Statystyki SNR i akustycznego punktu przeciążenia mikrofonów MEMS (2026): 45+ punktów danych o poziomie szumów, zapasie przed przeciążeniem i dopasowaniu w macierzach

Statystyki mikrofonów MEMS 2026: 8.384 mikrofony seryjne różnią się o ±0,39 dB, a karty katalogowe deklarują SNR 73 dB(A) i przeciążenie 135 dB SPL.

Gdy badacze zmierzyli jeden po drugim 8.384 seryjnie produkowane mikrofony MEMS, rozrzut czułości zmieścił się w 95-procentowym przedziale ufności wynoszącym zaledwie ±0,39 dB, a rozrzut fazy w granicach ±0,82 stopnia (Wijnings i in., IEEE ICASSP 2021). To ścisłe dopasowanie sprawia, że telefony, słuchawki douszne i inteligentne głośniki mogą łączyć kilka takich maleńkich krzemowych mikrofonów w macierze kierunkowe. Strona szumów wypada mniej korzystnie: obok macierzy mikrofonów pomiarowych o szumie podanym poniżej 6,5 dB(A) sześciomikrofonowa macierz MEMS o szumie podanym na 35 dB(A) zebrała w tym samym eksperymencie prawie 11 razy mniej próbek dźwięków owadów (9.221 wobec 98.648) (Branding i in., PLoS One 2026). Na głośnym końcu skali badawczy projekt piezoelektryczny z 2025 roku podniósł akustyczny punkt przeciążenia do 147 dB SPL (Yan i in., Micromachines 2025). Ta strona dotyczy parametrów, a nie sprzedaży: wielkość rynku i wzrost liczby sztuk znajdziesz w naszym zestawieniu statystyk rynku mikrofonów, a krzemowe głośniki w naszych statystykach mikrogłośników MEMS. Zebraliśmy dane z artykułów konferencyjnych i czasopism IEEE, PLoS One, Communications Engineering, HardwareX, Acta Acustica, Micromachines, Sensors i Scientific Data i zestawiliśmy je z kartami katalogowymi i notami aplikacyjnymi Infineon, Knowles i TDK InvenSense, które w całym tekście oznaczamy jako deklaracje producentów.

TL;DR

  • 8.384 mikrofony MEMS wykazały rozrzut czułości ±0,39 dB (przedział ufności 95%) przy 1 kHz (Wijnings i in., IEEE ICASSP 2021).
  • Najwyższy zweryfikowany SNR z kart katalogowych mikrofonów konsumenckich: 73 dB(A), z punktem przeciążenia 135 dB SPL, deklaracja producenta (Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021).
  • Laboratoryjny mikrofon pomiarowy ma w katalogu SNR 87,5 dB(A), wobec 59 dB(A) dla taniego elementu MEMS stosowanego w macierzach (Branding i in., PLoS One 2026).
  • Gołe mikrofony miały zmierzony SNR (72,10 ± 0,11) dB(A) wobec wartości 72 dB z karty katalogowej (Wasisto i in., Communications Engineering 2024).
  • Gotowy mikrofon pomiarowy na bazie IM73A135 miał zmierzony szum własny 23,25 dB(A) wobec 21 dB(A) kapsuły według karty katalogowej (Huber i Toth, HardwareX 2025).
  • Badawczy mikrofon piezoelektryczny osiągnął punkt przeciążenia 147 dB SPL i zakres dynamiki 107,5 dB (Yan i in., Micromachines 2025).
  • Układ odczytu MEMS pobierał 245 do 438 µW przy szczytowym SNDR 74 do 80,3 dB-A (IEEE Sensors Journal 2023).
  • Hybrydowy mikrofon pojemnościowo-piezoelektryczny osiągnął SNR 66,7 dB po fuzji sygnałów (Guan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026).
  • 7 z 10 raportów aplikacyjnych o monitorowaniu hałasu za pomocą MEMS zawierało minimum danych o stabilności długoterminowej (Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026).
  • Odchyłka kalibracji wysokich częstotliwości sięgnęła -2 dB przy 16 kHz, gdy punktem odniesienia była membrana MEMS (Saba i in., Sensors 2025).

