Pole przekroju przewodu słuchowego dorosłego człowieka różni się od 2 do 3 razy między osobami w wielu punktach na jego długości, podczas gdy lewe i prawe ucho jednej osoby są znacznie bardziej podobne (Balouch i in., Hearing Research 2023). Ten jeden wynik wyjaśnia, dlaczego indywidualna obudowa wykonana na podstawie geometrii ucha jednej osoby to inny produkt niż uniwersalna końcówka w trzech rozmiarach. Wejście do przewodu nie jest nawet okrągłe: jego wysokość i szerokość różnią się o około 40% (Yu i in., Applied Ergonomics 2015), a w teście laboratoryjnym ręczny skaner uszu mieścił się średnio w odchyleniu -0,052 mm od przewodu referencyjnego (Mallwitz i in., GMS Zeitschrift fuer Audiologie 2026). Zebraliśmy dane z badań antropometrycznych z użyciem TK opublikowanych w Hearing Research, Trends in Hearing i Journal of the Acoustical Society of America, randomizowanych i pilotażowych badań skanowania uszu, danych branżowych o stylach aparatów słuchowych, badań NIOSH i Cochrane nad ochroną słuchu oraz oświadczeń producentów. Szerszy rynek drukarek stojący za tymi obudowami opisujemy w naszym zestawieniu statystyk druku 3D.
TL;DR
- Wejście do przewodu jest owalne, z medianą mimośrodu 0,64, gdzie 0 oznacza koło (Keefe i in., JASA 2025).
- Pola przewodu różnią się od 2 do 3 razy między osobami w wielu miejscach (Balouch i in., Hearing Research 2023).
- Wysokość i szerokość wejścia do przewodu różnią się o około 40% (p < 0,05) (Yu i in., Applied Ergonomics 2015).
- Geometria przewodu zbliżona do dorosłej kształtuje się między 10. a 15. rokiem życia, według TK 221 uszu (Voss i in., Trends in Hearing 2025).
- Ręczny skaner uszu odchylał się średnio o -0,052 mm wobec -0,136 mm i -0,118 mm dla wycisków silikonowych (Mallwitz i in., 2026).
- Skanowane i konwencjonalne wkładki uszne nie wykazały istotnej różnicy w zadowoleniu w próbie 152 uszu (Molhave i in., International Journal of Audiology 2026).
- Wszystkie indywidualne obudowy wewnątrzuszne aparatów słuchowych Sonova są drukowane w 3D (Sonova, oświadczenie firmy 2019).
- Indywidualne (i część standardowych) aparaty wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe stanowiły 81% sztuk w USA w 1991 roku; wszystkie style wewnątrzuszne stanowiły 13% w 2020 roku (Hearing Review, na podstawie danych HIA, 2021).
- 1 na 5 indywidualnych aparatów słuchowych wracał po poprawki obudowy w niepublikowanych danych przytoczonych w 2003 roku (Pirzanski i Berge, Hearing Review 2003).
- 15 z 20 wycisków uszu pobranych przez nowicjuszy (75%) zostałoby odrzuconych do produkcji (Pack i in., Journal of the American Academy of Audiology 2025).
- Słabe dopasowanie zatyczek do uszu może dotyczyć 40% użytkowników (Cochrane Database of Systematic Reviews 2024).
- Indywidualna zatyczka drukowana w 3D uzyskała ocenę jednoliczbową 27 dB wobec 21 dB dla pianki (Forum Acusticum 2025, French-German Research Institute of Saint-Louis).
1. Rozmiar i długość przewodu słuchowego: jak bardzo różnią się dorośli
Argument za indywidualnym dopasowaniem zaczyna się od liczby, której uniwersalne końcówki nie są w stanie wchłonąć: pola różniące się od 2 do 3 razy między jednym dorosłym a drugim (Balouch i in., Hearing Research 2023). Silikonowa końcówka oferowana w rozmiarach małym, średnim i dużym to zakład, że populacja skupia się w trzech rozmiarach. Dane z TK mówią, że tak nie jest.
