8.384 seri üretim MEMS mikrofonunu tek tek ölçen araştırmacılar, duyarlılık yayılımının yalnızca ±0,39 dB’lik bir %95 güven aralığına, fazın ise ±0,82 derece içine sığdığını buldu (Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021). Telefonların, kulaklıkların ve akıllı hoparlörlerin bu minik silikon mikrofonlardan birkaçını yönlü dizilerde birleştirebilmesinin nedeni bu sıkı eşleşme. Gürültü tarafı ise o kadar parlak değil: aynı deneyde, gürültüsü 6,5 dB(A) altında listelenen bir ölçüm mikrofonu dizisinin yanında, 35 dB(A) olarak listelenen altı mikrofonlu bir MEMS dizisi yaklaşık 11 kat daha az böcek ses örneği topladı (9.221 karşı 98.648) (Branding vd., PLoS One 2026). Yüksek ses seviyesi ucunda ise 2025 tarihli bir piezoelektrik araştırma tasarımı akustik aşırı yük noktasını 147 dB SPL’ye taşıdı (Yan vd., Micromachines 2025). Bu sayfa satışı değil performansı ele alıyor: pazar büyüklüğü ve birim büyümesi mikrofon pazarı istatistikleri derlememizde, silikon hoparlörler ise MEMS mikro hoparlör istatistiklerimizde yer alıyor. IEEE konferans ve dergi makalelerinden, PLoS One, Communications Engineering, HardwareX, Acta Acustica, Micromachines, Sensors ve Scientific Data’dan verileri bir araya getirdik ve bunları Infineon, Knowles ve TDK InvenSense’in veri sayfaları ile uygulama notlarıyla karşılaştırdık; bu belgeleri baştan sona üretici beyanı olarak etiketliyoruz.
TL;DR
- 8.384 MEMS mikrofon, 1 kHz’de ±0,39 dB duyarlılık yayılımı gösterdi (%95 GA) (Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021).
- Doğruladığımız en yüksek tüketici veri sayfası SNR değeri 73 dB(A), aşırı yük noktası ise 135 dB SPL; bir üretici beyanı (Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021).
- Bir laboratuvar ölçüm mikrofonu 87,5 dB(A) SNR ile listeleniyor; düşük maliyetli bir dizi MEMS parçası için bu değer 59 dB(A) (Branding vd., PLoS One 2026).
- Çıplak mikrofonlar, veri sayfasındaki 72 dB değerine karşılık (72,10 ± 0,11) dB(A) SNR ölçtü (Wasisto vd., Communications Engineering 2024).
- Bitmiş bir IM73A135 ölçüm mikrofonu 23,25 dB(A) öz gürültü ölçtü; kâğıt üzerinde kapsül için bu değer 21 dB(A) (Huber ve Toth, HardwareX 2025).
- Bir piezoelektrik araştırma mikrofonu 147 dB SPL aşırı yük noktasına ve 107,5 dB dinamik aralığa ulaştı (Yan vd., Micromachines 2025).
- Bir MEMS okuma çipi, 74 ila 80,3 dB-A tepe SNDR için 245 ila 438 µW harcadı (IEEE Sensors Journal 2023).
- Hibrit bir kapasitif-piezoelektrik mikrofon, sinyal birleştirmeden sonra 66,7 dB SNR’a ulaştı (Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026).
- MEMS gürültü izleme uygulama raporlarının 10’da 7’si uzun vadeli kararlılık hakkında asgari veri verdi (Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026).
- MEMS diyaframında referans alındığında yüksek frekans kalibrasyon sapması 16 kHz’de -2 dB’ye ulaştı (Saba vd., Sensors 2025).
1. SNR: Veri Sayfaları Gürültü Tabanını Nereye Koyuyor
MEMS veri sayfasındaki SNR (sinyal-gürültü oranı), bir kaydın bir odada ne kadar temiz duyulacağının ölçüsü değildir. Bu değer, mikrofonun kendi elektriksel gürültüsü ile 1 kHz’de sabit 94 dB SPL’lik bir test tonu arasındaki farktır ve genellikle 20 Hz ila 20 kHz arasında A-ağırlıklı olarak verilir. Bu da veri sayfası SNR’ını parçaları sıralamak için adil, ancak bitmiş bir ürünün performansını öngörmek için zayıf bir ölçüt yapar.