1. SNR: gdzie karty katalogowe umieszczają poziom szumów

SNR (stosunek sygnału do szumu) w karcie katalogowej MEMS nie mówi, jak czysto zabrzmi nagranie w pomieszczeniu. To różnica między własnym szumem elektrycznym mikrofonu a stałym tonem testowym 94 dB SPL przy 1 kHz, zwykle ważona krzywą A w paśmie od 20 Hz do 20 kHz. Dlatego SNR z karty katalogowej dobrze nadaje się do porównywania elementów, a słabo do przewidywania jakości gotowego produktu.

Najlepsze elementy konsumenckie, które udało nam się zweryfikować, grupują się tuż powyżej 70 dB, a laboratoryjny kondensatorowy mikrofon pomiarowy ma w katalogu wciąż o 14,5 dB więcej niż najlepsza deklaracja dla konsumenckiego MEMS (87,5 dB(A) minus 73 dB(A)). Starsze, tańsze elementy, takie jak te na płytce deweloperskiej ReSpeaker Core v2.0, plasują się znacznie niżej, na poziomie 59 dB(A). Knowles podaje kupującym praktyczną poprawkę: przy porównywaniu mikrofonu analogowego z cyfrowym mikrofonem PDM (modulacja gęstości impulsów, jednobitowe wyjście cyfrowe) należy obniżyć SNR mikrofonu analogowego o około 1,5 dB, aby uwzględnić szum zewnętrznego przetwornika (Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022).

WskaźnikWartośćŹródło
SNR analogowego mikrofonu MEMS Infineon IM73A135, tryb normalny73 dB(A)Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (deklaracja producenta)
SNR analogowego mikrofonu MEMS Knowles Raptor SPK01A0LR5H-172 dB(A)Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (deklaracja producenta)
SNR cyfrowego mikrofonu MEMS TDK T583868 dBTDK InvenSense T5838 press release 2021 (deklaracja producenta)
SNR piezoelektrycznego mikrofonu MEMS Vesper VM3011 użytego w arktycznym rejestratorze terenowym64 dBAChwalek i in., Scientific Data 2025
Podany SNR mikrofonów MEMS Knowles SPU0414HR5H-SB w macierzy a laboratoryjnego mikrofonu pomiarowego Bruel and Kjaer Type 495559 dB(A) wobec 87,5 dB(A)Branding i in., PLoS One 2026
SNR i AOP badawczego pojemnościowego mikrofonu MEMS (Sant i in.) opisanego w przeglądzie z 2024 roku72 dB(A), z AOP 130 dB SPLWang i in., przegląd w Micromachines 2024

Kontekst: prototypy badawcze osiągają już tę samą klasę SNR co najlepsze elementy komercyjne; zobacz tabele parametrów w przeglądzie Wang i in. 2024 oraz specyfikację rejestratora terenowego w Chwalek i in., Scientific Data 2025.

2. Równoważny szum wejściowy i szum własny: karta katalogowa a pomiar

Równoważny szum wejściowy (EIN) wyraża poziom szumów jako poziom dźwięku: to ciśnienie akustyczne, które dałoby na wyjściu taki sam sygnał jak własny szum mikrofonu, i równa się 94 dB minus SNR (TDK InvenSense AN-1112, Microphone Specifications Explained, Revision 1.1, 2016). Najnowsze dostępne dane: ta nota aplikacyjna pochodzi z 15 czerwca 2016 roku, ale jej definicje wciąż są terminami referencyjnymi używanymi w obecnych kartach katalogowych.

Dobra wiadomość dla kupujących jest taka, że niezależne pomiary, które znaleźliśmy, są bliskie karcie katalogowej w przypadku samego elementu. Mikrofony Infineon IM72D128V01 miały zmierzony SNR (72,10 ± 0,11) dB(A) wobec wartości 72 dB z karty katalogowej (Wasisto i in., Communications Engineering 2024). Różnica pojawia się, gdy mikrofon trafia do produktu: siatka ochronna przed otworem akustycznym kosztowała (2,05 ± 0,16) dB(A) SNR, a mikrofon pomiarowy zbudowany wokół kapsuły 21 dB(A) miał zmierzony szum 23,25 dB(A) po uwzględnieniu jego przedwzmacniacza (Huber i Toth, HardwareX 2025).