Wzór jest też nierówny na długości przewodu. Wejście jest szerokie, pole zwęża się w kierunku błony bębenkowej, a pierwsze zagięcie (pierwszy zakręt przewodu) to miejsce, w którym autorzy spodziewają się umieszczenia sond pomiarowych opartych na przewodzie. Wiek też ma znaczenie: starsi dorośli mieli istotnie większe pole pierwszego zagięcia niż młodzi dorośli, więc obudowa dopasowana w wieku dwudziestu kilku lat nie jest dopasowaniem na całe życie. To rozrzut rozmiarów w zewnętrznej połowie przewodu, w której siedzą końcówki i obudowy, decyduje o tym, czy dopasowanie uszczelnia, czy przecieka.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Średnia długość przewodu dorosłego (66 uszu, 47 osób w wieku od 18 do 90 lat) | 31,4 mm, odchylenie standardowe 3,1 mm | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Średnie pole przewodu przy wejściu; przy pierwszym zagięciu; przy końcu od strony błony bębenkowej | 97 mm² (odch. std. 24); 53 mm² (odch. std. 18); 56 mm² (odch. std. 8) | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Pole pierwszego zagięcia, dorośli w wieku od 18 do 30 lat vs dorośli w wieku od 61 do 90 lat | 44 mm² vs 69 mm² (istotnie większe u starszych dorosłych) | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Różnica pola przewodu między osobami w wielu miejscach | Od 2 do 3 razy | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Mediana pola ze skanów optycznych uszu: przy wejściu vs 16 mm w głąb | 72 mm² vs 22 mm² | Keefe i in., JASA 2025 |
| Mediana pola ze skanów optycznych uszu na głębokości 6, 9 i 12 mm od wejścia | 47,0, 40,1 i 35,3 mm² | Keefe i in., JASA 2025 |
| Uszy zeskanowane w badaniu TK z 2025 roku i zakres wieku | 221 uszu, wiek od 0,7 do 91 lat | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
| Zakres pola w środkowej części przewodu (starsze źródło przytoczone w 2025 roku) | 25 mm² do 70 mm² | Stinson i Lawton 1989, za Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
Zwróć uwagę na dwie wartości dla wejścia: 97 mm² z TK w 2023 roku i 72 mm² ze skanów optycznych w 2025 roku (Keefe i in., JASA 2025). To, gdzie wyznaczymy ‘wejście’, zmienia odpowiedź, a to samo w sobie jest problemem dopasowania: laboratorium i skaner mogą się nie zgadzać co do miejsca, w którym ma zaczynać się obudowa.
2. Kształt przewodu: owalne wejścia, zagięcia, płeć i wiek
Rozmiar to tylko połowa historii. Wysokość i szerokość wejścia do przewodu różnią się o około 40% (p < 0,05), co skłoniło autorów do zalecenia eliptycznych, a nie kołowych przekrojów zatyczek do uszu (Yu i in., Applied Ergonomics 2015). Okrągła końcówka piankowa lub silikonowa może uszczelnić owalne wejście tylko przez odkształcenie, podczas gdy obudowa wydrukowana na podstawie geometrii własnego ucha od początku jest owalna.
Mimośród (miara tego, jak owalny jest przekrój, gdzie 0 oznacza idealne koło) osiąga szczyt tuż za wejściem i maleje głębiej. Różnice płci istnieją, ale są niewielkie: kilka milimetrów kwadratowych i mniej niż 2 mm długości, co jest mało w porównaniu z rozrzutem między osobami z sekcji 1. Bardziej praktyczny wniosek przy dopasowywaniu dzieciom dotyczy czasu: geometria przewodu zmienia się do wieku od 10 do 15 lat (Voss i in., Trends in Hearing 2025), więc indywidualna obudowa dziecka ma już z samej anatomii krótki okres użytkowania.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Wysokość vs szerokość wejścia do przewodu | Różnią się o około 40% (p < 0,05) | Yu i in., Applied Ergonomics 2015 |
| Średnice wejścia, największa vs najmniejsza: mężczyźni; kobiety | 9,6 vs 6,75 mm; 9,15 vs 6,3 mm | Yu i in., Applied Ergonomics 2015, za zestawieniem Keefe i in., JASA 2025 |
| Mediana mimośrodu: przy wejściu, 4 mm w głąb, 15 mm w głąb | 0,64, 0,74, 0,50 | Keefe i in., JASA 2025 |
| Uszy, w których woskowina zablokowała pomiary TK | 13 z 221 | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
| Mediana najostrzejszego zagięcia osi przewodu (odległość mierzona wzdłuż przewodu od wejścia) | Promień krzywizny 34 mm, na głębokości 8 mm | Keefe i in., JASA 2025 |
| Pole, do którego przyczepia się błona bębenkowa (pierścień bębenkowy): kobiety vs mężczyźni | 61,2 vs 64,9 mm² (wszystkie 221 uszu: 63,1±0,4 mm²) | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
| Dodatkowa długość przewodu u mężczyzn, od pierścienia bębenkowego do wejścia (po korekcie o wiek) | 1,8 mm | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
| Wiek, w którym pojawiają się cechy przewodu zbliżone do dorosłych | Między 10. a 15. rokiem życia | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
Kontekst: woskowina to nie tylko problem TK. Każdy skaner lub wycisk, który musi widzieć ścianę przewodu, zatrzymuje się na czopie woskowinowym, dlatego indywidualne dopasowanie zwykle zaczyna się od czystego przewodu.