Doğrulayabildiğimiz en iyi tüketici parçaları 70’li dB değerlerinin alt kısmında kümeleniyor; laboratuvar sınıfı bir kondansatör ölçüm mikrofonu ise en iyi tüketici MEMS beyanının hâlâ 14,5 dB üzerinde listeleniyor (87,5 dB(A) eksi 73 dB(A)). ReSpeaker Core v2.0 geliştirici kartındakiler gibi daha eski ve ucuz parçalar çok daha aşağıda, 59 dB(A) düzeyinde yer alıyor. Knowles, alıcılar için pratik bir düzeltme ekliyor: bir analog mikrofonu dijital PDM (darbe yoğunluğu modülasyonu, tek bitlik dijital çıkış) mikrofonla karşılaştırırken, harici dönüştürücünün gürültüsünü hesaba katmak için analog SNR’ı yaklaşık 1,5 dB düşürün (Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Infineon IM73A135 analog MEMS mikrofonunun SNR değeri, normal mod | 73 dB(A) | Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (üretici beyanı) |
| Knowles Raptor SPK01A0LR5H-1 analog MEMS mikrofonunun SNR değeri | 72 dB(A) | Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (üretici beyanı) |
| TDK T5838 dijital MEMS mikrofonunun SNR değeri | 68 dB | TDK InvenSense T5838 basın bülteni 2021 (üretici beyanı) |
| Bir Arktik saha kaydedicisinde kullanılan Vesper VM3011 piezoelektrik MEMS mikrofonunun SNR değeri | 64 dBA | Chwalek vd., Scientific Data 2025 |
| Knowles SPU0414HR5H-SB dizi MEMS mikrofonları için listelenen SNR ile Bruel and Kjaer Type 4955 laboratuvar ölçüm mikrofonunun karşılaştırması | 59 dB(A) karşı 87,5 dB(A) | Branding vd., PLoS One 2026 |
| 2024 tarihli bir incelemede anlatılan araştırma amaçlı kapasitif MEMS mikrofonunun (Sant vd.) SNR ve AOP değerleri | 72 dB(A), 130 dB SPL AOP ile | Wang vd., Micromachines 2024 incelemesi |
Bağlam: araştırma prototipleri artık en iyi ticari parçalarla aynı SNR sınıfına ulaşıyor; bkz. Wang vd. 2024 incelemesindeki parametre tabloları ve Chwalek vd., Scientific Data 2025 içindeki saha kaydedicisi özellikleri.
2. Eşdeğer Giriş Gürültüsü ve Öz Gürültü: Veri Sayfası ve Ölçüm
Eşdeğer giriş gürültüsü (EIN), gürültü tabanını bir ses seviyesi olarak ifade eder: mikrofonun kendi gürültüsüyle aynı çıkışı üretecek ses basıncıdır ve 94 dB eksi SNR değerine eşittir (TDK InvenSense AN-1112, Microphone Specifications Explained, Revision 1.1, 2016). Mevcut en güncel veri: bu uygulama notu 15 Haziran 2016 tarihlidir, ancak tanımları güncel veri sayfalarında kullanılan referans terimler olmaya devam ediyor.