WskaźnikWartośćŹródło
Wzór na równoważny szum wejściowyEIN = 94 dB minus SNRTDK InvenSense AN-1112, 2016 (nota aplikacyjna producenta)
Zmierzony SNR gołych mikrofonów Infineon IM72D128V01 wobec 72 dB z karty katalogowej(72,10 ± 0,11) dB(A)Wasisto i in., Communications Engineering 2024
Zmierzony szum ważony krzywą A tych samych gołych mikrofonów wobec -108 dBFS z karty katalogowej(-108,23 ± 0,07) dBFSWasisto i in., Communications Engineering 2024
SNR utracony po dodaniu nanowłóknistej siatki ochronnej nad otworem akustycznym(2,05 ± 0,16) dB(A)Wasisto i in., Communications Engineering 2024
Zmierzony szum własny kompletnego mikrofonu pomiarowego IM73A135 (kapsuła plus przedwzmacniacz, 200 Hz do 20 kHz) wobec szumu kapsuły 21 dB(A) z karty katalogowej23,25 dB(A)Huber i Toth, HardwareX 2025
Zmierzona czułość przy 1 kHz tego samego mikrofonu wobec -38 dBV z karty katalogowej-37,3 dB (13,62 mV/Pa)Huber i Toth, HardwareX 2025
Podany poziom szumów mikrofonów MEMS w macierzy a laboratoryjnych mikrofonów pomiarowych35 dB(A) wobec poniżej 6,5 dB(A)Branding i in., PLoS One 2026
Najcichsza zarejestrowana próbka dźwięku owada, macierz MEMS a macierz mikrofonów pomiarowych38 dB wobec 5 dBBranding i in., PLoS One 2026

Uwaga: dBFS oznacza decybele względem cyfrowego pełnego zakresu wyjścia, więc dotyczy wyłącznie mikrofonów cyfrowych. Autorzy badania nagrań owadów ostrzegają, że wartości dla macierzy MEMS mogą być zawyżone nawet o 10 dB, co dałoby jej rzeczywistą dolną granicę w pobliżu 28 dB, wciąż znacznie powyżej 15 dB, które uznają za użyteczne do rozpoznawania dźwięków owadów.

3. Akustyczny punkt przeciążenia i zakres dynamiki

Akustyczny punkt przeciążenia (AOP) to najgłośniejszy dźwięk, jaki mikrofon może przyjąć, zanim zniekształcenia na wyjściu osiągną 10% całkowitych zniekształceń harmonicznych (THD), co jest konwencją we wszystkich przejrzanych dokumentach producentów. Zniekształcenia nie skaczą w tym punkcie, tylko stale rosną: AN-1112 zauważa, że THD z grubsza potraja się przy każdym wzroście poziomu wejściowego o 10 dB. Dlatego Knowles podaje dla swojego modelu Raptor dwa poziomy: 122 dB SPL przy 1% THD i 130 dB SPL przy 10% THD.

Zakres dynamiki to odległość między AOP a EIN. Na podstawie własnych danych Infineon dla IM73A135 rachunek wygląda tak: 94 - 73 = 21 dB SPL EIN i 135 - 21 = 114 dB zakresu dynamiki (nasze obliczenie na podstawie Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021). To o 23 dB więcej (114 - 91) niż zakres dynamiki 91 dB, którego AN-1112 użyła jako przykładu obliczeniowego w 2016 roku, co najlepiej pokazuje, jak daleko przesunął się pułap przeciążenia. Projekty badawcze idą jeszcze dalej: piezoelektryczny mikrofon z azotku glinowo-skandowego z 2025 roku osiągnął 147 dB SPL (Yan i in., Micromachines 2025), powyżej około 135 dB, które przegląd z 2024 roku podaje dla najgłośniejszego zarejestrowanego głosu ludzkiego (Zheng i in., Micromachines 2024).