3. Wyciski a skanowanie 3D uszu: dokładność, komfort i przebieg pracy
W przypadku indywidualnych obudów pytanie o technikę cyfrową jest rozstrzygnięte w laboratorium i nadal otwarte w gabinecie. Ręczny skaner wykazał średnie odchylenie -0,052 mm od przewodu referencyjnego wobec -0,136 mm i -0,118 mm dla dwóch silikonowych mas wyciskowych, przy węższym rozrzucie (0,415 mm vs od 0,496 do 0,546 mm) w 90 skanach wykonanych przez pięciu użytkowników (Mallwitz i in., GMS Zeitschrift fuer Audiologie 2026). Ujemne znaki wskazują na niewielki skurcz silikonu, a autorzy nazywają przechwytywanie cyfrowe równoważną alternatywą.
Pacjenci wolą skan od silikonowej masy: w badaniu pilotażowym użytkownicy wkładek usznych ocenili komfort skanowania na 4,6667 w skali do 5 wobec 3,6667 dla wycisków (Zheng i in., Bioengineering 2023). Ale gdy wkładka znajdzie się już w uchu, różnica zanika. Randomizowane badanie z udziałem 76 dorosłych nie wykazało istotnej różnicy w ogólnym zadowoleniu między skanowanymi a konwencjonalnymi wkładkami usznymi, przy czym 89% przebadanych pacjentów nie włączono do badania, co jest ostrzeżeniem, że nie każde ucho da się dobrze zeskanować (Molhave i in., International Journal of Audiology 2026).
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Średnie odchylenie od referencyjnego przewodu wydrukowanego w 3D: ręczny skaner vs dwie silikonowe masy wyciskowe | -0,052 mm vs -0,136 mm i -0,118 mm | Mallwitz i in., GMS Zeitschrift fuer Audiologie 2026 |
| Odchylenie standardowe tego odchylenia: skaner vs wyciski | 0,415 mm vs od 0,496 do 0,546 mm | Mallwitz i in., GMS Zeitschrift fuer Audiologie 2026 |
| Komfort procedury, doświadczeni użytkownicy wkładek usznych (skala od 0 do 5): skan vs wycisk | 4,6667 vs 3,6667 (p = 0,01) | Zheng i in., Bioengineering 2023 |
| Preferencja, osoby nowe w temacie wkładek usznych (skala od 0 do 5): skan vs wycisk | 4,8 vs 2,4 | Zheng i in., Bioengineering 2023 |
| Szkolenie do biegłości: wyciski vs skanowanie | Około 10 godzin vs od 2 do 3 godzin | Zheng i in., Bioengineering 2023 |
| Koszt zmienny jednej wkładki usznej przy skanowaniu | Około 7% niższy niż przy wyciskach | Zheng i in., Bioengineering 2023 |
| Wielkość badania randomizowanego; różnica zadowolenia, wkładki skanowane vs konwencjonalne | 76 dorosłych (152 uszy); brak istotnej różnicy | Molhave i in., International Journal of Audiology 2026 |
| Przebadani pacjenci niewłączeni do tego badania | 89% | Molhave i in., International Journal of Audiology 2026 |
Wyjątek: w ochronie słuchu fizyczny wycisk nadal wygrywa pod względem uszczelnienia. Ocena armii USA z udziałem 20 ochotników na metodę wykazała, że zatyczki z fizycznych wycisków dawały istotnie wyższe tłumienie, ale były najmniej komfortowe, podczas gdy zatyczki z trzech cyfrowych metod skanowania nie różniły się między sobą (Stefanson i Ahroon, JASA 2019). Wcześniejsze badanie wykazało, że cyfrowo skanowane indywidualne zatyczki dawały istotnie słabsze tłumienie niż indywidualne zatyczki wykonane techniką zanurzenia w wosku (Gordon i Reeves, Proceedings of Meetings on Acoustics 2012). Najnowsze dostępne dane dla porównania wojskowego: 2019.
