Dodanie zoptymalizowanego radiatora pasywnego do obudowy mikrogłośnika zwiększyło jego wyjście o 5 dB przy 200 Hz w porównaniu z tą samą obudową bez niego (Jiang i in., Archives of Acoustics 2017). Ten zabieg stoi za gumowymi “radiatorami basowymi” na końcach wielu zamkniętych, wodoodpornych głośników Bluetooth. Kosztem jest wychylenie (odległość, jaką membrana pokonuje od położenia spoczynkowego): w przykładzie obliczeniowym najostrzejszy limit zniekształceń zatrzymał głośnik niskotonowy na 2,28 mm, podczas gdy najluźniejszy pozwoliłby na 15,9 mm. Recenzje laboratoryjne pokazują, co dzieje się po przekroczeniu tego punktu: Rtings zmierzył 5,98 dB kompresji przy maksymalnej głośności w pierwszej generacji Marshall Emberton, a SoundGuys odnotował 6 godzin 16 minut rzeczywistego odtwarzania w głośniku z deklarowanymi 14. Zebraliśmy dane z notatek inżynieryjnych Klippel GmbH, Archives of Acoustics, Rtings, SoundGuys, DXOMARK, laboratorium testującego według IEC 60529 oraz kart specyfikacji producentów (oznaczonych jako deklaracje producentów). Rynkową stronę tej samej kategorii produktów opisują nasze statystyki rynku głośników przenośnych.
TL;DR
- Zoptymalizowany radiator pasywny zwiększył wyjście obudowy mikrogłośnika o 5 dB przy 200 Hz (Jiang i in., Archives of Acoustics 2017).
- Sklepowy radiator pasywny 2,5 cala ma rezonans 73 Hz i masę ruchomą 3,2 g (strona Dayton Audio ND65-PR, deklaracja producenta).
- Użyteczne wychylenie mikrogłośnika w telefonie wzrosło ze 106 µm przy stałym modelu liniowym do 344 µm przy adaptacyjnym sterowaniu nieliniowym (KLIPPEL, Active Transducer Protection Part 1).
- Kompensator zniekształceń zmienił poziom wyjściowy mikrogłośnika zaledwie o -0,1 do 0,4 dB (Hu, Lu i Qiu, repozytorium UTS 2016).
- Większość głośników testowanych przez Rtings osiąga 80 do 100 dB SPL przy maksymalnej głośności (test dynamiki Rtings 2021).
- Kompresja przy maksymalnej głośności wahała się od 0,39 dB (UE HYPERBOOM) do 5,98 dB (Marshall Emberton) (test dynamiki Rtings 2021).
- JBL Charge 5 uzyskał 46 punktów za głośność, wobec 141 dla najlepszego głośnika w jego zestawie porównawczym (DXOMARK 2021).
- 1,8-kilogramowy Marshall Middleton deklaruje 87 dB SPL, czyli o jeden decybel mniej niż 0,36-kilogramowy Willen II (strony specyfikacji Marshall, deklaracje producenta).
- IPX7 wymaga przetrwania 1 m wody przez 30 minut (DLS Electronic Systems, testy zanurzeniowe według IEC 60529).
- JBL Flip 7 wytrzymał 6 godzin 16 minut przy 80 dB, wobec deklarowanych 14 godzin (SoundGuys 2025).
- Jednoogniwowy inteligentny wzmacniacz daje 6,1 W przy 3,6 V na obciążeniu 4 omów dzięki podniesieniu napięcia do 11,5 V (strona Texas Instruments TAS2563, deklaracja producenta).
1. Sufit wychylenia: jak definiuje się i mierzy Xmax
Xmax zwykle odczytuje się jako twardy ogranicznik mechaniczny. Tak nie jest: to budżet zniekształceń. Zarówno starsze sformułowanie AES2-1984, jak i nowsze ustawienia domyślne IEC 62458 wyznaczają granicę na poziomie około 10%, ale mierzą różne objawy, dlatego dwie karty specyfikacji podające “Xmax” dla podobnych przetworników często nie nadają się do porównania. Współczynnik siły (Bl, siła napędu na amper) i podatność (Cms, łatwość uginania się zawieszenia) obniżają się wraz z wychylaniem cewki na zewnątrz, a to, które z nich spadnie pierwsze, wyznacza sufit.
