Najlepsza z 19 kieszonkowych głowic ultrasonograficznych przetestowanych na fantomie rurowym z Edynburga uzyskała całkę rozdzielczości 66, wartość wciąż niższą niż w większości stacjonarnych skanerów kardiologicznych i brzusznych zbudowanych w latach 2010-2017 (Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024). Za większością kompromisów w projektowaniu głowic stoi częstotliwość środkowa: konweksowe głowice brzuszne pracują zwykle w zakresie od 2 do 8 MHz (Zander i in., Ultrasound International Open 2020), od głowic piersiowych oczekuje się 12 MHz lub więcej (Akredytacja ACR dla USG piersi 2026), a każdy dodatkowy megaherc kosztuje głębokość, ponieważ tkanka miękka pochłania mniej więcej od 0,5 do 1,0 dB na centymetr na megaherc (Yao, Xia i Wang, Ultrasonic Imaging 2015). Regulatorzy limitują energię, którą można wykorzystać, by tę głębokość odzyskać: dla większości zastosowań jest to skorygowane ISPTA na poziomie 720 mW/cm² (FDA, Marketing Clearance of Diagnostic Ultrasound Systems and Transducers 2023). Zebraliśmy dane z American Society of Echocardiography, American College of Radiology oraz recenzowanych badań na fantomach i badań fizycznych opublikowanych w Ultraschall in der Medizin, The Ultrasound Journal, Diagnostics, Medical Physics i Insights into Imaging; o komercyjnej stronie tego samego sprzętu piszemy w naszych statystykach rynku głowic ultrasonograficznych.
TL;DR
- Głowice convex do badań jamy brzusznej i miednicy pracują zwykle w zakresie od 2 do 8 MHz (Zander i in., Ultrasound International Open 2020).
- Głowice do USG piersi powinny pracować z częstotliwością środkową co najmniej 12 MHz, wymóg dodany 2 stycznia 2026 roku (Akredytacja ACR dla USG piersi 2026).
- Pediatryczne pracownie echokardiograficzne potrzebują głowic niskoczęstotliwościowych (od 2 do 2,5 MHz) i wysokoczęstotliwościowych (powyżej 7,5 MHz) (Wytyczne ASE dotyczące przezklatkowego echo serca u dzieci 2024).
- Zmierzone tłumienie w tkankach miękkich waha się od 0,01 dB/cm/MHz we krwi do 4 dB/cm/MHz w mięśniu (Cloutier i in., Insights into Imaging 2021).
- Przejście z 10 MHz na 50 MHz w obrazowaniu oka poprawia rozdzielczość osiową ze 150 µm do 30 µm (Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009).
- Rozdzielczość osiowa na fantomie dla 7 skanerów wahała się od 0,6 do 1,9 mm, a boczna od 1,3 do 8,7 mm (Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024).
- Limity FDA Track 3: skorygowane ISPTA do 720 mW/cm² i MI do 1,9, a zastosowania okulistyczne ograniczone do 50 mW/cm² i MI 0,23 (Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023).
- Krwotok z naczyń włosowatych płuc u ssaków laboratoryjnych zaczyna się przy MI około 0,4 (Oświadczenie AIUM o efektach biologicznych 2021).
- Najlepsze kardiologiczne urządzenie kieszonkowe uzyskało całkę rozdzielczości 44, wobec 66 dla najlepszego urządzenia kieszonkowego do narządów powierzchownych (Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024).
- 66% z 35 ekspertów POCUS kupiłoby dziś Vscan Air po ocenie sześciu urządzeń kieszonkowych (Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024).
- Na świecie dostępnych jest około 100 kieszonkowych urządzeń ultrasonograficznych (Dietrich i in., Diagnostics 2026).
1. Częstotliwość środkowa według zastosowania klinicznego
Częstotliwość środkowa to najważniejsza pojedyncza decyzja projektowa w głowicy, a branża ustaliła raczej pasma niż jedną liczbę dla każdego badania. Rozpiętość jest ogromna: nominalne częstotliwości głowic sięgają od 1 do 25 MHz w obrazowaniu ogólnym (Zander i in., Ultrasound International Open 2020), a wyspecjalizowane systemy okulistyczne i skórne wychodzą daleko poza ten zakres. Zasadę łatwo odczytać: im głębiej położony cel, tym niższa częstotliwość.