4. Udział wytwarzania addytywnego w indywidualnych obudowach
W przypadku obudów indywidualnych aparatów słuchowych producenci opisują przejście na druk 3D jako całkowite. Sonova twierdzi, że wszystkie obudowy jej indywidualnych aparatów wewnątrzusznych powstają na drukarkach 3D, a cyfrowa produkcja indywidualnych aparatów wewnątrzusznych rozpoczęła się w latach 2001/2002 (Sonova, historia firmy 2019). Inżynier produkcji Demant pisze, że aparaty wewnątrzuszne są wytwarzane niemal w całości metodą wytwarzania addytywnego od ponad 30 lat, a dzienne zapotrzebowanie w jego zakładzie przekracza 1.000 sztuk (inżynier Demant, studium przypadku na stronie Asiga). Obie informacje to deklaracje samych firm; żadna niezależna instytucja nie publikuje wartości udziału druku.
Ironia polega na tym, że druk wygrał dokładnie wtedy, gdy style indywidualne traciły rynek. Konstrukcje zauszne oraz z głośnikiem w przewodzie (RIC, mała jednostka za uchem z głośnikiem w przewodzie słuchowym) dominują dziś w sprzedaży sztuk w USA (Hearing Review, Trends in Hearing Aid Styles 2021). Drukowana obudowa indywidualna przetrwała jako produkt niszowy, podobnie jak indywidualne monitory douszne w branży audio.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Indywidualne obudowy wewnątrzuszne Sonova wykonywane na drukarkach 3D | Wszystkie (deklaracja samego producenta) | Sonova, historia firmy 2019 |
| Początek cyfrowej produkcji indywidualnych aparatów wewnątrzusznych Sonova | 2001/2002 (deklaracja samego producenta) | Sonova, historia firmy 2019 |
| Dzienne zapotrzebowanie produkcyjne w jednym zakładzie wytwarzania addytywnego Demant | Ponad 1.000 sztuk (deklaracja samego producenta) | Inżynier Demant, studium przypadku Asiga |
| Indywidualne (i część standardowych) aparaty wewnątrzuszne i wewnątrzkanałowe, udział w sztukach w USA w 1991 roku | 81% | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA |
| Wszystkie style wewnątrzuszne, udział w sztukach w USA w 1996 roku | Około 83% (6 z 7) | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA |
| Udział aparatów całkowicie wewnątrzkanałowych (CIC) w sztukach w USA, 1994 vs 2001 | Około 7% vs 23% | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA |
| Wszystkie style wewnątrzuszne, udział w sztukach w USA w 2020 roku (połowa/pełna muszla, wewnątrzkanałowe, CIC) | 13% (5%, 5%, 3%) | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA i szacunków HR |
| Udział aparatów z głośnikiem w przewodzie (RIC) w sztukach w USA w 2020 roku | 79% | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA i szacunków HR |
Kontekst: sponsorowany artykuł branżowy z 2017 roku podawał, że Sonova posiadała ponad 100 drukarek EnvisionTEC, z których każda drukowała około 24 obudów na godzinę (3DPrint.com, sponsorowane przez EnvisionTEC, 2017). Formlabs reklamuje swoją drukarkę Form 4B jako zdolną do wydrukowania aparatów słuchowych lub dużych wkładek usznych w zaledwie kilka godzin (strona audiologiczna Formlabs, deklaracja sprzedawcy). Najnowsze dostępne dane o udziałach stylów w USA: 2020.
