEC 62368-1 teknik özeti). Belirli bir elektrostatik kulaklık sisteminin nasıl sınıflandırıldığını belirten herhangi bir kamuya açık belge bulamadık; bu yüzden aşağıdaki oranlar yalnızca gerilimleri karşılaştırır.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| IEC 62368-1 baskısı, yayım tarihi ve uzunluğu | 4.0 baskı, 26 Mayıs 2023, 823 sayfa (düzeltilmiş sürüm Ağustos 2025) | IEC Webstore 2023 |
| ES1 ve ES2 için DC gerilim sınırları | 60 V DC ve 120 V DC | DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021 |
| ES1 dokunma akımı sınırları, normal çalışma ile tek arıza durumu karşılaştırması | 2 mA DC karşı 25 mA DC (1 kHz altı AC için 0,5 mA rms karşı 5 mA rms) | UL Japan, IEC 62368-1 teknik özeti |
| 580 V DC Pro bias’ın ES1 ve ES2 DC gerilim sınırlarıyla karşılaştırması | ES1’in yaklaşık 9,7 katı (580 / 60) ve ES2’nin 4,8 katı (580 / 120) | 1. bölümdeki polarizasyon gerilimi ve DigiKey DC sınırlarından türetilmiştir |
| IEC 62368-1 kapsamındaki ekipmanın maksimum anma gerilimi | 600 V | Element, A Complete Guide to IEC 62368-1 2025 |
| AB Alçak Gerilim Direktifi 2014/35/AB kapsamındaki gerilim aralığı | 50 ile 1.000 V AC ve 75 ile 1.500 V DC | Avrupa Komisyonu, LVD sayfası 2026 |
| Alçak Gerilim Direktifi 2014/35/AB’nin uygulanmaya başladığı tarih | 20 Nisan 2016 | Avrupa Komisyonu, LVD sayfası 2026 |
| EN 62368-1:2014’ün Avrupa’da planlanan yürürlükten kalkış tarihi | 6 Temmuz 2024 | Element, A Complete Guide to IEC 62368-1 2025 |
Bağlam: Avrupa Komisyonu’nun LVD sayfası gerilim aralığını ekipmanın girişine veya çıkışına uygular ve Element, dördüncü baskının 2026 veya 2027’de zorunlu hale geleceğini bekliyor (Element, A Complete Guide to IEC 62368-1). UL özeti ayrıca ES2 temasının acı verici olabileceğini, ES3 temasının ise fibrilasyon dahil yaralanmaya yol açabileceğini belirtir.
6. MEMS Elektrostatik Kulak İçi Hoparlörler: İlkeyi Küçültmek
MEMS (mikro-elektro-mekanik sistemler) hoparlörler, gerilmiş filmden değil silikon üzerine aşındırılarak üretilen en yeni elektrostatik tasarımlardır. Mekanik komplians takasını en yalın hâliyle gösterirler: bir elektrostatik aralık, hareketli elektrodun sabit elektroda yapışmasına (pull-in) kadar ancak belli bir noktaya dek kullanılabilir ve Fraunhofer IPMS ile Arioso ekibi bunu elektrot aralığının yaklaşık üçte biri olarak belirlemiştir (Ehrig ve ark., Forum Acusticum 2020). Simetrik bir push-pull aktüatör, aynı ekibin daha önceki tek taraflı tasarımının 500 Hz’de %4,4 ölçtüğü yerde, 20 Hz ile 400 Hz arasında THD’yi %1,26 veya altında tuttu (Kaiser ve ark., The push-pull principle, Microsystems and Nanoengineering 2022).