Przykład obliczeniowy z rewizji notatki o limitach wychylenia z 2026 roku to najprzydatniejsza liczba w tej sekcji. Limit wynikający z indukcyjności ograniczył głośnik niskotonowy do 2,28 mm, podczas gdy sam limit związany z efektem Dopplera pozwoliłby na 15,9 mm, czyli niemal siedem razy więcej (15,9 ÷ 2,28 = 6,97, nasze obliczenia). Innymi słowy, membrana zwykle potrafi wychylić się znacznie dalej, niż potrafi poruszać się czysto. W wodoodpornym głośniku, który nie może użyć tunelu do odciążenia przetwornika, ta wartość czystego ruchu jest prawdziwym budżetem basu.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Kryterium Xmax w starszej normie AES2-1984: szczytowe wychylenie cewki drgającej, przy którym liniowość napędu odbiega o | 10% | KLIPPEL Application Note AN 4, zaktualizowana 4 kwietnia 2012, cytująca AES2-1984 |
| Domyślne limity wychylenia IEC 62458: współczynnik siły spada do (udział wartości spoczynkowej) / podatność spada do (udział wartości spoczynkowej) | 82% (ok. 10% zniekształceń modulacyjnych) / 75% (ok. 10% zniekształceń harmonicznych) | KLIPPEL Application Note AN 5, rewizja 1.2, 22 maja 2026 |
| Przykładowy głośnik niskotonowy o rezonansie 57 Hz: najostrzejszy limit (indukcyjność) wobec najluźniejszego limitu (efekt Dopplera) | 2,28 mm wobec 15,9 mm (szczyt) | KLIPPEL Application Note AN 5, 22 maja 2026 |
| Przykładowy test Xmax przetwornika 70 Hz, dwa tony przy rezonansie i przy 8,5 × rezonansu w stosunku amplitud 4:1 | 2,66 mm (1,9 mm rms × 1,4), osiągnięte przy 4,65 Vrms, gdy zniekształcenia intermodulacyjne 3. rzędu osiągnęły 10% | KLIPPEL Application Note AN 4, 4 kwietnia 2012 |
| Sklepowy radiator pasywny 2,5 cala: znamionowe wychylenie liniowe / skok od szczytu do szczytu | 5 mm / 10 mm | Strona produktu Dayton Audio ND65-PR (własna deklaracja producenta) |
Uwaga kontekstowa: notatka z 2012 roku jest najnowszą dostępną wersją tego przykładu obliczeniowego. Próg 10% wyznacza koniec zakresu, który norma uznaje za użyteczny, a nie zalecany punkt codziennej pracy.
2. Radiatory pasywne: bas z zamkniętej obudowy
Radiator pasywny to membrana bez magnesu i cewki drgającej. Poruszane jest powietrzem uwięzionym w obudowie, a jej masa i zawieszenie stroją obudowę tak, jak robiłby to tunel. Powód, dla którego pasuje do konstrukcji wodoodpornych, jest prosty: tunel to otwarta rura prowadząca do wnętrza obudowy, a radiator pasywny to szczelna membrana. Jedyny recenzowany pomiar obudowy mikrogłośnika, jaki znaleźliśmy, wskazał zysk 5 dB przy 200 Hz, po zoptymalizowaniu masy, sztywności i rozmiaru radiatora za pomocą modelowania metodą elementów skończonych.