Alıcılar için iyi haber, bulduğumuz bağımsız ölçümlerin çıplak parça için veri sayfasına yakın çıkması. Infineon IM72D128V01 mikrofonları, veri sayfasındaki 72 dB değerine karşılık (72,10 ± 0,11) dB(A) SNR ölçtü (Wasisto vd., Communications Engineering 2024). Fark, mikrofon bir ürüne girdiğinde açılıyor: ses girişinin önündeki koruyucu bir file (2,05 ± 0,16) dB(A) SNR kaybettirdi ve 21 dB(A) kapsül etrafında kurulan bir ölçüm mikrofonu, ön yükseltici dahil edildiğinde 23,25 dB(A) ölçtü (Huber ve Toth, HardwareX 2025).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Eşdeğer giriş gürültüsü formülü | EIN = 94 dB eksi SNR | TDK InvenSense AN-1112, 2016 (üretici uygulama notu) |
| Çıplak Infineon IM72D128V01 mikrofonlarının ölçülen SNR değeri ile veri sayfasındaki 72 dB | (72,10 ± 0,11) dB(A) | Wasisto vd., Communications Engineering 2024 |
| Aynı çıplak mikrofonların ölçülen A-ağırlıklı gürültüsü ile veri sayfasındaki -108 dBFS | (-108,23 ± 0,07) dBFS | Wasisto vd., Communications Engineering 2024 |
| Ses girişinin üzerine nanolifli koruyucu file eklendikten sonra kaybedilen SNR | (2,05 ± 0,16) dB(A) | Wasisto vd., Communications Engineering 2024 |
| Eksiksiz bir IM73A135 ölçüm mikrofonunun (kapsül artı ön yükseltici, 200 Hz ila 20 kHz) ölçülen öz gürültüsü ile veri sayfasındaki 21 dB(A) kapsül gürültüsü | 23,25 dB(A) | Huber ve Toth, HardwareX 2025 |
| Aynı mikrofonun 1 kHz’de ölçülen duyarlılığı ile veri sayfasındaki -38 dBV | -37,3 dB (13,62 mV/Pa) | Huber ve Toth, HardwareX 2025 |
| Listelenen gürültü tabanı, MEMS dizi mikrofonları ile laboratuvar ölçüm mikrofonları | 35 dB(A) karşı 6,5 dB(A) altı | Branding vd., PLoS One 2026 |
| Yakalanan en sessiz böcek ses örneği, MEMS dizisi ile ölçüm mikrofonu dizisi | 38 dB karşı 5 dB | Branding vd., PLoS One 2026 |
Not: dBFS, dijital tam ölçekli çıkışa göre desibel anlamına gelir; bu yüzden yalnızca dijital mikrofonlar için geçerlidir. Böcek kayıtları makalesinin yazarları, MEMS dizisi değerlerinin 10 dB’ye kadar fazla tahmin edilmiş olabileceği konusunda uyarıyor; bu durumda gerçek alt sınırı 28 dB civarında olurdu, yani böcek seslerini tanımak için yararlı saydıkları 15 dB’nin hâlâ çok üzerinde.
3. Akustik Aşırı Yük Noktası ve Dinamik Aralık
Akustik aşırı yük noktası (AOP), bir mikrofonun çıkış bozulması %10 toplam harmonik bozulmaya (THD) ulaşmadan önce kaldırabildiği en yüksek sestir; incelediğimiz her üretici belgesinde kullanılan kural budur. Bozulma o noktada birden fırlamaz, istikrarla tırmanır: AN-1112, giriş seviyesindeki her 10 dB artışta THD’nin kabaca üç katına çıktığını belirtiyor. Knowles’ın Raptor parçası için iki seviye listelemesinin nedeni de bu: %1 THD’de 122 dB SPL ve %10 THD’de 130 dB SPL.
Dinamik aralık, AOP ile EIN arasındaki mesafedir. Infineon’un IM73A135 için kendi rakamlarını kullanırsak hesap şöyle: 94 - 73 = 21 dB SPL EIN ve 135 - 21 = 114 dB dinamik aralık (Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 verilerinden bizim hesabımız). Bu, AN-1112’nin 2016’da çözümlü örnek olarak kullandığı 91 dB dinamik aralıktan 23 dB fazla (114 - 91); aşırı yük tavanının ne kadar yükseldiğinin en net göstergesi. Araştırma tasarımları daha da ileri gidiyor: 2025 tarihli bir alüminyum-skandiyum-nitrür piezoelektrik mikrofon 147 dB SPL’ye ulaştı (Yan vd., Micromachines 2025); bu, 2024 tarihli bir incelemenin kaydedilmiş en yüksek insan sesi için verdiği yaklaşık 135 dB’nin üzerinde (Zheng vd., Micromachines 2024).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Infineon IM73A135 için AOP (%10 THD), normal mod ile düşük güç modu | 135 dB SPL karşı 130 dB SPL | Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (üretici beyanı) |
| Knowles Raptor aşırı yük seviyesi, %1 THD’de ile %10 THD’de | 122 dB SPL karşı 130 dB SPL | Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (üretici beyanı) |