WskaźnikWartośćŹródło
AOP (10% THD) Infineon IM73A135, tryb normalny a tryb niskiego poboru mocy135 dB SPL wobec 130 dB SPLInfineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (deklaracja producenta)
Poziom przeciążenia Knowles Raptor przy 1% THD a przy 10% THD122 dB SPL wobec 130 dB SPLKnowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (deklaracja producenta)
Zakres dynamiki przykładu obliczeniowego INMP504 (AOP 120 dB SPL, EIN 29 dB SPL)91 dBTDK InvenSense AN-1112, 2016 (nota aplikacyjna producenta)
THD w akustycznym punkcie przeciążenia układu odczytu MEMS opartego na VCO1,5% przy 128 dB SPLIEEE Sensors Journal 2023
Zakres dynamiki tego samego układu odczytu przy pełnych parametrach108 dBIEEE Sensors Journal 2023
AOP badawczego mikrofonu piezoelektrycznego z dwuwarstwą Al0.8Sc0.2N147 dB SPLYan i in., Micromachines 2025
Zakres dynamiki tego samego mikrofonu badawczego (AOP + SNR - 94)107,5 dBYan i in., Micromachines 2025
Najwyższy poziom dźwięku, przy którym hybrydowy mikrofon badawczy testowano pod kątem THD (limit aparatury, nie punkt przeciążenia)145,6 dB SPLGuan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026

Uwaga o wartości odstającej: projekt piezoelektryczny 147 dB SPL poświęca niski szum na rzecz zapasu przed przeciążeniem, z SNR wynoszącym zaledwie 54,5 dB, więc jego zakres dynamiki 107,5 dB jest niższy niż 114 dB wyliczone powyżej dla IM73A135. Sam wysoki AOP nie czyni mikrofonu lepszym. Dane o układzie odczytu pochodzą z artykułu o VCO-ADC w IEEE Sensors Journal 2023.

4. Dopasowanie czułości i fazy w macierzach z formowaniem wiązki

Formowanie wiązki polega na łączeniu kilku mikrofonów tak, aby macierz nasłuchiwała w jednym kierunku i tłumiła pozostałe. Działa tylko wtedy, gdy każdy mikrofon reaguje niemal identycznie, a karty katalogowe rzadko mówią, jak identycznie. Producenci podają okno tolerancji (zobacz tabelę), ale nie rzeczywisty rozkład elementów w jego obrębie, i właśnie tę lukę wypełniło badanie Politechniki w Eindhoven (Wijnings i in., Characterization of MEMS Microphone Sensitivity and Phase Distributions, IEEE ICASSP 2021). Najnowsze dostępne dane: 2021.

Zmierzony rozrzut (±0,39 dB przy ufności 95%) mieści się z dużym zapasem nawet w najściślejszym oknie tolerancji ±1 dB z kart katalogowych, a jego wpływ na układ formowania wiązki metodą sumowania z opóźnieniem (delay-and-sum) to zmiana zysku wynosząca zaledwie -0,13/+0,10 dB. W typowych macierzach same mikrofony rzadko są słabym ogniwem; ważniejsze są geometria, obudowa i przetwarzanie. Nasze zestawienie o formowaniu wiązki w inteligentnych głośnikach pola dalekiego opisuje, co dzieje się po połączeniu sygnałów. Skala też nie jest już egzotyczna: modułowa macierz badawcza z 2026 roku pracuje na 1.024 mikrofonach TDK ICS-52000 (Moreno i in., Sensors 2026).

WskaźnikWartośćŹródło
Mikrofony zbadane w jednym badaniu partii (Knowles SPH0641LM4H-1)8.384, w 131 macierzach po 64Wijnings i in., IEEE ICASSP 2021
Rozrzut czułości i fazy przy 1 kHz, przedział ufności 95%±0,39 dB i ±0,82 stopniaWijnings i in., IEEE ICASSP 2021
Zmiana zysku formowania wiązki metodą sumowania z opóźnieniem spowodowana tym rozrzutem, przedział ufności 95%-0,13/+0,10 dBWijnings i in., IEEE ICASSP 2021
Zakres tolerancji czułości mikrofonów TDK InvenSense±1 dB do ±3 dBTDK InvenSense AN-1112, 2016 (nota aplikacyjna producenta)
Mikrofony w pełnoskalowej modułowej macierzy badawczej (16 modułów po 64)1.024Moreno i in., Sensors 2026
Resztkowe błędy czasowe po synchronizacji tej macierzyponiżej 125 µsMoreno i in., Sensors 2026