Liczby producentów pokazują skalę zjawiska. Radiator 2,5 cala o powierzchni membrany 15,6 cm² i 5 mm liniowego skoku przemieszcza 7,8 cm³ powietrza (15,6 cm² × 0,5 cm, nasze obliczenia), co zgadza się z objętością wypierania 0,008 L podaną na stronie specyfikacji. Ten sam producent radzi, by radiatory wypierały co najmniej dwa razy więcej powietrza niż aktywny przetwornik, który wspierają, co pomaga wyjaśnić, dlaczego wszystkie trzy modele Marshall przywołane w tym zestawieniu mają po dwa takie radiatory. Rozmiar i tak wygrywa: strony specyfikacji Marshall deklarują dolną granicę 75 Hz dla 0,36-kilogramowego Willen II i 50 Hz dla 1,8-kilogramowego Middleton, pięć razy cięższego.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Zysk wyjścia po dodaniu zoptymalizowanego radiatora pasywnego do obudowy mikrogłośnika, wobec tej samej obudowy bez niego | +5 dB przy 200 Hz | Jiang, Kwon, Kim i Hwang, Archives of Acoustics 42(4), 2017 |
| Radiator pasywny 2,5 cala: rezonans / masa ruchoma / objętość wypierania | 73 Hz / 3,2 g / 0,008 L | Strona produktu Dayton Audio ND65-PR (własna deklaracja producenta) |
| Deklarowana dolna granica pasma: głośnik 0,36 kg z jednym przetwornikiem 2 cale i 2 radiatorami wobec głośnika 1,8 kg z dwoma głośnikami niskotonowymi 3 cale i 2 radiatorami | 75 Hz wobec 50 Hz | Strony specyfikacji Marshall Willen II i Middleton (własne deklaracje producenta) |
| Werdykt laboratorium o basie JBL Charge 5, opublikowany 5 sierpnia 2021 | Brakuje skrajnie niskiego zejścia pasma | Test głośnika JBL Charge 5 w DXOMARK |
| Werdykt laboratorium o basie JBL Flip 7, stanowisko testowe 1.0.1, zaktualizowano 28 lipca 2026 | Bas nie ma ciężaru i uderzenia, a przy maksymalnej głośności jest kompresowany | Recenzja JBL Flip 7 w Rtings |
| Metoda pomiaru radiatora pasywnego bez wyjmowania napędu: rura fali płaskiej, technika dwóch obciążeń (5 autorów z Brigham Young University, 7 listopada 2025) | Masy zespołów membran wykazały dobrą zgodność z pomiarami niszczącymi | Anderson i in., Journal of the Acoustical Society of America 158(5), 2025 |
Uwaga o wartościach odstających: artykuł JASA z 2025 roku opisuje radiatory pasywne jako notorycznie trudne do scharakteryzowania, ponieważ typowe testy impedancji elektrycznej wymagają napędu. Pomaga to wyjaśnić, dlaczego niezależnych danych o radiatorach pasywnych jest tak mało i dlaczego badanie Jianga (najnowsze dostępne dane: Archives of Acoustics, 2017) pozostaje głównym opublikowanym punktem odniesienia.
3. Zniekształcenia dużego sygnału w małych przetwornikach
“Duży sygnał” oznacza poziomy wysterowania na tyle wysokie, że przetwornik przestaje zachowywać się jak liniowa sprężyna i napęd. Najlepsze otwarte pomiary pochodzą z mikrogłośników wielkości telefonu, mniejszych niż przetworniki 2 i 3 cale w głośnikach przenośnych, ale podlegających tej samej fizyce. Uderzający wniosek jest taki, że samo powietrze staje się źródłem zniekształceń: nieliniowe tłumienie wynikające z przepływu powietrza przez szczeliny odpowiadało za 45% szczytowych zniekształceń w powietrzu, ale tylko za 6%, gdy ten sam przetwornik mierzono w próżni.