Organizacje zawodowe zapisują już dolne progi częstotliwości w swoich wymaganiach. ACR dodało jawne minimum 12 MHz do kryteriów akredytacji USG piersi 2 stycznia 2026 roku i zaznacza, że częstotliwość środkowa jest zwykle wartością nadrukowaną na głowicy (ACR, wyposażenie do USG piersi). ASE zaleca pracowniom pediatrycznym posiadanie kilku głowic, ponieważ jedna częstotliwość nie obsłuży jednocześnie noworodka i nastolatka (Wytyczne ASE dotyczące przezklatkowego echo serca u dzieci 2024).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Typowy zakres pracy głowic convex używanych w badaniach jamy brzusznej i miednicy | od 2 do 8 MHz | Zander i in., Ultrasound International Open 2020 |
| Przykładowa częstotliwość środkowa głowicy brzusznej lub kardiologicznej (z jej pasmem) | 2,5 MHz (pasmo od 1,25 do 3,75 MHz) | Cloutier i in., Insights into Imaging 2021 |
| Głowica niskoczęstotliwościowa, którą powinna mieć pediatryczna pracownia echokardiograficzna | od 2 do 2,5 MHz | Wytyczne ASE dotyczące przezklatkowego echo serca u dzieci 2024 |
| Głowica wysokoczęstotliwościowa, którą powinna mieć pediatryczna pracownia echokardiograficzna | powyżej 7,5 MHz | Wytyczne ASE dotyczące przezklatkowego echo serca u dzieci 2024 |
| Minimalna częstotliwość środkowa głowic do USG piersi | co najmniej 12 MHz, najlepiej wyższa | Akredytacja ACR dla USG piersi 2026 |
| Konwencjonalne okulistyczne USG B-scan a biomikroskopia ultrasonograficzna (UBM) oka | około 10 MHz wobec 35-50 MHz | Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009 |
| Obrazowanie skóry: częstotliwości pokazujące skórę właściwą i naskórek a tylko naskórek | od 20 do 25 MHz wobec od 50 do 100 MHz | Barcaui i in., Anais Brasileiros de Dermatologia 2016 |
| Obrazowanie skóry ultrawysoką częstotliwością opisane w badaniu dermatologicznym z 2025 roku | 70 MHz | Michelucci i in., Diagnostics 2025 |
Kontekst: najnowsze dostępne dane dla pasm okulistycznych i dermatologicznych pochodzą z przeglądów opublikowanych w 2009 i 2016 roku; fizyka się nie zmieniła, a już wtedy istniał komercyjny skaner 80 MHz do obrazowania kąta przesączania i kanału Schlemma (Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009). Głowice cewnikowe leżą pomiędzy: pojemnościowe mikroobrabiane (CMUT) macierze wewnątrznaczyniowe zbudowano z częstotliwością środkową 20 MHz (Yu i in., Micromachines 2026), czyli w klasie urządzeń omawianej w naszych statystykach ultrasonografii wewnątrznaczyniowej.
2. Kompromis między częstotliwością a penetracją
Tłumienie (utrata siły sygnału w miarę przechodzenia dźwięku przez tkankę) podaje się na centymetr i na megaherc, ponieważ skaluje się z obiema wielkościami. Dobra reguła kciuka dla wielu tkanek miękkich to od 0,5 do 1,0 dB/cm/MHz, a współczynnik pozostaje z grubsza proporcjonalny do częstotliwości co najmniej do 300 MHz w skórze (Yao, Xia i Wang, Ultrasonic Imaging 2015). Wartość 0,5 jest konwencją, a nie stałą: zmierzone wartości sięgają od 0,01 dB/cm/MHz we krwi do 4 dB/cm/MHz w mięśniu (Cloutier i in., Insights into Imaging 2021).