5. Ponowne wykonania, zwroty i niepowodzenia dopasowania
Odsetek ponownych wykonań to najrzadziej publikowana liczba w branży. Najlepsze publiczne dane są stare: 1 na 5 indywidualnych aparatów słuchowych wracał do producenta po poprawki obudowy w niepublikowanych danych podanych w 2003 roku (Pirzanski i Berge, Hearing Review 2003). Ci sami autorzy stwierdzili, że u 20% do 25% uszu przewód poszerzał się o 0,5 mm do 2,5 mm, gdy użyto bardziej lepkiej masy silikonowej lub gdy poruszała się żuchwa. Sztywna wydrukowana obudowa kopiuje przewód w jednej chwili; a poruszająca się żuchwa zmienia przewód, do którego obudowa ma pasować.
Poprawa techniki była duża. Laboratoria wkładek usznych szacowały, że połowa ponownych wykonań aparatów słuchowych wynika ze złych wycisków, a przejście na wyciski przy otwartych ustach z bardziej lepkim silikonem usunęło lub zmniejszyło problemy z dopasowaniem u 114 z 136 pacjentów (84%) (Pirzanski i Berge, AudiologyOnline 2002). Dzisiejsze dane o zwrotach dotyczą całych urządzeń, a nie obudów: około 9% ogółem w badaniu z 2025 roku, przy podejrzeniu, że czynnikiem jest komfort (Chen i in., Perspectives of the ASHA Special Interest Groups 2025). Nasze zestawienie wskaźników zwrotów aparatów słuchowych OTC omawia stronę samodzielnego dopasowania tego obrazu.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Indywidualne aparaty słuchowe zwrócone producentowi po poprawki obudowy (dane niepublikowane) | 1 na 5 | Pirzanski i Berge, Hearing Review 2003 |
| Uszy, które się poszerzyły przy bardziej lepkim silikonie wyciskowym lub ruchu żuchwy (ponad 300 uszu) | 20% do 25%, o 0,5 mm do 2,5 mm | Pirzanski i Berge, Hearing Review 2003 |
| Ponowne wykonania aparatów słuchowych spowodowane złymi wyciskami (szacunek laboratorium wkładek usznych) | 50% | Pirzanski i Berge, AudiologyOnline 2002 |
| Pacjenci, u których wyciski przy otwartych ustach z masą o wyższej lepkości usunęły lub zmniejszyły problemy z dopasowaniem | 114 z 136 (84%) | Pirzanski i Berge, AudiologyOnline 2002 |
| Ogólny wskaźnik zwrotów aparatów słuchowych w wieloośrodkowym badaniu randomizowanym | Około 9% | Chen i in., Perspectives of the ASHA SIGs 2025 |
| Szacowane zwroty: aparaty na receptę vs aparaty dostępne bez recepty (OTC) | 3% do 16% vs 30% do 50% | Chen i in., Perspectives of the ASHA SIGs 2025 |
| Wyciski uszu pobrane przez nowicjuszy, które zostałyby odrzucone do produkcji | 15 z 20 (75%); wszystkie 5 zaakceptowanych wymagałoby ponownego wykonania | Pack i in., Journal of the American Academy of Audiology 2025 |
Najnowsze dostępne dane o poprawkach obudów i ponownych wykonaniach wynikających z wycisków: 2002 i 2003. Dla porównania badanie z 2025 roku, na którym opiera się wartość 9%, analizowało pomiary w uchu rzeczywistym (kontrolę dźwięku docierającego do błony bębenkowej mikrofonem sondującym) u 512 uczestników i wykazało, że nie przewidywały one, kto zwróci aparaty.
6. Szczelność i tłumienie bierne: dopasowanie indywidualne vs uniwersalne
Ochrona słuchu to dziedzina, w której szczelność mierzy się w decybelach, a płynąca stąd lekcja przekłada się bezpośrednio na indywidualne słuchawki. Słabe dopasowanie zatyczek do uszu może dotyczyć 40% użytkowników, według tła przeglądu Cochrane z 2024 roku (Morata i in., Cochrane Database of Systematic Reviews 2024). Formy indywidualne nie wygrywają z tym automatycznie. Ich zmierzoną przewagą jest powtarzalność: przy kolejnych zakładaniach indywidualne zatyczki dawały istotnie bardziej spójne tłumienie przy 500, 1000 i 2000 Hz niż zatyczki nieindywidualne u 30 uczestników (Tufts i in., Annals of Occupational Hygiene 2013), a u 20 pracowników zatyczki formowane indywidualnie osiągały wyższy odsetek deklarowanego tłumienia niż piankowe w obu systemach testowych (Neitzel i in., Annals of Occupational Hygiene 2006).