Ma to znaczenie dla małych zamkniętych przetworników: to samo badanie przypisało ponad połowę oporu mechanicznego przetwornika lepkiemu przepływowi powietrza w szczelinie i nieszczelnościach. Zaobserwowało też kompresję składowej podstawowej o 6 dB, gdy wysterowanie rosło z 0,1 V do 2 V, oraz spadek o połowę całkowitego współczynnika dobroci (ostrości piku rezonansowego) z około 2 do 1. Osobny zespół z Nanjing University i University of Technology Sydney pokazał, że korekta nie musi kosztować głośności: ich kompensator zmienił poziom wyjściowy tylko o ułamek decybela. Krzemowy koniec tej samej klasy rozmiarów opisują nasze statystyki pasma przenoszenia mikrogłośników MEMS.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Mikrogłośnik telefonu w badaniu dużego sygnału z 2012 roku: wymiary zewnętrzne / powierzchnia promieniująca / rezonans | 11 × 15 × 4 mm / ok. 1 cm² / ok. 700 Hz | KLIPPEL, Modeling the Large Signal Behavior of Micro-Speakers, 2012 |
| Kompresja składowej podstawowej przy 700 Hz, gdy wysterowanie rosło z 0,1 V do 2 V (całkowity współczynnik dobroci spadł z około 2 do 1) | 6 dB | KLIPPEL, Modeling the Large Signal Behavior of Micro-Speakers, 2012 |
| Udział szczytowych zniekształceń wywołanych nieliniowym tłumieniem, pomiar w powietrzu wobec pomiaru w próżni | 45% wobec 6% | KLIPPEL, Modeling the Large Signal Behavior of Micro-Speakers, 2012 |
| Mikrogłośnik w obudowie zamkniętej w badaniu kompensacji: rozmiar / rezonans / liczba przebadanych sztuk | 0,9 × 1,6 cm² / 840 Hz / 4 sztuki | Hu, Lu i Qiu, Compensating the distortion of micro-speakers in a closed box, manuskrypt w repozytorium UTS, 2016 |
| Zmiana poziomu wyjściowego (widmowej gęstości mocy) po włączeniu kompensatora zniekształceń | -0,1 dB do 0,4 dB | Hu, Lu i Qiu, manuskrypt w repozytorium UTS, 2016 |
| Percepcyjna ocena zniekształceń z modelu MDAQS firmy HEAD acoustics: JBL Flip 7 wobec JBL Flip 6 | 3,5 wobec 2,5 | Recenzja JBL Flip 7 w SoundGuys, zaktualizowana 13 czerwca 2025 |
Uwaga o aktualności: oba badania mikrogłośników to najnowsze dostępne otwarte dane (2012 i 2016). Poniżej rezonansu względne zniekształcenia przetwornika z 2012 roku przekraczały 40%, a to właśnie region, w którym mały przetwornik ma odtwarzać bas.
4. Limitowanie basu przez DSP, kompresja i maksymalna głośność
Każdy kompaktowy głośnik w końcu uderza w sufit z sekcji 1, a to, co robi dalej, jest decyzją DSP. Wiele z nich ścisza bas wraz ze wzrostem głośności (kompresja dynamiki), przez co recenzje laboratoryjne opisują bas, który ginie na szczycie skali. Rtings zmierzył 5,98 dB kompresji przy maksymalnej głośności w pierwszej generacji Marshall Emberton, wobec 0,39 dB w UE HYPERBOOM.
To, jak ochrona modeluje przetwornik, ma takie samo znaczenie jak jej istnienie. W teście mikrogłośnika smartfona ochrona oparta na stałym modelu liniowym dopuszczała w najgorszym przypadku 106 µm użytecznego ruchu, podczas gdy adaptacyjne sterowanie nieliniowe dopuszczało 344 µm, ponad trzy razy więcej (344 ÷ 106 = 3,2, nasze obliczenia); schematy oparte na modelu dodają po 3 ms opóźnienia dźwięku. Karty specyfikacji sugerują ten sam kompromis z drugiej strony: najcięższy model Marshall w tym porównaniu deklaruje najniższy poziom maksymalny, co sugeruje, że opublikowana liczba odzwierciedla wybory strojenia i limitowania w takim samym stopniu jak sprzęt.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Typowa maksymalna głośność głośników testowanych przez Rtings | 80 do 100 dB SPL | Test dynamiki głośników w Rtings, opublikowany 6 kwietnia 2021 |