| INMP504 çözümlü örneğinin dinamik aralığı (AOP 120 dB SPL, EIN 29 dB SPL) | 91 dB | TDK InvenSense AN-1112, 2016 (üretici uygulama notu) |
| VCO tabanlı bir MEMS okuma çipinin akustik aşırı yük noktasındaki THD | 128 dB SPL’de %1,5 | IEEE Sensors Journal 2023 |
| Aynı okuma devresinin tam performanstaki dinamik aralığı | 108 dB | IEEE Sensors Journal 2023 |
| Al0.8Sc0.2N piezoelektrik bimorf araştırma mikrofonunun AOP değeri | 147 dB SPL | Yan vd., Micromachines 2025 |
| Aynı araştırma mikrofonunun dinamik aralığı (AOP + SNR - 94) | 107,5 dB | Yan vd., Micromachines 2025 |
| Hibrit bir araştırma mikrofonunun THD için test edildiği en yüksek ses seviyesi (cihaz sınırı, aşırı yük noktası değil) | 145,6 dB SPL | Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026 |
Aykırı değer notu: 147 dB SPL’lik piezoelektrik tasarım, aşırı yük payı karşılığında gürültüden ödün veriyor; SNR değeri yalnızca 54,5 dB olduğundan 107,5 dB dinamik aralığı, yukarıda IM73A135 için türetilen 114 dB’den düşük. Yüksek bir AOP tek başına daha iyi bir mikrofon yapmaz. Okuma devresi rakamları IEEE Sensors Journal 2023 VCO-ADC makalesinden geliyor.
4. Hüzme Oluşturma Dizileri için Duyarlılık ve Faz Eşleşmesi
Hüzme oluşturma (beamforming), birkaç mikrofonu bir araya getirerek dizinin tek bir yönü dinleyip diğer yönleri bastırmasını sağlamaktır. Bu yalnızca her mikrofon neredeyse aynı şekilde yanıt verirse işe yarar ve veri sayfaları bu benzerliğin ne kadar olduğunu nadiren söyler. Üreticiler bir tolerans penceresi yayımlıyor (tabloya bakın) ancak bu pencerenin içindeki parçaların gerçek dağılımını yayımlamıyor; Eindhoven Teknoloji Üniversitesi çalışması tam olarak bu boşluğu doldurmayı hedefledi (Wijnings vd., Characterization of MEMS Microphone Sensitivity and Phase Distributions, IEEE ICASSP 2021). Mevcut en güncel veri: 2021.
Ölçülen yayılım (%95 güvenle ±0,39 dB), en sıkı ±1 dB’lik veri sayfası tolerans penceresinin bile gayet içinde kalıyor ve geciktir-ve-topla hüzme oluşturucu üzerindeki etkisi yalnızca -0,13/+0,10 dB’lik bir kazanç değişimi oldu. Yaygın diziler için zayıf halka çoğunlukla mikrofonların kendisi değil; geometri, kasa ve işleme daha belirleyici. Uzak alan akıllı hoparlör hüzme oluşturma derlememiz, sinyaller birleştirildikten sonra neler olduğunu ele alıyor. Ölçek de artık sıra dışı değil: 2026 tarihli modüler bir araştırma dizisi 1.024 adet TDK ICS-52000 mikrofonu çalıştırıyor (Moreno vd., Sensors 2026).
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Tek bir parti çalışmasında karakterize edilen mikrofonlar (Knowles SPH0641LM4H-1) | 8.384, 64’lük 131 dizide | Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021 |
| 1 kHz’de duyarlılık ve faz yayılımı, %95 güven aralığı | ±0,39 dB ve ±0,82 derece | Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021 |
| Bu yayılımın neden olduğu geciktir-ve-topla hüzme oluşturma kazanç değişimi, %95 güven aralığı | -0,13/+0,10 dB | Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021 |
| TDK InvenSense mikrofonlarında duyarlılık tolerans aralığı | ±1 dB ila ±3 dB | TDK InvenSense AN-1112, 2016 (üretici uygulama notu) |
| Tam ölçekli bir modüler araştırma dizisindeki mikrofonlar (64’lük 16 modül) | 1.024 | Moreno vd., Sensors 2026 |
| Bu dizi senkronize edildikten sonra kalan zamanlama artıkları | 125 µs altında | Moreno vd., Sensors 2026 |
5. Güç Tüketimi ve Düşük Güç Modları
Güç, üreticilerin en iddialı beyanlarda bulunduğu alan ve ödünleşim her veri sayfasının içinde görülebiliyor: düşük güç modları, pil ömrünü gürültü ve bant genişliği karşılığında satın alıyor. Infineon’un IM66D130M mikrofonu düşük güç modunda 540 µA’dan 170 µA’ya iniyor, ancak bu moddaki asgari SNR değeri, daraltılmış 20 Hz ila 8 kHz bandında 64,5 dB(A) (Infineon IM66D130M Datasheet V1.1, 3 Aralık 2025). TDK ise her an dinleyen cihazlar için 20 µA’dan başlayan modlar sunuyor (TDK InvenSense T5838 basın bülteni, 11 Ocak 2021).