Indywidualna zatyczka drukowana w 3D przetestowana na 13 ochotnikach w 2025 roku zbliżyła się do wartości deklarowanej w ocenie jednoliczbowej (SNR, europejskie jednoliczbowe podsumowanie tego, ile decybeli usuwa ochronnik, a nie stosunek sygnału do szumu), podczas gdy pianka nie osiągnęła własnej wartości (Zimpfer i in., Forum Acusticum 2025). Haczykiem jest wygoda noszenia: w badaniu NIOSH półindywidualnego ochronnika tylko około 25% pierwotnych użytkowników nadal go nosiło po roku (Davis i in., Journal of Occupational and Environmental Hygiene 2011). Szczelność, której nikt nie nosi, nie chroni niczego, a szczelna obudowa słuchawki, która boli, ląduje w szufladzie. Stronę pomiarową tego zagadnienia opisujemy w zestawieniu statystyk testów dopasowania ochronników słuchu i PAR.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Użytkownicy zatyczek do uszu, którzy mogą mieć słabe dopasowanie | 40% | Morata i in., Cochrane Database of Systematic Reviews 2024 |
| Ocena jednoliczbowa (SNR) indywidualnej zatyczki drukowanej w 3D: zmierzona vs deklarowana przez producenta | 27 dB vs 27,7 dB | Zimpfer i in., Forum Acusticum 2025 |
| SNR klasycznej zatyczki piankowej: zmierzony vs deklarowany przez producenta | 21 dB vs 23 dB | Zimpfer i in., Forum Acusticum 2025 |
| Wskaźnik niskich częstotliwości (L) drukowanej zatyczki indywidualnej: zmierzony vs deklarowany przez producenta | 19 dB vs 22 dB | Zimpfer i in., Forum Acusticum 2025 |
| Testy dopasowania zatyczki indywidualnej (Sonomax full-block), w których osobisty wskaźnik tłumienia (ochrona faktycznie uzyskana przez jednego użytkownika) spadł poniżej wartości deklarowanej po zastosowaniu formuły korekty (derating) OSHA, przed vs po szkoleniu | 14% vs 9% | Murphy i in., JASA 2022 |
| Ochronnik półindywidualny: mediana tłumienia w czterech sesjach testowych; użytkownicy nadal go noszący po roku | Około 17 dB rosnące do około 21 dB; około 25% | Davis i in., Journal of Occupational and Environmental Hygiene 2011 |
| Średnie tłumienie indywidualnych ochronników słuchu z wycisków audiologa vs nowicjusza | 19,51 dB vs 14,67 dB | Pack i in., Journal of the American Academy of Audiology 2025 |
| Pracownicy, których nie dało się ochronić zatyczkami z powodu budowy przewodu słuchowego (przebadano 50 pracowników) | 4 | Chiu i Wan, IJERPH 2020 |
Kontekst: różnica 4,84 dB w badaniu Pack to nasze odejmowanie (19,51 minus 14,67) od podanych średnich (Pack i in., 2025); to samo badanie z 2025 roku wykazało puste przestrzenie w części przewodowej we wszystkich 20 wyciskach nowicjuszy. W badaniu Chiu i Wan czterech pracowników, których budowa przewodu słuchowego uniemożliwiała skuteczność zatyczek, zostało ochronionych dopiero po przejściu na nauszniki (Chiu i Wan, IJERPH 2020). Porównanie Sonomax pochodzi ze zbioru danych NIOSH, w którym niektórzy pracownicy odrzucili zatyczkę indywidualną z powodu niskiego tłumienia i dyskomfortu (Murphy i in., JASA 2022). Szczelność wpływa też na to, jak strojenie słuchawki dociera do błony bębenkowej, a to temat stojący za naszym zestawieniem preferencji krzywej docelowej Harmana.