| Najgłośniejszy przykład podany przez Rtings: JBL PartyBox 100 przy maksymalnej głośności | Ponad 104 dB SPL | Test dynamiki głośników w Rtings, 2021 |
| Kompresja przy maksymalnej głośności: UE HYPERBOOM / Marshall Emberton (pierwsza generacja) / Sonos Five (głównie w basie) | 0,39 dB / 5,98 dB / 7,3 dB | Test dynamiki głośników w Rtings, 2021 |
| Ocena głośności DXOMARK: JBL Charge 5 wobec najlepszego głośnika w zestawie porównawczym (Bluesound Pulse Mini 2i) | 46 wobec 141 | Test głośnika JBL Charge 5 w DXOMARK, 5 sierpnia 2021 |
| Użyteczne wychylenie mikrogłośnika smartfona (najgorszy przypadek): ochrona ze stałym modelem liniowym wobec adaptacyjnego modelu liniowego wobec adaptacyjnego sterowania nieliniowego | 106 µm wobec 200 µm wobec 344 µm | KLIPPEL, Active Transducer Protection Part 1: Mechanical Overload |
| Deklarowane maksymalne SPL z 1 m: Willen II (0,36 kg) / Emberton III (0,67 kg) / Middleton (1,8 kg) | 88 dB / 90 dB / 87 dB | Marshall Emberton III, strony specyfikacji Willen II i Middleton (własne deklaracje producenta) |
| Układ wzmacniacza głośnikowego z wbudowanym DSP basu: moc na kanał przy 24 V na obciążeniu 8 omów, 1% THD+N, plus 3-pasmowa kompresja dynamiki i ochrona przed nadmiernym wychyleniem | 30 W | Strona produktu Texas Instruments TAS5825M, rewizja H karty katalogowej, 9 stycznia 2023 (własna deklaracja producenta) |
Uwaga kontekstowa: DXOMARK zauważa, że Charge 5 nie osiągnął minimalnej głośności wymaganej przez jej protokół do pełnej oceny przy maksymalnej głośności i że usłyszano jedynie subtelny ślad kompresji dynamiki przy maksymalnej głośności. Wartości Rtings i DXOMARK są najnowszymi publicznie dostępnymi (2021); nowsze pomiary Rtings znajdują się za ścianą członkostwa.
5. Szczelność IP67 i IP68 a budżet mocy baterii
Wodoodporność i moc baterii to dwa ograniczenia otaczające przetwornik. Klasy IP pochodzą z IEC 60529: pierwsza cyfra dotyczy pyłu (6 oznacza pyłoszczelność), a druga wody. IPX7 oznacza przetrwanie 1 m wody przez 30 minut, a IPX8 oznacza jedynie “głębiej niż to”, przy czym głębokość i czas ustala producent. Szczelna obudowa wyklucza otwarty tunel, co sprowadza projektantów z powrotem do radiatorów pasywnych z sekcji 2.
Strona bateryjna to w równym stopniu napięcie, co pojemność. Parametry wzmacniaczy jednoogniwowych podaje się przy 3,6 V, a wzmacniacz mostkowy na tej szynie może wydać najwyżej około (3,6 V)² ÷ (2 × 4 omy) = 1,6 W mocy sinusoidalnej na obciążeniu 4 omów (nasze obliczenia, idealny przypadek bez strat). TAS2563 firmy TI, o mocy 6,1 W z 3,6 V, osiąga to dzięki podniesieniu napięcia zasilania stopnia wyjściowego do 11,5 V, a każdy dodatkowy wat odbywa się kosztem czasu pracy. Deklaracje czasu pracy zasługują na ten sam sceptycyzm co deklaracje głośności: zmierzony czas pracy Flip 7 wynoszący 6,27 godziny stanowił około 45% jego deklarowanych 14 godzin (6,27 ÷ 14, nasze obliczenia), choć obie wartości uzyskano przy różnej głośności. O tym, jak te ogniwa się starzeją, piszemy w naszych statystykach degradacji baterii oraz danych o spadku pojemności baterii słuchawek.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Test zanurzeniowy IPX7 (IEC 60529) | 1 m wody przez 30 minut | DLS Electronic Systems, IPX7 and IPX8 Immersion Testing |
| Test zanurzeniowy IPX8 (IEC 60529) | Głębiej niż 1 m; głębokość i czas ustala producent lub plan testów | DLS Electronic Systems, IPX7 and IPX8 Immersion Testing |