Rachunek pokazuje, dlaczego głowice brzuszne pozostają niskoczęstotliwościowe. Przy 0,5 dB/cm/MHz impuls 3 MHz docierający do celu na głębokości 15 cm pokonuje 30 cm w obie strony i traci 0,5 × 3 × 30 = 45 dB. Impuls 12 MHz z tym samym budżetem 45 dB może pokonać tylko 45 / (0,5 × 12) = 7,5 cm w obie strony, co oznacza głębokość celu około 3,75 cm. To nasza własna ilustracja, oparta na dolnym końcu opublikowanej reguły kciuka, a nie zmierzona wartość.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Współczynnik tłumienia według reguły kciuka dla różnych tkanek miękkich | od 0,5 do 1,0 dB/cm/MHz | Yao, Xia i Wang, Ultrasonic Imaging 2015 |
| Zmierzony zakres tłumienia, krew a mięsień (skrajności doświadczalne i ex vivo) | 0,01 wobec 4 dB/cm/MHz | Cloutier i in., Insights into Imaging 2021 |
| Średnie lokalne tłumienie w przykładzie wątroby powiązanym ze stłuszczeniem w stopniu od 1 do 3 | 0,75 dB/cm/MHz | Cloutier i in., Insights into Imaging 2021 |
| Tłumienie oszacowane w symulowanym fantomie 0,5 dB/cm/MHz przy częstotliwości nadawania 6 MHz | około 0,49 dB/cm/MHz | Omari i Varghese, Medical Physics 2014 |
| Głębokość obrazowania osiągana przez głowice skórne 20 MHz | od 8 do 10 mm (niektórzy producenci deklarują do 15 mm) | Polanska i in., Frontiers in Medicine 2021 |
| Utrata sygnału przy częstotliwości środkowej UBM oka po 12 mm do ogniska i z powrotem | ponad 13 dB | Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009 |
| Głębia ostrości, konwencjonalna głowica okulistyczna 10 MHz a UBM 50 MHz | 9,6 mm wobec 0,85 mm | Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009 |
Kontekst: praca Omariego i Varghese’a na fantomie (Medical Physics 2014) to najnowsze dostępne dane do walidacji konwencji 0,5 dB/cm/MHz i była to symulacja; prawdziwe wątroby się różnią, dlatego przegląd Cloutiera traktuje zmierzone tłumienie jako marker stłuszczenia wątroby.
3. Zmierzona rozdzielczość osiowa i boczna w badaniach na fantomach
Rozdzielczość osiowa (zdolność rozróżnienia dwóch punktów leżących wzdłuż wiązki) zależy od długości impulsu, więc poprawia się niemal wprost wraz z częstotliwością; wynosi zwykle około 1,5 mm przy 1 MHz (Cloutier i in., Insights into Imaging 2021). Rozdzielczość boczna (rozróżnianie punktów leżących obok siebie) zależy od szerokości wiązki i ogniskowania i pogarsza się z głębokością. Badanie na fantomie z Drezna z 2024 roku wyraźnie pokazuje tę różnicę: rozdzielczość osiowa mieściła się w zakresie od 0,6 do 1,9 mm na każdej głębokości, podczas gdy rozdzielczość boczna wahała się od 1,3 do 8,7 mm i pogarszała się z głębokością (r=0,6) (Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024).
W tym badaniu mierzono piny o średnicy 100 µm rozmieszczone co 1 cm, na głębokościach od 1 do 12 cm, w pięciu urządzeniach kieszonkowych i dwóch stacjach stacjonarnych. Na wysokoczęstotliwościowym końcu skali rozdzielczość przechodzi z milimetrów na dziesiątki mikrometrów.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Zakres rozdzielczości osiowej dla 5 urządzeń kieszonkowych i 2 stacji stacjonarnych (brak korelacji z głębokością pinu) | od 0,6 do 1,9 mm | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Zakres rozdzielczości bocznej dla tych samych 7 urządzeń (pogarsza się z głębokością) | od 1,3 do 8,7 mm | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Referencyjna stacja stacjonarna (GE Logiq E10): mediana rozdzielczości bocznej a osiowej | 5,33 mm (IQR od 4,01 do 6,72) wobec 1,21 mm (IQR od 1,1 do 1,33) | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Najsłabsza mediana rozdzielczości osiowej wśród 7 urządzeń (kieszonkowe Butterfly iQ+) | 1,6 mm | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Obrazowanie oka, rozdzielczość osiowa i boczna: konwencjonalne 10 MHz a UBM 50 MHz | 150 i 450 µm wobec 30 i 60 µm | Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009 |
| Obrazowanie skóry, rozdzielczość osiowa i boczna: 20 MHz a 50 MHz | 80 i 200 µm wobec 20 i 100 µm | Polanska i in., Frontiers in Medicine 2021 |
| Rozdzielczość osiowa macierzy wewnątrznaczyniowej CMUT 20 MHz, krótki impuls a wzbudzenie kodowane | 60 µm wobec 70 µm | Yu i in., Micromachines 2026 (cytując Zangabad i in.) |
Kontekst: dane z fantomów w takiej skali są rzadkie, ponieważ ich zbieranie jest powolne. Program fantomu rurowego grupy z Edynburga, największy otwarty benchmark, objął 368 kombinacji skanera i głowicy od 39 producentów na przestrzeni 15 lat (Moran i in., Ultraschall in der Medizin 2022).