Podsumowanie: indywidualne słuchawki drukowane w 3D i dopasowanie do przewodu słuchowego w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Średnia długość przewodu dorosłego | 31,4 mm, odchylenie standardowe 3,1 mm | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Różnica pola przewodu między osobami w wielu miejscach | Od 2 do 3 razy | Balouch i in., Hearing Research 2023 |
| Wysokość vs szerokość wejścia do przewodu | Różnią się o około 40% (p < 0,05) | Yu i in., Applied Ergonomics 2015 |
| Mediana mimośrodu przy wejściu do przewodu | 0,64 | Keefe i in., JASA 2025 |
| Wiek, w którym pojawiają się cechy przewodu zbliżone do dorosłych | Od 10 do 15 lat | Voss i in., Trends in Hearing 2025 |
| Średnie odchylenie: ręczny skaner vs wyciski silikonowe | -0,052 mm vs -0,136 i -0,118 mm | Mallwitz i in., 2026 |
| Komfort procedury, skan vs wycisk (0 do 5) | 4,6667 vs 3,6667 | Zheng i in., Bioengineering 2023 |
| Zadowolenie, wkładki uszne skanowane vs konwencjonalne (152 uszy) | Brak istotnej różnicy | Molhave i in., International Journal of Audiology 2026 |
| Przebadani pacjenci niewłączeni do badania skanowania | 89% | Molhave i in., International Journal of Audiology 2026 |
| Indywidualne obudowy wewnątrzuszne Sonova wykonywane na drukarkach 3D | Wszystkie (deklaracja samego producenta) | Sonova 2019 |
| Udział aparatów indywidualnych wewnątrzusznych i wewnątrzkanałowych w sztukach w USA w 1991 roku vs wszystkie style wewnątrzuszne w 2020 roku | 81% vs 13% | Hearing Review 2021, na podstawie danych HIA |
| Indywidualne aparaty słuchowe zwrócone po poprawki obudowy | 1 na 5 | Pirzanski i Berge, Hearing Review 2003 |
| Ogólny wskaźnik zwrotów aparatów słuchowych w badaniu z 2025 roku | Około 9% | Chen i in., Perspectives of the ASHA SIGs 2025 |
| Wyciski nowicjuszy odrzucone do produkcji | 15 z 20 (75%) | Pack i in., 2025 |
| Użytkownicy zatyczek do uszu, którzy mogą mieć słabe dopasowanie | 40% | Cochrane Database of Systematic Reviews 2024 |
| Zmierzony SNR: indywidualna zatyczka drukowana w 3D vs zatyczka piankowa | 27 dB vs 21 dB | Zimpfer i in., Forum Acusticum 2025 |
| Tłumienie z wycisków audiologa vs nowicjusza | 19,51 dB vs 14,67 dB | Pack i in., 2025 |
| Użytkownicy ochronnika półindywidualnego nadal go noszący po roku | Około 25% | Davis i in., 2011 |
Metodologia i źródła
- Balouch, Bekhazi, Durkee i in., Measurements of ear-canal geometry from high-resolution CT scans of human adult ears, Hearing Research 2023
- Voss, Remenschneider, Farrar, Myoung i Horton, Comprehensive measurements and analyses of ear canal geometry from late infancy through late adulthood, Trends in Hearing 2025
- Keefe, Porter i Fitzpatrick, Shape and sound analyses of the human ear-canal geometry, Journal of the Acoustical Society of America 2025
- Yu, Lee, Wang i in., Anthropometry of external auditory canal by non-contactable measurement, Applied Ergonomics 2015
- Mallwitz, Joukov, Albrecht i Kreikemeier, Digital versus conventional impression-taking of the ear canal, GMS Zeitschrift fuer Audiologie 2026
- Zheng, Didion i Ferguson, Comparison of traditional impression and 3D ear scanning techniques: a pilot study, Bioengineering 2023
- Molhave, Madsen, Degnbol, Christensen i Ovesen, Three-dimensional scan versus conventional mould of outer ear in fabricating earmolds: a randomized controlled trial, International Journal of Audiology 2026
- Stefanson i Ahroon, Evaluation of digital ear scanning for custom hearing protection devices, JASA 2019
- Gordon i Reeves, Real-ear attenuation of custom-fit earplugs with the communications earplug, Proceedings of Meetings on Acoustics 2012
- Sonova, 3D printing technology improved hearing, historia firmy 2019