| Klasa IP68 JBL Flip 7: deklarowane zanurzenie / deklarowana wysokość upadku na beton | 1,5 m przez 30 minut / 1 m (deklaracje producenta przytoczone przez SoundGuys) | Recenzja JBL Flip 7 w SoundGuys, 13 czerwca 2025 |
| Bateria JBL Flip 7: zmierzona przy stałych 80 dB z 1 m wobec deklarowanej przy umiarkowanej głośności | 6 godz. 16 min wobec 14 godz. (16 godz. z Playtime Boost) | Recenzja JBL Flip 7 w SoundGuys, 13 czerwca 2025 |
| Werdykt Rtings o czasie pracy baterii JBL Flip 7 | Nie dorównuje deklarowanemu czasowi | Recenzja JBL Flip 7 w Rtings, 28 lipca 2026 |
| Jednoogniwowy inteligentny wzmacniacz: moc przy zasilaniu 3,6 V wobec 12 V (4 omy, 1% THD+N) / napięcie przetwornicy podnoszącej | 6,1 W wobec 10 W / 11,5 V | Strona produktu Texas Instruments TAS2563, rewizja D karty katalogowej, 17 stycznia 2024 (własna deklaracja producenta) |
| Marshall Emberton III: wzmacniacz / deklarowany czas pracy baterii / klasa wodoodporności | 2 × 38 W klasy D / ponad 32 godziny / IP67, 1 m przez 30 minut | Strona specyfikacji Marshall Emberton III (własna deklaracja producenta) |
Uwaga kontekstowa: Ultimate Ears określa Wonderboom 4 na IP67, twierdzi, że pływa, testuje go upadkiem z 1,5 m i deklaruje 14 godzin odtwarzania (strona Ultimate Ears Wonderboom 4, własne deklaracje producenta). Nie znaleźliśmy niezależnego pomiaru tego, o ile wodoodporne membrany w tych głośnikach obniżają wyjście, więc żadna taka liczba się tu nie pojawia.
Podsumowanie: radiator pasywny i wychylenie w przenośnych głośnikach Bluetooth w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Zysk wyjścia ze zoptymalizowanego radiatora pasywnego w obudowie mikrogłośnika | +5 dB przy 200 Hz | Jiang i in., Archives of Acoustics 2017 |
| Rezonans / masa ruchoma radiatora pasywnego 2,5 cala | 73 Hz / 3,2 g | Dayton Audio ND65-PR (deklaracja producenta) |
| Deklarowana dolna granica pasma, głośnik 0,36 kg wobec 1,8 kg | 75 Hz wobec 50 Hz | Strony specyfikacji Marshall (deklaracje producenta) |
| Przykładowy głośnik niskotonowy: limit indukcyjności wobec limitu efektu Dopplera | 2,28 mm wobec 15,9 mm | KLIPPEL Application Note AN 5, 2026 |
| Rezonans mikrogłośnika w obudowie zamkniętej | 840 Hz | Hu, Lu i Qiu, repozytorium UTS 2016 |
| Zmiana wyjścia po kompensacji zniekształceń | -0,1 dB do 0,4 dB | Hu, Lu i Qiu, repozytorium UTS 2016 |
| Ocena zniekształceń MDAQS, JBL Flip 7 wobec Flip 6 | 3,5 wobec 2,5 | SoundGuys 2025 |
| Typowa maksymalna głośność testowanych głośników | 80 do 100 dB SPL | Test dynamiki Rtings 2021 |
| Ocena głośności, JBL Charge 5 wobec najlepszego w zestawie | 46 wobec 141 | DXOMARK 2021 |
| Deklarowane maksymalne SPL z 1 m, Willen II / Emberton III / Middleton | 88 / 90 / 87 dB | Strony specyfikacji Marshall (deklaracje producenta) |
| Wymóg zanurzenia IPX7 | 1 m przez 30 minut | DLS Electronic Systems (IEC 60529) |
| Wymóg zanurzenia IPX8 | Głębiej niż 1 m, ustala producent | DLS Electronic Systems (IEC 60529) |
| Deklarowane zanurzenie IP68 w JBL Flip 7 | 1,5 m przez 30 minut | SoundGuys 2025 (deklaracja producenta) |
| Zmierzony i deklarowany czas pracy baterii JBL Flip 7 | 6 godz. 16 min wobec 14 godz. | SoundGuys 2025 |
| Moc jednoogniwowego inteligentnego wzmacniacza przy 3,6 V na obciążeniu 4 omów | 6,1 W | Texas Instruments TAS2563 (deklaracja producenta) |
| Deklarowany czas pracy baterii Marshall Emberton III | ponad 32 godziny | Strona specyfikacji Marshall (deklaracja producenta) |
Metodologia i źródła
- KLIPPEL Application Note AN 4, Peak Displacement Xmax, zaktualizowana 4 kwietnia 2012: klippel.de