5. Pobór mocy i tryby niskiego poboru

Pobór mocy to obszar, w którym producenci składają najbardziej śmiałe deklaracje, a kompromis widać wewnątrz każdej karty katalogowej: tryby niskiego poboru kupują czas pracy na baterii kosztem szumu i pasma. Infineon IM66D130M schodzi z 540 µA do 170 µA w trybie niskiego poboru, ale jego minimalny SNR w tym trybie wynosi 64,5 dB(A) w zawężonym paśmie od 20 Hz do 8 kHz (Infineon IM66D130M Datasheet V1.1, 3 grudnia 2025). TDK proponuje tryby zaczynające się od 20 µA dla urządzeń stale nasłuchujących (TDK InvenSense T5838 press release, 11 stycznia 2021).

Recenzowane prace nad układami pokazują, gdzie idzie budżet mocy. Układ odczytu z 2023 roku, podłączony bezpośrednio do czujnika MEMS, osiągnął szczytowy SNDR 74 do 80,3 dB-A przy 245 do 438 µW, a preprint z 2026 roku podaje zakres dynamiki 114,3 dB przy 399 µW (Granizo i in., arXiv 2026). Macierze mnożą koszt: jeden badawczy moduł 64 mikrofonów pobiera około 0,5 W.

WskaźnikWartośćŹródło
Prąd Infineon IM73A135, tryb normalny a tryb niskiego poboru (typowo)170 µA wobec 70 µAInfineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (deklaracja producenta)
Prąd Infineon IM66D130M, tryb normalny (zegar 3,072 MHz, 1,8 V) a tryb niskiego poboru (768 kHz)540 µA wobec 170 µAInfineon IM66D130M Datasheet V1.1, 2025 (deklaracja producenta)
Prąd TDK T5838: tryb detekcji aktywności akustycznej, tryb niskiego poboru, tryb wysokiej jakościod 20 µA, 130 µA, 330 µATDK InvenSense T5838 press release 2021 (deklaracja producenta)
Moc układu odczytu mikrofonu MEMS opartego na VCO przy szczytowym SNDR 74 do 80,3 dB-A245 do 438 µWIEEE Sensors Journal 2023
Moc i zakres dynamiki kompandującego układu odczytu ASIC MEMS w technologii 0,13 µm CMOS (preprint)399 µW, 114,3 dBGranizo i in., arXiv 2026
Prąd i SNR cyfrowego pojemnościowego mikrofonu MEMS z potrójnym próbkowaniem (Lee i in.)520 µA przy 62,1 dBAWang i in., przegląd w Micromachines 2024
Szacowana moc jednego modułu macierzy 64 mikrofonówokoło 0,5 WMoreno i in., Sensors 2026

Kontekst: SNDR (stosunek sygnału do szumu i zniekształceń) uwzględnia oprócz szumu także zniekształcenia, więc jest ostrzejszą miarą niż SNR z karty katalogowej z sekcji 1. Detekcja aktywności akustycznej to tryb, w którym mikrofon nasłuchuje przy minimalnym poborze prądu i budzi główny procesor dopiero wtedy, gdy pojawi się dźwięk.

6. Granica badań: konstrukcje piezoelektryczne i hybrydowe

Pojemnościowe mikrofony MEMS, które wykrywają dźwięk jako zmianę pojemności między membraną a stałą płytką, dominują w dziedzinie mikrofonów i mają duży udział w rynku (Wang i in., przegląd w Micromachines 2024). Konstrukcje piezoelektryczne wytwarzają własne napięcie z odkształcenia membrany, co pomaga w odporności, ale produkowany seryjnie element piezoelektryczny z tego zestawienia ma specyfikację 64 dBA, poniżej najlepszych deklaracji dla mikrofonów pojemnościowych z sekcji 1. Prace hybrydowe z 2026 roku próbują połączyć jedno i drugie: fuzja obu sygnałów podniosła SNR do 66,7 dB, wobec 59,8 dB z samego trybu pojemnościowego (Guan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026).