4. Limity wyjściowej mocy akustycznej FDA dla głowic diagnostycznych
Wybory częstotliwości mieszczą się w regulacyjnym budżecie energii. ISPTA (natężenie uśrednione w czasie w maksimum przestrzennym) odzwierciedla potencjał nagrzewania, a MI (wskaźnik mechaniczny) potencjał efektów mechanicznych, takich jak kawitacja; określenie “skorygowane” (derated) oznacza, że wartość jest matematycznie pomniejszana, aby oszacować natężenie wewnątrz tkanki, a nie w wodzie. Skanowanie okulistyczne ma limit ISPTA 50 mW/cm², czyli około jednej czternastej z 720 mW/cm² dozwolonych w innych zastosowaniach (720 / 50 = 14,4), zgodnie z wytycznymi FDA Marketing Clearance of Diagnostic Ultrasound Systems and Transducers, wydanymi 21 lutego 2023 roku.
Poziomy preamendment (referencyjne poziomy dla poszczególnych zastosowań w ścieżce Track 1 FDA) pokazują, jak regulator szereguje ryzyko według zastosowania: obrazowanie płodu ustalono na mniej niż jedną siódmą poziomu dla naczyń obwodowych (94 wobec 720 mW/cm²).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Globalne maksimum Track 3 dla skorygowanego ISPTA (większość zastosowań) | 720 mW/cm² lub mniej | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Globalne maksimum Track 3 dla wyjścia mechanicznego | MI nie większy niż 1,9 lub skorygowany ISPPA nie większy niż 190 W/cm² | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Wskaźnik termiczny (TI), powyżej którego producent musi przedstawić wyjaśnienie | 6,0 | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Limity Track 3 dla zastosowań okulistycznych: TI, skorygowane ISPTA i MI | TI nie większy niż 1, 50 mW/cm², MI 0,23 | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Skorygowane ISPTA w poziomach preamendment: naczynia obwodowe, serce, obrazowanie płodu i inne, okulistyka | 720, 430, 94 i 17 mW/cm² | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
Kontekst: wytyczne nie ustalają ogólnego liczbowego pułapu TI poza okiem; zamiast tego wskaźniki wyświetlane na ekranie oddają decyzję w ręce operatora, dlatego tak ważne są tabele czasu skanowania w sekcji 5.
5. Progi efektów biologicznych i wytyczne dotyczące czasu skanowania
Limity regulacyjne są ograniczeniami inżynieryjnymi; progi efektów biologicznych to biologia, która leży u ich podstaw. U ssaków laboratoryjnych krwotok z naczyń włosowatych płuc pojawia się przy MI około 0,4, znacznie poniżej regulacyjnego pułapu 1,9, ponieważ ciała gazowe w płucach i jelitach koncentrują naprężenia mechaniczne (AIUM, Oświadczenie o biologicznych efektach ultradźwięków in vivo 2021). To samo oświadczenie umieszcza próg kawitacji inercyjnej in vivo na poziomie około 3,6 MPa lub więcej dla częstotliwości 0,5 MHz lub wyższych.