Hakemli devre çalışmaları, bütçenin nereye gittiğini gösteriyor. Doğrudan bir MEMS sensörüne bağlanan 2023 tarihli bir okuma çipi, 245 ila 438 µW ile 74 ila 80,3 dB-A tepe SNDR sağladı; 2026 tarihli bir ön baskı ise 399 µW ile 114,3 dB dinamik aralık bildiriyor (Granizo vd., arXiv 2026). Diziler maliyeti çarpıyor: 64 mikrofonlu tek bir araştırma modülü yaklaşık 0,5 W çekiyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Infineon IM73A135 akımı, normal mod ile düşük güç modu (tipik) | 170 µA karşı 70 µA | Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (üretici beyanı) |
| Infineon IM66D130M akımı, normal mod (3,072 MHz saat, 1,8 V) ile düşük güç modu (768 kHz) | 540 µA karşı 170 µA | Infineon IM66D130M Datasheet V1.1, 2025 (üretici beyanı) |
| TDK T5838 akımı: akustik aktivite algılama modu, düşük güç modu, yüksek kalite modu | 20 µA’dan başlayarak, 130 µA, 330 µA | TDK InvenSense T5838 basın bülteni 2021 (üretici beyanı) |
| 74 ila 80,3 dB-A tepe SNDR için VCO tabanlı bir MEMS mikrofon okuma devresinin gücü | 245 ila 438 µW | IEEE Sensors Journal 2023 |
| 0,13 µm CMOS’ta bir kompanding MEMS okuma ASIC’inin gücü ve dinamik aralığı (ön baskı) | 399 µW, 114,3 dB | Granizo vd., arXiv 2026 |
| Üçlü örneklemeli dijital kapasitif bir MEMS mikrofonun (Lee vd.) akımı ve SNR değeri | 62,1 dBA ile 520 µA | Wang vd., Micromachines 2024 incelemesi |
| 64 mikrofonlu bir dizi modülünün tahmini gücü | yaklaşık 0,5 W | Moreno vd., Sensors 2026 |
Bağlam: SNDR (sinyal-gürültü-ve-bozulma oranı) gürültünün yanı sıra bozulmayı da sayar; bu yüzden bölüm 1’deki veri sayfası SNR değerinden daha katı bir ölçüttür. Akustik aktivite algılama, mikrofonun çok küçük bir akım bütçesiyle dinlediği ve ana işlemciyi yalnızca ses geldiğinde uyandırdığı bir moddur.
6. Araştırmanın Ön Cephesi: Piezoelektrik ve Hibrit Tasarımlar
Sesi, bir zar ile sabit bir arka plaka arasındaki kapasitans değişimi olarak algılayan kapasitif MEMS mikrofonlar, mikrofon alanına hâkim ve büyük bir pazar payına sahip (Wang vd., Micromachines 2024 incelemesi). Piezoelektrik tasarımlar zar gerinimden kendi gerilimlerini üretir, bu da dayanıklılığa yardımcı olur; ancak bu derlemedeki piyasadaki piezoelektrik parça 64 dBA olarak belirtilmiş durumda ve bu, bölüm 1’deki en iyi kapasitif beyanların altında. 2026 tarihli hibrit çalışma ikisinin de avantajını almaya çalışıyor: iki sinyalin birleştirilmesi SNR’ı yalnızca kapasitif moddaki 59,8 dB’den 66,7 dB’ye yükseltti (Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026).