Odporność to drugi atut: w badaniu z 2025 roku nad azotkiem glinowo-skandowym każde testowane urządzenie przetrwało wstrząs 10.000 g bez zmiany czułości większej niż ±3 dB. Przegląd Zheng i in. z 2024 roku wymienia jeden badawczy projekt piezoelektryczny z SNR 82,4 dB, wartością, do której nie zbliża się żaden produkowany seryjnie element MEMS z tego zestawienia, choć dane badawcze rzadko są mierzone w tych samych warunkach co dane z kart katalogowych.

WskaźnikWartośćŹródło
SNR hybrydowego pojemnościowo-piezoelektrycznego mikrofonu MEMS po fuzji sygnałów a w samym trybie pojemnościowym66,7 dB wobec 59,8 dBGuan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026
SNR tego samego urządzenia w samym trybie piezoelektrycznym65,7 dBGuan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026
Minimalne wykrywalne ciśnienie sygnału po fuzji przy 1 kHz (względem 20 µPa)27,3 dBGuan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026
Najwyższy SNR wśród badawczych konstrukcji piezoelektrycznych w tabeli przeglądu z 2024 roku82,4 dBZheng i in., przegląd w Micromachines 2024
Piezoelektryczne mikrofony Al0.8Sc0.2N, które przetrwały test wstrząsu 10.000 g25 z 25 (100%)Yan i in., Micromachines 2025
Zakres częstotliwości, w którym Infineon IM73A135V01 miał najwyższą czułość spośród czterech testowanych różnicowych mikrofonów MEMSpowyżej 70 kHzFalkhofen i Wolff, Sensors 2023

Kontekst: porównanie w paśmie bliskim ultradźwiękom autorstwa Falkhofen i Wolff w Sensors 2023 zaleca dwa elementy Knowles dla 20 do 70 kHz i element Infineon powyżej 70 kHz, co przypomina, że ranking według SNR w paśmie akustycznym nie przenosi się na inne pasma.

7. Kalibracja, normy i stabilność długoterminowa

Najsłabszym ogniwem bazy dowodowej o MEMS nie jest mikrofon, lecz to, jak mało kto zgłasza, co dzieje się po miesiącach na zewnątrz. Przegląd w Acta Acustica z 2026 roku obejmujący 45 badań wykazał, że 7 z 10 raportów aplikacyjnych zawierało minimum informacji o długoterminowej stabilności akustycznej, a żaden nie przedstawiał kompleksowej charakterystyki środowiskowej (Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026). Ten sam przegląd dokumentuje jeden komercyjny przyrząd MEMS z zatwierdzeniem typu klasy 1 (klasa 1 to klasa precyzyjna mierników poziomu dźwięku), co pokazuje, że formalna zgodność jest osiągalna w określonej konfiguracji. Nasze zestawienie o monitorowaniu miernikami poziomu dźwięku opisuje, jak te klasy przyrządów są stosowane w pracy.

Sama kalibracja staje się trudniejsza na wysokich częstotliwościach. Włoski krajowy instytut metrologiczny INRiM stwierdził, że punkt odniesienia ma znaczenie: odchyłka wynosiła około -0,3 dB przy 16 kHz na otworze portu na płytce drukowanej, ale -2 dB na membranie MEMS (Saba i in., Sensors 2025). Argument kosztowy jest jednak realny: samodzielnie zbudowany mikrofon pomiarowy MEMS jest o dwa rzędy wielkości tańszy niż konwencjonalny.

WskaźnikWartośćŹródło
Badania nad mikrofonami MEMS do pomiaru poziomu dźwięku objęte uporządkowanym przeglądem z 2026 roku45Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026
Raporty aplikacyjne zawierające minimum informacji o długoterminowej stabilności akustycznej7 z 10Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026
Raporty aplikacyjne zawierające kompleksową charakterystykę środowiskową0 z 10Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026
Komercyjne przyrządy MEMS z udokumentowanym zatwierdzeniem typu klasy 1 przywołane w przeglądzie1Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026
Odchyłka kalibracji przy 16 kHz, odniesienie na otworze portu na płytce drukowanej a na membranie MEMSokoło -0,3 dB wobec -2 dBSaba i in., Sensors 2025
Korekta pola akustycznego przy 20 kHz w najmniej korzystnej konfiguracji źródłapowyżej 1,4 dB (wartość bezwzględna)Saba i in., Sensors 2025
Koszt sprzętu mikrofonu pomiarowego na bazie IM73A135 a typowego konwencjonalnego mikrofonu pomiarowego8 do 10 euro wobec około 1.000 euroHuber i Toth, HardwareX 2025
Odchyłka charakterystyki częstotliwościowej tego mikrofonu pomiarowego MEMS, 10 Hz do 10 kHz-3,9 dB do +4,9 dBHuber i Toth, HardwareX 2025