- KLIPPEL Application Note AN 5, Displacement Limits due to Driver Nonlinearities, rewizja 1.2, 22 maja 2026: klippel.de
- W. Klippel, Modeling the Large Signal Behavior of Micro-Speakers, 2012: klippel.de
- W. Klippel, Active Transducer Protection Part 1: Mechanical Overload (bibliografia sięga 2015): klippel.de
- Jiang, Kwon, Kim i Hwang, Analysis and Optimization of Micro Speaker-Box Using a Passive Radiator in Portable Device, Archives of Acoustics 42(4), 753-760, 2017: doi.org/10.1515/aoa-2017-0078
- Anderson, Neu, Gregg, Young i Leishman, Experimental assessment of passive radiator parameters using normal-incidence sound transmission measurements, JASA 158(5), 3697-3710, listopad 2025: doi.org/10.1121/10.0039708
- Hu, Lu i Qiu, Compensating the distortion of micro-speakers in a closed box with consideration of nonlinear mechanical resistance, manuskrypt w repozytorium UTS, 2016: opus.lib.uts.edu.au
- Rtings, test dynamiki głośników (SPL i kompresja dynamiki przy maksymalnej głośności), 6 kwietnia 2021: rtings.com
- Rtings, recenzja JBL Flip 7, stanowisko testowe 1.0.1, zaktualizowana 28 lipca 2026: rtings.com
- SoundGuys, recenzja JBL Flip 7 autorstwa Dave’a Carra, zaktualizowana 13 czerwca 2025: soundguys.com
- DXOMARK, test głośnika JBL Charge 5, 5 sierpnia 2021: dxomark.com
- DLS Electronic Systems, IPX7 and IPX8 Immersion Testing (IEC 60529): dlsemc.com; przegląd kodu IP według IEC: iec.ch
- Strona produktu radiatora pasywnego Dayton Audio ND65-PR (deklaracje producenta): daytonaudio.com
- Strony specyfikacji Marshall dla Willen II, Emberton III i Middleton (deklaracje producenta): Willen II, Emberton III, Middleton
- Strona produktu Ultimate Ears Wonderboom 4 (deklaracje producenta): ultimateears.com
- Strony produktów Texas Instruments TAS2563 i TAS5825M (deklaracje producenta): TAS2563, TAS5825M
- Uwaga o danych: niezależnych, otwartych danych pomiarowych o wychyleniu membran w głośnikach przenośnych jest niewiele, dlatego kilka kluczowych liczb pochodzi ze starszych badań (2012, 2016, 2017) i jest oznaczonych jako najnowsze dostępne dane. Badania mikrogłośników dotyczyły przetworników wielkości telefonu, a nie przetworników 2 do 3 cali stosowanych w głośnikach przenośnych, więc ich liczby należy traktować jako ilustracje fizyki, a nie średnie dla głośników przenośnych. Strona Rtings o dynamice podaje dwa różne progi dobrego wyniku (ponad 92 dB i ponad 95 dB dla głośności, poniżej 1 dB i poniżej 2 dB dla kompresji) oraz dwa różne poziomy odniesienia (76 dB i 85 dB SPL); cytujemy tylko jej zmierzone przykłady. Rtings przechowuje teraz zmierzone wartości głośności, kompresji i baterii dla Flip 7 za członkostwem, więc nowsze liczby prawdopodobnie istnieją, ale nie były jawnie dostępne. Test baterii SoundGuys przeprowadzono przy 80 dB, podczas gdy deklaracja JBL zakłada umiarkowaną głośność, więc ta różnica nie jest porównaniem w równych warunkach. Nie znaleźliśmy niezależnego pomiaru strat akustycznych przez wodoodporne membrany; karty katalogowe producentów, które próbowaliśmy otworzyć, były niedostępne, więc ten temat pominięto zamiast go szacować. Liczby producentów (Dayton Audio, Marshall, Ultimate Ears, Texas Instruments, JBL) są deklaracjami producentów i nie zostały niezależnie zweryfikowane.
Ostatnia aktualizacja: 27 października 2026. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia spodziewamy się, gdy ukaże się następna rewizja notatki IEC 62458 o limitach wychylenia albo kolejne badanie w Journal of the Acoustical Society of America o pomiarach radiatorów pasywnych.