Jeśli chodzi o ciepło, AIUM przekłada wyświetlany na ekranie wskaźnik termiczny na limity czasu ekspozycji i zaleca skrócenie tych czasów o 33% dla ARFI (obrazowanie siłą promieniowania akustycznego) i dopplera pulsacyjnego, gdy w pobliżu ogniska znajduje się kość (AIUM, Zalecane maksymalne czasy skanowania dla wyświetlanych wartości TI 2022).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Minimalny próg MI u ssaków laboratoryjnych: krwotok z naczyń włosowatych płuc a jelito | około 0,4 wobec 1,4 | Oświadczenie AIUM o efektach biologicznych 2021 |
| Maksymalna ekspozycja przy wzroście temperatury o 4,0 °C: płód a okres poporodowy | 2 minuty wobec 16 minut | Oświadczenie AIUM o efektach biologicznych 2021 |
| Maksymalna ekspozycja przy wzroście temperatury o 1,5 °C: płód a okres poporodowy | 1 godzina wobec 50 godzin lub więcej | Oświadczenie AIUM o efektach biologicznych 2021 |
| Badania położnicze i noworodkowe głowy lub kręgosłupa: TI bez limitu czasu a TI niezalecany | nie większy niż 0,7 wobec powyżej 3,0 | AIUM, Zalecane maksymalne czasy skanowania 2022 |
| Badania jamy brzusznej, naczyń obwodowych i inne badania poza okiem: TI bez limitu czasu a TI niezalecany | nie większy niż 1,5 wobec powyżej 6,0 | AIUM, Zalecane maksymalne czasy skanowania 2022 |
Kontekst: progi te pochodzą z badań na ssakach laboratoryjnych i modelach, a nie ze zdarzeń niepożądanych u pacjentów, a tabela czasu skanowania została zatwierdzona 30 października 2016 roku i ponownie zatwierdzona 26 września 2022 roku. Systemy terapeutyczne, które celowo przekraczają te progi, to osobna kategoria, omówiona w naszych statystykach HIFU.
6. Urządzenia kieszonkowe a stacjonarne: testy na fantomach
Całka rozdzielczości (R) to pojedyncza miara jakości: stosunek penetracji wiązki do jej szerokości, więc wyższy wynik oznacza, że głowica widzi zarówno głęboko, jak i ostro. W tej skali najlepsze urządzenie kieszonkowe do badań serca uzyskało 44, a najlepsze do narządów powierzchownych osiągnęło 66 (Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024). Niskoczęstotliwościowe głowice sektorowe z układem fazowanym to miejsce, w którym urządzenia kieszonkowe tracą najwięcej: przegląd konsensusowy z 2026 roku zauważa, że wartości R kardiologicznych urządzeń kieszonkowych były niższe niż najniższa wartość dla urządzeń stacjonarnych, podczas gdy wartości dla narządów powierzchownych się nakładały (Dietrich i in., Diagnostics 2026).
Piny fantomu i anatomia kliniczna nie opowiadają tej samej historii. Urządzenia kieszonkowe dorównywały stacjom stacjonarnym lub je przewyższały w niektórych miarach fantomowych, a mimo to u dziesięciu ochotników referencyjna stacja stacjonarna nadal ujawniała więcej struktur podrzędnych (Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Przetestowane urządzenia kieszonkowe a skanery stacjonarne (całka rozdzielczości) | 19 urządzeń kieszonkowych od 8 producentów (zbudowanych w latach 2016-2021) wobec 142 skanerów stacjonarnych | Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024 |
| Najwyższa całka rozdzielczości urządzenia kieszonkowego (Butterfly, przewodowa głowica z układem fazowanym, preset dla narządów powierzchownych) | 66 | Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024 |
| Najwyższa całka rozdzielczości urządzenia kieszonkowego do badań serca (GE Vscan Extend, głowica z układem fazowanym) | 44 | Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024 |
| Wartości całki rozdzielczości kardiologicznych urządzeń kieszonkowych a najniższa wartość dla urządzeń stacjonarnych | wszystkie niższe | Dietrich i in., Diagnostics 2026 |
| Widoczne struktury podrzędne pola wrotnego wątroby: referencyjna stacja stacjonarna a wszystkie urządzenia kieszonkowe łącznie (mediana) | 2 wobec 1 (p<0,05) | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Widoczne warstwy ściany esicy: referencyjna stacja stacjonarna a Lumify a Vscan Air (mediana) | 4 wobec 2,0 wobec 1,0 | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
Wartość odstająca: w tym samym badaniu z Drezna warstw ściany esicy nie dało się w ogóle zidentyfikować za pomocą Butterfly iQ+ u 5 z 10 osób.