Asıl çözülmemiş sorun çıkış seviyesidir. Önceki tasarım standart bir kulak simülatöründe 500 Hz’de 69 dB’e, push-pull sürüm ise 1 kHz’e kadar 79 dB’e ulaştı (Kaiser ve ark., all-silicon MEMS micro speaker, Microsystems and Nanoengineering 2019 ve yukarıdaki 2022 makalesi). 1990’dan 2026’ya kadar performans verilerini kapsayan 2025 tarihli bir derleme, piezoelektrik MEMS hoparlörlerin alana hâkim olduğunu, bunun başlıca nedeninin minyatürleşmeye ve verimliliğe odaklanmaları olduğunu buldu (Wittek ve ark., Review of MEMS Transducers for Audio Applications). Küçük geleneksel hoparlörlerin sınırlarına yakın nasıl davrandığı için akıllı telefon hoparlörü distorsiyonu ve maksimum SPL istatistiklerimize bakın.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| 500 Hz’de tek taraflı bir MEMS elektrostatik hoparlörün THD değeri (40 V DC ofset, 10 Vpp sürüş) | %4,4 | Kaiser ve ark., Microsystems and Nanoengineering 2019 |
| Aynı cihazın IEC 60318-4 kulak simülatöründe (1,26 cm3) 500 Hz’deki SPL değeri | 69 dB, 11,4 kHz’de maksimum 104 dB | Kaiser ve ark., Microsystems and Nanoengineering 2019 |
| Push-pull MEMS elektrostatik hoparlörün 20 Hz ile 400 Hz arasındaki THD değeri | %1,26 veya altı, 1,4 kHz’de %2 ile zirve yapıyor | Kaiser ve ark., Microsystems and Nanoengineering 2022 |
| Push-pull cihazın elektrostatik aralığı ve çip boyutu | 2,5 mikrometre, 10 x 10 mm2 | Kaiser ve ark., Microsystems and Nanoengineering 2022 |
| Elektrostatik MEMS hoparlörlerde tipik ayırma aralıkları | 1 ile 8 mikrometre | Micromachines, Review of Recent Development of MEMS Speakers 2021 |
| 150 V ile sürülen 2 x 2 mm parylene elektrostatik MEMS hoparlörün 1 cm’deki SPL değeri | 7,68 kHz’de 113,4 dB | Micromachines derlemesi 2021, Kim 2005’e atıfla |
| Karşılaştırma için püskürtme ile kaplanmış PZT piezoelektrik MEMS hoparlörün sürüşü ve THD değeri | 2 Vpp, %2’nin altında THD | Micromachines derlemesi 2021, Stoppel 2018’e atıfla |
Bağlam: aynı Kaiser ve ark. 2022 makalesi, push-pull sürüşün harmonikleri tek taraflı sürüşe kıyasla yaklaşık 10 dB düşürdüğü Sugimoto ve ark.‘nın önceki çalışmasına atıfta bulunur. Micromachines derlemesi, 2005 parylene sonucunun 1 cm’de ölçüldüğünü not eder; dolayısıyla kulak simülatörü rakamlarıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Özet: Rakamlarla Elektrostatik Kulaklık Yüksek Gerilim Polarizasyonu ve Sürücü Kompliansı
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Güncel STAX tam boy earspeaker modellerinin polarizasyon gerilimi | 580 V DC | STAX ürün teknik özellikleri 2026 |
| STAX SRM-T8000 energizer’ın 1 kHz’deki maksimum çıkışı | 470 Vrms (1.330 Vp-p) | STAX SRM-T8000 teknik özelliği 2026 |
| IEC 62368-1’de ES1 ve ES2 DC gerilim sınırları | 60 V DC ve 120 V DC | DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021 |
| 1 kHz altı AC için ES1 gerilim sınırı | 30 Vrms (42,4 V tepe) | DigiKey, IEC 62368-1 tasarım makalesi 2021 |
| ES1 DC sınırının katı olarak 580 V DC polarizasyon gerilimi | Yaklaşık 9,7 kat | Türetilmiştir (580 / 60), bkz. 5. bölüm |
| ES1 dokunma akımı sınırı, normal çalışma | 2 mA DC | UL Japan, IEC 62368-1 teknik özeti |
| AB Alçak Gerilim Direktifi DC aralığı | 75 ile 1.500 V DC | Avrupa Komisyonu, LVD sayfası 2026 |
| IEC 62368-1 4.0 baskısının yayım tarihi | 26 Mayıs 2023 | IEC Webstore 2023 |
| IEC 62368-1 kapsamındaki maksimum anma gerilimi | 600 V | Element, A Complete Guide to IEC 62368-1 2025 |
| Grafen elektrostatik diyafram kalınlığı | Yaklaşık 30 nm | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| Grafen kulaklık polarizasyon gerilimi | 100 V DC | Zhou ve Zettl, Applied Physics Letters 2013 |
| Sennheiser HE 1 diyafram kalınlığı (üreticinin kendi iddiası) | 2,4 mikrometre | Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026 |
| Sennheiser HE 1 THD değeri, 1 kHz ve 100 dB SPL (üreticinin kendi iddiası) | %0,01 | Sennheiser HE 1 ürün sayfası 2026 |
| Stax SR-007’nin ölçülen tiz alçalması, 2 kHz ile 20 kHz | 10 dB aşağıda | Stereophile, Comparing World-Class Headphones 2011 |
| MEMS elektrostatik hoparlör THD değeri, push-pull tasarım (20 Hz ile 400 Hz) ile daha önceki tek taraflı tasarım (500 Hz) karşılaştırması | %1,26 veya altı karşı %4,4 | Kaiser ve ark., Microsystems and Nanoengineering 2022 ve 2019 |
| Tek bir elektrostatik elektrodun kullanılabilir sapmasındaki pull-in sınırı | Elektrot aralığının yaklaşık 1/3’ü | Ehrig ve ark., Forum Acusticum 2020 |
| Tipik elektrostatik MEMS hoparlör aralığı | 1 ile 8 mikrometre | Micromachines derlemesi 2021 |
Metodoloji ve Kaynaklar
- STAX ürün teknik özellik sayfaları, Ekim 2026’da okundu: SR-X9000, SRM-T8000, SRM-D10 MK2; ayrıca stax.co.jp üzerindeki SR-009D, SR-L700 MK2, SR-X1, SR-003 MK2, SRM-700S, SRM-400S ve SRM-500T sayfaları. Tüm STAX rakamları üreticinin kendi iddialarıdır.