- inżynier produkcji Demant, UltraGLOSS 3D printed hearing aids, studium przypadku na stronie Asiga
- Strom, Trends in hearing aid styles, Hearing Review 2021 (dane HIA i szacunki Hearing Review)
- 3DPrint.com, How Sonova became a global leader in production 3D printing, sponsorowane przez EnvisionTEC, 2017
- Formlabs, 3D printing in audio, strona sprzedawcy
- Pirzanski i Berge, Earmold impressions: does it matter how they are taken?, Hearing Review 2003
- Pirzanski i Berge, Ear impressions: art or science?, AudiologyOnline 2002
- Chen, Remshak, Meskan, Singh, Pitman i Dhar, Real-ear measures, APHAB and hearing aid retention, Perspectives of the ASHA Special Interest Groups 2025
- Pack, Bryan i Gordon-Hickey, Effects of consumer versus professional earmold impression-taking on custom hearing protection device attenuation, Journal of the American Academy of Audiology 2025
- Morata, Gong, Tikka, Samelli i Verbeek, Hearing protection field attenuation estimation systems and associated training, Cochrane Database of Systematic Reviews 2024
- Tufts, Jahn i Byram, Consistency of attenuation across multiple fittings of custom and non-custom earplugs, Annals of Occupational Hygiene 2013
- Neitzel, Somers i Seixas, Variability of real-world hearing protector attenuation measurements, Annals of Occupational Hygiene 2006
- Zimpfer, Hamery i Blonde-Weinmann, Comparison of REAT and insertion loss measurements using headphone audiometry, Forum Acusticum 2025
- Murphy, Gong, Karch, Federman i Schulz, Personal attenuation ratings versus derated noise reduction ratings for hearing protection devices, JASA 2022
- Davis, Murphy, Byrne i Shaw, Acceptance of a semi-custom hearing protector by manufacturing workers, Journal of Occupational and Environmental Hygiene 2011
- Chiu i Wan, Individual fit testing of hearing-protection devices based on microphones in real ears, International Journal of Environmental Research and Public Health 2020
- Uwaga o danych: żadna niezależna instytucja nie publikuje udziału obudów aparatów słuchowych ani obudów indywidualnych monitorów dousznych wytwarzanych metodą wytwarzania addytywnego, więc sekcja 4 opiera się na oświadczeniach producentów (oznaczonych jako deklaracje sprzedawców) oraz na udziałach stylów w USA, które kończą się na 2020 roku. Streszczenie Hearing Research z 2023 roku podaje jednostkę długości przewodu jako mm² (literówka, powinno być mm), a jego pole wejścia 97 mm² z TK należy zestawić z 72 mm² ze skanów optycznych (badanie JASA z 2025 roku, które przytacza też 72 mm² za Stinson i Lawton 1989). Te skany optyczne z 2025 roku sięgały zaledwie około 8 do 18 mm w głąb przewodu i rzadko docierały do drugiego zagięcia, więc dane ze skanerów niedostatecznie opisują głęboką część przewodu. Pilotaż Zheng obejmował 12 uczestników, a jego publikacja zawiera niespójne statystyki (na przykład F(1,21) = 0,46 w parze z p = 0,006). Wartości 1 na 5 dla poprawek obudowy i 50% dla ponownych wykonań z powodu wycisków z sekcji 5 pochodzą z lat 2002 i 2003 i częściowo opierają się na danych niepublikowanych lub szacunkowych. Publikacja Chiu i Wan podaje w różnych miejscach różne sumy liczby testów (148, 140 i 111 prób Classic), więc wykorzystano tu wyłącznie podaną liczbę czterech pracowników. Nie znaleźliśmy żadnego producenta, który publikowałby odsetek ponownych wykonań i zwrotów dla indywidualnych monitorów dousznych.
- Ostatnia aktualizacja: 27 października 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia spodziewamy się po opublikowaniu pełnych wyników randomizowanego badania Molhave (liczby ponownych wykonań i korekt) oraz kolejnych statystyk sztuk według stylów Hearing Industries Association.