7. Głowice kieszonkowe: oceny ekspertów i krajobraz urządzeń
Panele ekspertów potwierdzają to, co pokazują fantomy, i pokazują też, że urządzenia kieszonkowe nie są jedną kategorią. W porównaniu sześciu urządzeń przez 35 ekspertów średnie oceny rozdzielczości szczegółów wahały się od 2,83 do 4,54 w skali 5-punktowej (Kruskal-Wallis p < 0,0001) (Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024). Średnia dla kieszonkowej ultrasonografii jako kategorii ukrywa tę rozpiętość, dlatego dane na poziomie urządzenia mają większe znaczenie niż twierdzenia na poziomie kategorii.
Technologia przetworników dzieli to pole. Tylko linia Butterfly iQ wykorzystuje chipy CMUT w klinicznie dostępnym urządzeniu kieszonkowym (Dietrich i in., Diagnostics 2026); iQ ma macierz o 9000 elementów, z deklarowanym zakresem od 1 do 10 MHz dla iQ i od 1 do 12 MHz dla iQ3, a są to specyfikacje samego producenta, zestawione przez Yu i in. (Micromachines 2026).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Ocena rozdzielczości szczegółów, Vscan Air a Butterfly iQ+ (35 ekspertów, skala od 1 do 5, średnia) | 4,54 wobec 2,83 | Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024 |
| Ogólna satysfakcja z jakości obrazu, Vscan Air a Butterfly iQ+ (średnia) | 4,57 wobec 2,37 | Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024 |
| Odsetek 35 ekspertów, którzy kupiliby dziś Vscan Air | 66% | Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024 |
| Ocena rozdzielczości szczegółów, Lumify a Butterfly iQ+ (24 ekspertów, skala od 1 do 5, średnia) | 4,67 wobec 3,17 (p<0,001) | Le i in., The Ultrasound Journal 2022 |
| Kieszonkowe urządzenia ultrasonograficzne dostępne na świecie | około 100 | Dietrich i in., Diagnostics 2026 |
| Czas skanowania na jedno ładowanie: konwencjonalne piezoelektryczne a kieszonkowe cMUT i pMUT | około 1 godziny wobec do 2 godzin | Dietrich i in., Diagnostics 2026 |
| Publikacje o kieszonkowej ultrasonografii indeksowane w PubMed: 1995 a 2025 | 84 wobec 2124 | Dietrich i in., Diagnostics 2026 |
Kontekst: w swobodnych komentarzach z tego samego badania 35 ekspertów 89% uwag o Butterfly iQ+ wskazywało na słabą jakość obrazu, a 77% uwag o Lumify wskazywało na dobrą jakość obrazu (Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024). Badanie czterech urządzeń z 2022 roku to najnowsze dostępne dane dla tego zestawu porównawczego (Le i in., The Ultrasound Journal 2022).