Dayanıklılık ise diğer satış noktası: 2025 tarihli alüminyum-skandiyum-nitrür çalışmasında test edilen her cihaz, duyarlılıkta ±3 dB’yi aşan bir değişim olmadan 10.000 g’lik bir şoka dayandı. 2024 tarihli Zheng vd. incelemesi, 82,4 dB SNR’lı bir piezoelektrik araştırma tasarımını listeliyor; bu derlemedeki hiçbir piyasadaki MEMS parçasının yaklaşmadığı bir değer, ancak araştırma rakamları nadiren veri sayfalarıyla aynı koşullarda ölçülüyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Hibrit kapasitif-piezoelektrik MEMS mikrofonunun sinyal birleştirme sonrası SNR değeri ile yalnızca kapasitif mod | 66,7 dB karşı 59,8 dB | Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026 |
| Aynı cihazın yalnızca piezoelektrik moddaki SNR değeri | 65,7 dB | Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026 |
| Birleştirilmiş sinyalin 1 kHz’de algılanabilir en düşük basıncı (20 µPa’ya göre) | 27,3 dB | Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026 |
| 2024 tarihli bir inceleme tablosundaki piezoelektrik araştırma tasarımları arasındaki en yüksek SNR | 82,4 dB | Zheng vd., Micromachines 2024 incelemesi |
| 10.000 g şok testinden sağ çıkan Al0.8Sc0.2N piezoelektrik mikrofon cihazları | 25 üzerinden 25 (%100) | Yan vd., Micromachines 2025 |
| Test edilen dört diferansiyel MEMS mikrofon arasında Infineon IM73A135V01’in en yüksek duyarlılığı gösterdiği frekans aralığı | 70 kHz üzerinde | Falkhofen ve Wolff, Sensors 2023 |
Bağlam: Falkhofen ve Wolff’un Sensors 2023’teki yakın ultrasonik karşılaştırması, 20 ila 70 kHz için iki Knowles parçasını, 70 kHz üzerinde ise Infineon parçasını öneriyor; bu, ses bandı SNR değerine göre yapılan bir sıralamanın başka bantlara taşınmadığının hatırlatıcısıdır.
7. Kalibrasyon, Standartlar ve Uzun Vadeli Kararlılık
MEMS kanıt tabanının en zayıf yanı mikrofon değil, aylarca açık havada kaldıktan sonra ne olduğuna dair çok az şey bildirilmesi. 45 çalışmayı kapsayan 2026 tarihli bir Acta Acustica incelemesi, 10 uygulama raporundan 7’sinin uzun vadeli akustik kararlılık hakkında asgari bilgi verdiğini ve hiçbirinin kapsamlı bir çevresel karakterizasyon sunmadığını buldu (Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026). Aynı inceleme, Sınıf 1 tip onayına sahip bir ticari MEMS cihazını belgeliyor (Sınıf 1, ses seviyesi ölçerler için hassasiyet sınıfıdır); bu, belirli bir yapılandırmada resmi uygunluğun mümkün olduğunu gösteriyor. Ses seviyesi ölçer izleme derlememiz, bu cihaz sınıflarının iş yerinde nasıl kullanıldığını ele alıyor.
Kalibrasyonun kendisi yüksek frekanslarda zorlaşıyor. İtalya’nın ulusal metroloji enstitüsü INRiM, referans noktasının önemli olduğunu buldu: sapma, devre kartı ses girişi açıklığında 16 kHz’de yaklaşık -0,3 dB iken MEMS diyaframında -2 dB idi (Saba vd., Sensors 2025). Yine de maliyet argümanı gerçek: kendin yap tipi bir MEMS ölçüm mikrofonu, geleneksel olandan iki büyüklük mertebesi daha ucuza geliyor.