- Sennheiser HE 1 ürün sayfası ve Koss ESP/950 ürün sayfası: üretici iddiaları, bu şekilde etiketlenmiştir.
- Zhou ve Zettl, Electrostatic Graphene Loudspeaker, Applied Physics Letters 102, 2013 (arXiv tam metni).
- Chiang ve Huang, Experimental modeling and application of push-pull electrostatic speakers, JASA 146(4), 2019; Chiang ve Huang, eliptik push-pull diyafram, Journal of Vibration and Acoustics 2022 (özet OpenAlex üzerinden).
- Park, Lee ve ark., High-Performance Acoustic Transducers with Exfoliated NbSe2 Nanosheets and Hybrid Force Mechanisms, Materials 18(4), 2025.
- Stereophile arşivlenmiş InnerFidelity ölçümleri: Comparing World-Class Headphones: Stax SR-007 (2011) ve Stax SR-X Mk3 Pro ölçüm sayfası (2017).
- HomeTheaterHifi, Stax SR-X9000 earspeaker incelemesi, 19 Ağustos 2024, yalnızca üreticinin 1.330 Vp-p rakamı için kullanıldı.
- IEC 62368-1:2023, IEC Webstore.
- DigiKey, How to Design Protection Circuits Compliant for IEC 62368-1, Steven Keeping, 5 Mayıs 2021.
- UL Japan, ES sınıfları ve SELV üzerine IEC 62368-1 teknik özeti.
- Element, A Complete Guide to IEC 62368-1 (son düzenleme 7 Ağustos 2025).
- Avrupa Komisyonu, Alçak Gerilim Direktifi (LVD) sayfası.
- Kaiser ve ark., Concept and proof for an all-silicon MEMS micro speaker utilizing air chambers, Microsystems and Nanoengineering 5, 43, 2019; Kaiser ve ark., The push-pull principle, Microsystems and Nanoengineering 8, 125, 2022; Ehrig ve ark., Electrostatic Push-Pull MEMS Audio Transducer for In-Ear Applications, Forum Acusticum 2020.
- Review of Recent Development of MEMS Speakers, Micromachines 12(10), 1257, 2021 ve Wittek, Melnikov, Kaiser ve Zimmermann, Review of MEMS Transducers for Audio Applications, arXiv 2025 (14 Eylül 2026’da gözden geçirildi).
- Veri notu: bu çalışma boyunca hiçbir bağımsız laboratuvar, güncel bir tam boy elektrostatik kulaklık için tablo halinde bir THD yüzdesi veya (miligram cinsinden) bir hareketli kütle rakamı yayımlamadı; bu yüzden dinamik ve planar sürücülerle distorsiyon ve kütle karşılaştırmaları üretici iddialarına, araştırma prototiplerine ve MEMS cihazlarına dayanıyor. Bağımsız tam boy ölçümler için mevcut en güncel veri: Stereophile ve InnerFidelity, 2011 ve 2017. Zhou ve Zettl grafen verileri (2013) ile UL teknik özeti (2014’te arşivlenmiş) de üç yıldan eskidir. ES1 ve ES2 sınırları, ücretli erişimli 823 sayfalık standart metninden değil, DigiKey ve UL açıklayıcı belgelerinden gelir; herhangi bir sertifikasyon çalışmasından önce standardın kendisini kontrol edin. 9,7 ve 15,7 oranları yalnızca gerilimleri karşılaştırır ve bir enerji sınıfını belirlemez, çünkü dokunma akımı sınırları da geçerlidir. IEC 62368-1 2026’da kararlılık tarihine ulaşıyor; dolayısıyla bir revizyon veya teyit bu rakamları değiştirebilir ve Element, dördüncü baskının 2026 veya 2027’de zorunlu hale geleceğini bekliyor.
Son güncelleme: 27 Ekim 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, IEC’nin IEC 62368-1 4.0 baskısı için kararlılık tarihi kararını yayımladığı zaman yapılması bekleniyor.