Podsumowanie: częstotliwość środkowa głowic ultrasonograficznych w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Nominalny zakres częstotliwości głowic do obrazowania ogólnego | od 1 do 25 MHz | Zander i in., Ultrasound International Open 2020 |
| Głowice convex do badań jamy brzusznej i miednicy | od 2 do 8 MHz | Zander i in., Ultrasound International Open 2020 |
| Minimalna częstotliwość środkowa głowicy do USG piersi | co najmniej 12 MHz | Akredytacja ACR dla USG piersi 2026 |
| Pediatryczne głowice echokardiograficzne: niska a wysoka częstotliwość | od 2 do 2,5 MHz wobec powyżej 7,5 MHz | Wytyczne ASE dotyczące przezklatkowego echo serca u dzieci 2024 |
| Obrazowanie oka: konwencjonalne B-scan a UBM | około 10 MHz wobec 35-50 MHz | Silverman, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009 |
| Reguła kciuka dla tłumienia w tkankach miękkich | od 0,5 do 1,0 dB/cm/MHz | Yao, Xia i Wang, Ultrasonic Imaging 2015 |
| Zmierzone tłumienie, krew a mięsień | 0,01 wobec 4 dB/cm/MHz | Cloutier i in., Insights into Imaging 2021 |
| Głębokość obrazowania głowic skórnych 20 MHz | od 8 do 10 mm | Polanska i in., Frontiers in Medicine 2021 |
| Rozdzielczość osiowa skóry, 20 MHz a 50 MHz | 80 wobec 20 µm | Polanska i in., Frontiers in Medicine 2021 |
| Rozdzielczość na fantomie dla 7 skanerów: osiowa a boczna | od 0,6 do 1,9 mm wobec od 1,3 do 8,7 mm | Herzog i in., Ultraschall in der Medizin 2024 |
| Pułap skorygowanego ISPTA w Track 3 (poza okulistyką) | 720 mW/cm² | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Pułapy Track 3 dla okulistyki: ISPTA i MI | 50 mW/cm² i 0,23 | Wytyczne FDA dotyczące ultrasonografii diagnostycznej 2023 |
| Próg MI dla krwotoku z naczyń włosowatych płuc u ssaków laboratoryjnych | około 0,4 | Oświadczenie AIUM o efektach biologicznych 2021 |
| Najlepsza całka rozdzielczości urządzenia kieszonkowego, narządy powierzchowne a serce (19 urządzeń kieszonkowych porównanych ze 142 skanerami stacjonarnymi) | 66 wobec 44 | Moran i in., Ultrasound in Medicine and Biology 2024 |
| Eksperci, którzy dziś kupiliby najwyżej oceniane urządzenie kieszonkowe | 66% z 35 | Perez-Sanchez i in., The Ultrasound Journal 2024 |
| Kieszonkowe urządzenia dostępne na świecie | około 100 | Dietrich i in., Diagnostics 2026 |
Metodologia i źródła
- FDA, Marketing Clearance of Diagnostic Ultrasound Systems and Transducers (wydane 21 lutego 2023 roku; pierwotnie wydane 27 czerwca 2019 roku): globalne maksimum Track 3 oraz poziomy mocy akustycznej dla okulistyki i poziomy preamendment.
- AIUM, Oświadczenie o biologicznych efektach ultradźwięków in vivo (zatwierdzone 19 sierpnia 2021 roku): progi MI i wzrostu temperatury.
- AIUM, Zalecane maksymalne czasy skanowania dla wyświetlanych wartości wskaźnika termicznego (ponownie zatwierdzone 26 września 2022 roku): tabele czasu ekspozycji według TI.
- ACR, wyposażenie: USG piersi (zmienione 2 stycznia 2026 roku): dolny próg częstotliwości środkowej 12 MHz.
- ASE, wytyczne dotyczące kompleksowego przezklatkowego badania echokardiograficznego u dzieci (Lopez i in., JASE, luty 2024): częstotliwości głowic pediatrycznych.
- Zander i in., Optymalizacja obrazu ultrasonograficznego (Knobology): tryb B, Ultrasound International Open 2020: zakresy częstotliwości według typu głowicy.
- Cloutier i in., Ilościowe obrazowanie ultrasonograficzne miękkich tkanek biologicznych, Insights into Imaging 2021: zakresy tłumienia, rozdzielczość osiowa przy 1 MHz, przykład głowicy.
- Yao, Xia i Wang, Wieloskalowa funkcjonalna i molekularna tomografia fotoakustyczna, Ultrasonic Imaging 2015: reguła kciuka od 0,5 do 1,0 dB/cm/MHz.
- Omari i Varghese, Porównania stosunku sygnału do szumu dla algorytmów estymacji nachylenia tłumienia ultradźwięków, Medical Physics 2014: oszacowanie tłumienia na fantomie.
- Silverman, Obrazowanie oka ultrasonografią o wysokiej rozdzielczości: przegląd, Clinical and Experimental Ophthalmology 2009: częstotliwości okulistyczne, rozdzielczość, głębia ostrości.