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| Ses seviyesi ölçümü için MEMS mikrofonlar üzerine, 2026 tarihli yapılandırılmış bir incelemeye dahil edilen çalışmalar | 45 | Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026 |
| Uzun vadeli akustik kararlılık hakkında asgari bilgi veren uygulama raporları | 10’da 7 | Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026 |
| Kapsamlı çevresel karakterizasyon sunan uygulama raporları | 10’da 0 | Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026 |
| İncelemede anılan, belgelenmiş Sınıf 1 tip onayına sahip ticari MEMS cihazları | 1 | Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026 |
| 16 kHz’de kalibrasyon sapması, referans PCB ses girişi açıklığında ile MEMS diyaframında | yaklaşık -0,3 dB karşı -2 dB | Saba vd., Sensors 2025 |
| En elverişsiz kaynak yapılandırmasında 20 kHz’de ses alanı düzeltmesi | 1,4 dB’den büyük (mutlak değer) | Saba vd., Sensors 2025 |
| IM73A135 tabanlı bir ölçüm mikrofonunun donanım maliyeti ile tipik bir geleneksel ölçüm mikrofonu | 8 ila 10 euro karşı yaklaşık 1.000 euro | Huber ve Toth, HardwareX 2025 |
| Bu MEMS ölçüm mikrofonunun 10 Hz ila 10 kHz arasındaki frekans yanıtı sapması | -3,9 dB ila +4,9 dB | Huber ve Toth, HardwareX 2025 |
Özet: Rakamlarla MEMS Mikrofon SNR ve Akustik Aşırı Yük Noktası
| Metrik | Değer | Kaynak |
|---|---|---|
| 8.384 seri üretim MEMS mikrofonunda duyarlılık yayılımı (%95 GA, 1 kHz) | ±0,39 dB | Wijnings vd., IEEE ICASSP 2021 |
| Doğrulanan en yüksek tüketici veri sayfası SNR ve AOP değeri (normal mod) | 73 dB(A), 135 dB SPL | Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 2021 (üretici beyanı) |
| Bir laboratuvar ölçüm mikrofonunun SNR değeri ile düşük maliyetli dizi MEMS mikrofonu | 87,5 dB(A) karşı 59 dB(A) | Branding vd., PLoS One 2026 |
| Piyasadaki bir piezoelektrik MEMS mikrofonun (Vesper VM3011) SNR değeri | 64 dBA | Chwalek vd., Scientific Data 2025 |
| Çıplak MEMS mikrofonların ölçülen SNR değeri ile veri sayfasındaki 72 dB | (72,10 ± 0,11) dB(A) | Wasisto vd., Communications Engineering 2024 |
| Koruyucu nanolifli file arkasında kaybedilen SNR | (2,05 ± 0,16) dB(A) | Wasisto vd., Communications Engineering 2024 |
| Bitmiş bir MEMS ölçüm mikrofonunun ölçülen öz gürültüsü ile 21 dB(A) kapsül özelliği | 23,25 dB(A) | Huber ve Toth, HardwareX 2025 |
| En sessiz ses örneği, MEMS dizisi ile ölçüm mikrofonu dizisi | 38 dB karşı 5 dB | Branding vd., PLoS One 2026 |
| Knowles Raptor aşırı yük seviyesi, %1 THD ile %10 THD | 122 karşı 130 dB SPL | Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022 (üretici beyanı) |
| 2016 AN-1112 çözümlü örneğinin dinamik aralığı | 91 dB | TDK InvenSense AN-1112, 2016 (üretici uygulama notu) |
| Bir piezoelektrik MEMS araştırma mikrofonunun AOP değeri | 147 dB SPL | Yan vd., Micromachines 2025 |
| Modüler bir araştırma dizisindeki mikrofonlar | 1.024 | Moreno vd., Sensors 2026 |
| 74 ila 80,3 dB-A tepe SNDR için okuma gücü | 245 ila 438 µW | IEEE Sensors Journal 2023 |
| 399 µW’lık bir okuma ASIC’inin dinamik aralığı (ön baskı) | 114,3 dB | Granizo vd., arXiv 2026 |
| Hibrit kapasitif-piezoelektrik SNR, birleştirme sonrası ile yalnızca kapasitif | 66,7 dB karşı 59,8 dB | Guan vd., Microsystems and Nanoengineering 2026 |
| 2024 tarihli bir inceleme tablosundaki piezoelektrik araştırma tasarımları arasındaki en yüksek SNR | 82,4 dB | Zheng vd., Micromachines 2024 incelemesi |
| Uzun vadeli kararlılık verisi asgari düzeyde olan uygulama raporları | 10’da 7 | Ramos de Mello vd., Acta Acustica 2026 |
| MEMS diyaframında 16 kHz’de kalibrasyon sapması | -2 dB | Saba vd., Sensors 2025 |