Podsumowanie: SNR mikrofonów MEMS i akustyczny punkt przeciążenia w liczbach

WskaźnikWartośćŹródło
Rozrzut czułości 8.384 seryjnych mikrofonów MEMS (przedział ufności 95%, 1 kHz)±0,39 dBWijnings i in., IEEE ICASSP 2021
Najwyższy zweryfikowany SNR i AOP z kart katalogowych mikrofonów konsumenckich (tryb normalny)73 dB(A), 135 dB SPLInfineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (deklaracja producenta)
SNR laboratoryjnego mikrofonu pomiarowego a taniego mikrofonu MEMS do macierzy87,5 dB(A) wobec 59 dB(A)Branding i in., PLoS One 2026
SNR produkowanego seryjnie piezoelektrycznego mikrofonu MEMS (Vesper VM3011)64 dBAChwalek i in., Scientific Data 2025
Zmierzony SNR gołych mikrofonów MEMS wobec 72 dB z karty katalogowej(72,10 ± 0,11) dB(A)Wasisto i in., Communications Engineering 2024
SNR utracony za nanowłóknistą siatką ochronną(2,05 ± 0,16) dB(A)Wasisto i in., Communications Engineering 2024
Zmierzony szum własny gotowego mikrofonu pomiarowego MEMS wobec 21 dB(A) kapsuły według specyfikacji23,25 dB(A)Huber i Toth, HardwareX 2025
Najcichsza próbka dźwięku, macierz MEMS a macierz mikrofonów pomiarowych38 dB wobec 5 dBBranding i in., PLoS One 2026
Poziom przeciążenia przy 1% THD a przy 10% THD, Knowles Raptor122 wobec 130 dB SPLKnowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (deklaracja producenta)
Zakres dynamiki przykładu obliczeniowego z AN-1112 z 2016 roku91 dBTDK InvenSense AN-1112, 2016 (nota aplikacyjna producenta)
AOP badawczego piezoelektrycznego mikrofonu MEMS147 dB SPLYan i in., Micromachines 2025
Mikrofony w modułowej macierzy badawczej1.024Moreno i in., Sensors 2026
Moc układu odczytu przy szczytowym SNDR 74 do 80,3 dB-A245 do 438 µWIEEE Sensors Journal 2023
Zakres dynamiki układu odczytu ASIC o mocy 399 µW (preprint)114,3 dBGranizo i in., arXiv 2026
SNR hybrydowego mikrofonu pojemnościowo-piezoelektrycznego po fuzji a samego pojemnościowego66,7 dB wobec 59,8 dBGuan i in., Microsystems and Nanoengineering 2026
Najwyższy SNR wśród badawczych konstrukcji piezoelektrycznych w tabeli przeglądu z 2024 roku82,4 dBZheng i in., przegląd w Micromachines 2024
Raporty aplikacyjne z minimum danych o stabilności długoterminowej7 z 10Ramos de Mello i in., Acta Acustica 2026
Odchyłka kalibracji przy 16 kHz na membranie MEMS-2 dBSaba i in., Sensors 2025

Metodologia i źródła

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejne odświeżenie planujemy, gdy IEEE Sensors Journal i Acta Acustica opublikują swoje pierwsze numery z 2027 roku poświęcone pomiarom mikrofonami MEMS.

Wypróbuj VoxBooster — 3 dni za darmo.

Klonowanie głosu w czasie rzeczywistym, soundboard i efekty — wszędzie, gdzie rozmawiasz.

  • Bez karty
  • ~30ms opóźnienia
  • Discord · Teams · OBS
Wypróbuj 3 dni za darmo