- Polanska i in., Ultrasonografia wysokoczęstotliwościowa w teledermatologii, Frontiers in Medicine 2021: głębokość i rozdzielczość obrazowania skóry.
- Barcaui i in., Ultrasonografia wysokiej częstotliwości z kolorowym dopplerem w dermatologii, Anais Brasileiros de Dermatologia 2016: pasma częstotliwości dla skóry.
- Michelucci i in., Świerzbiączka guzkowata w ultrasonografii o ultrawysokiej częstotliwości, Diagnostics 2025: obrazowanie skóry 70 MHz.
- Herzog i in., Techniczna ocena rozdzielczości kieszonkowych urządzeń ultrasonograficznych i implikacje kliniczne, Ultraschall in der Medizin 2024: rozdzielczość na fantomie i w badaniu klinicznym.
- Moran i in., Jakość obrazowania kieszonkowych skanerów ultrasonograficznych na fantomie rurowym z Edynburga, Ultrasound in Medicine and Biology 2024: benchmark całki rozdzielczości (wartości odczytane z zindeksowanego abstraktu).
- Moran i in., Fantom rurowy z Edynburga: 15 lat doświadczeń, Ultraschall in der Medizin 2022: zakres programu fantomowego.
- Dietrich i in., Kieszonkowa ultrasonografia: przegląd techniczny i zalecenia międzynarodowego konsensusu ekspertów, Diagnostics 2026: krajobraz urządzeń, czas pracy baterii, liczba publikacji.
- Perez-Sanchez i in., Porównanie 6 kieszonkowych urządzeń ultrasonograficznych przez ekspertów POCUS, The Ultrasound Journal 2024: oceny ekspertów.
- Le i in., Porównanie czterech kieszonkowych urządzeń ultrasonograficznych do badań przyłóżkowych przez doświadczonych użytkowników, The Ultrasound Journal 2022: oceny ekspertów.
- Yu i in., Postępy i wyzwania CMUT w obrazowaniu medycznym, Micromachines 2026: macierze CMUT wewnątrznaczyniowe i specyfikacje urządzeń kieszonkowych (dane producentów oznaczone jako takie).
- Uwaga o danych: wartość 0,5 dB/cm/MHz dla tkanek miękkich jest konwencją; Yao i in. podają od 0,5 do 1,0 dB/cm/MHz, a Cloutier i in. raportują zmierzone skrajności od 0,01 do 4 dB/cm/MHz, więc każde oszacowanie głębokości oparte na jednej liczbie jest przybliżone. Praca o fantomie z Drezna podaje medianę rozdzielczości bocznej referencyjnej stacji stacjonarnej jako 5,4 mm w abstrakcie i 5,33 mm w tekście wyników; użyliśmy wartości z tekstu wyników. Pary rozdzielczości skóry (20 i 100 µm przy 50 MHz, 80 i 200 µm przy 20 MHz) są podane z określeniem “odpowiednio” po fragmencie definiującym rozdzielczość osiową przed boczną, więc odczytaliśmy je jako osiową, a potem boczną. Masy urządzeń są sprzeczne: przegląd konsensusowy z 2026 roku opisuje nowoczesne urządzenia kieszonkowe jako ważące od 140 do 307 g, podczas gdy porównanie sześciu urządzeń z 2024 roku wymienia głowice od 96 g do 309 g. Dane o wzroście rynku urządzeń kieszonkowych (prognozowany CAGR do 13,5%, który przegląd konsensusowy przypisuje nienazwanym analizom rynku) zostały wykluczone, ponieważ źródło bazowe nie jest ujawnione. Kilka źródeł z zakresu fizyki (od 2009 do 2021) to najnowsze dostępne dane; tabela czasu skanowania AIUM i wytyczne FDA to dokumenty, które najprawdopodobniej zostaną zrewidowane jako następne.
Ostatnia aktualizacja: 27 października 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia można się spodziewać, gdy AIUM opublikuje kolejny przegląd oświadczenia o zalecanych maksymalnych czasach skanowania dla wyświetlanych wartości wskaźnika termicznego.