Metodoloji ve Kaynaklar
- Wijnings, Stuijk, Scholte and Corporaal, Characterization of MEMS Microphone Sensitivity and Phase Distributions with Applications in Array Processing, IEEE ICASSP 2021
- Branding et al., Why we need dedicated insect microphones, PLoS One 2026
- Wasisto et al., Acoustically semitransparent nanofibrous meshes appraised by high signal-to-noise-ratio MEMS microphones, Communications Engineering 2024
- Huber and Toth, MEMS measurement microphone compatible to P48 amplifiers, HardwareX 2025
- Yan et al., Piezoelectric Bimorph Microphone with High Reliability and Dynamic Range Based on Al0.8Sc0.2N, Micromachines 2025
- Guan et al., A capacitive-piezoelectric hybrid MEMS microphone with signal fusion for enhancing signal-to-noise ratio, Microsystems and Nanoengineering 2026
- Zheng et al., Micro-Electro-Mechanical Systems Microphones: A Brief Review Emphasizing Recent Advances in Audible Spectrum Applications, Micromachines 2024
- Wang et al., MEMS Acoustic Sensors: Charting the Path from Research to Real-World Applications, Micromachines 2024
- A VCO-Based ADC With Direct Connection to a Microphone MEMS, 80-dB Peak SNDR and 438-µW Power Consumption, IEEE Sensors Journal 2023
- Granizo et al., A 399uW 114.3 dB DR Companding Readout ASIC for MEMS Microphones, arXiv ön baskısı 2026
- Moreno et al., MxArray: A Modular, Multiplexed, and Massive MEMS-Based Acoustic Array, Sensors 2026
- Saba et al., Effectiveness of Sound Field Corrections for High-Frequency Pressure Comparison Calibration of MEMS Microphones, Sensors 2025
- Ramos de Mello et al., An Overview of MEMS Microphones for Accurate Sound Pressure Level Measurements in the Context of Urban Noise Monitoring, Acta Acustica 2026
- Chwalek et al., Acoustic data collection in arctic environments during the midnight sun using multi-channel SoundSHROOMs, Scientific Data 2025
- Falkhofen and Wolff, Near-Ultrasonic Transfer Function and SNR of Differential MEMS Microphones Suitable for Photoacoustics, Sensors 2023
- Her tabloda üretici beyanı olarak etiketlenen üretici belgeleri: Infineon IM73A135 Datasheet V1.20, 7 Temmuz 2021; Infineon IM66D130M Datasheet V1.1, 3 Aralık 2025; Knowles MEMS Microphone Selection Guide 2022; TDK InvenSense AN-1112 Revision 1.1, 15 Haziran 2016; TDK InvenSense T5838 basın bülteni, 11 Ocak 2021.
- Veri notu: veri sayfası SNR ve AOP değerleri 1 kHz ve 94 dB SPL’de ölçülen üretici beyanlarıdır; analog ve dijital (PDM) değerler, Knowles’ın önerdiği yaklaşık 1,5 dB’lik düzeltme olmadan doğrudan karşılaştırılamaz. IM73A135 için 114 dB dinamik aralık, veri sayfasından yaptığımız kendi aritmetiğimizdir (94 - 73 = 21 dB EIN; 135 - 21 = 114 dB), bir üretici değeri değildir. 147 dB SPL’lik piezoelektrik makale, özetinde 54,5 dB SNR bildiriyor ancak sonraki bir bölümde 55,5 dB veriyor; biz, belirtilen 107,5 dB dinamik aralıkla örtüşen 54,5 dB değerini kullanıyoruz. Böcek mikrofonu gürültü tabanı ve SNR değerleri, o makalenin karşılaştırma tablosundaki listelenmiş özelliklerdir, yeni ölçümler değildir. 2021 tarihli dizi eşleşmesi çalışması, AN-1112 (2016) ve T5838 lansman rakamları (2021), kendi türlerinin mevcut en güncel verileridir. 399 µW’lık okuma devresi, biz okuduğumuzda hakem değerlendirmesi tamamlanmamış bir ön baskıdır. Pazar büyüklüğünü bilerek dışarıda bıraktık; bu açıyı pazar derlememiz ele alıyor.
Son güncelleme: 7 Kasım 2026. Bu derlemeyi üç ayda bir güncelliyoruz ve bir sonraki yenilemenin, IEEE Sensors Journal ve Acta Acustica MEMS mikrofon ölçümüne dair 2027’deki ilk sayılarını yayımladığında gerçekleşmesi bekleniyor.