Statystyki badań ultradźwiękowych i układu fazowanego w wykrywaniu wad rurociągów (2026): ponad 40 punktów danych o prawdopodobieństwie wykrycia, inspekcji wewnętrznej i przyczynach awarii rurociągów

Wady rurociągów 2026: UT z układem fazowanym osiągnął 90% wykrywalności przy 6,87 mm (radiografia: 12,72 mm), plus dane PHMSA o incydentach, ILI i spoinach.

Badanie spoin obwodowych grubościennych rur z 2025 roku wykazało, że ultradźwiękowe badanie z układem fazowanym osiągnęło 90% prawdopodobieństwa wykrycia przy rozmiarze wady 6,87 mm, podczas gdy radiografia filmowa potrzebowała 12,72 mm, by osiągnąć ten sam poziom (Journal of Materials Research and Technology 2025). Ta różnica ma znaczenie w amerykańskiej sieci liczącej 3 300 566 mil rurociągów, w której w 2024 roku odnotowano 235 istotnych incydentów (Congressional Research Service, R44201 2025). To samo badanie wykazało, że układ fazowany generuje wyniki fałszywie dodatnie w 13,59% ocen, więc lepsze wykrywanie oznacza więcej odkopywania i ponownych kontroli. Koszt przeoczenia jest konkretny: spoina obwodowa, która stała za pęknięciem rurociągu Keystone w Kansas w 2022 roku, przeszła radiografię w 2010 roku, a PHMSA oszacowała całkowity koszt tej awarii na 600 793 659 USD (raport PHMSA z badania awarii 2024). Zebraliśmy dane z PHMSA, amerykańskiego Government Accountability Office, Congressional Research Service, Europejskiej Grupy Danych o Incydentach na Gazociągach (EGIG), Concawe, UKOPA oraz recenzowanych badań z zakresu badań nieniszczących; o zawodowej stronie tego samego dźwięku o wysokiej częstotliwości przeczytasz w naszych statystykach narażenia na przemysłowy hałas ultradźwiękowy.

Kilka prostych definicji używanych w całym tekście. Badanie ultradźwiękowe (UT) wysyła w stal dźwięk o częstotliwości znacznie powyżej zakresu słyszalnego dla człowieka i nasłuchuje ech od wad. Ultradźwiękowe badanie z układem fazowanym (PAUT) wykorzystuje głowicę z wieloma małymi elementami, które elektronicznie kierują i ogniskują wiązkę, budując obraz zamiast pojedynczego przebiegu. TOFD (metoda czasu przelotu fali ugiętej) mierzy czas słabych sygnałów odbijających się od wierzchołków pęknięcia, aby oszacować jego wysokość. Spoina obwodowa to okrężna spoina łącząca w terenie dwa odcinki rury czołowo. POD (prawdopodobieństwo wykrycia) to szansa, że badanie znajdzie wadę o danym rozmiarze, a inspekcja wewnętrzna (ILI) oznacza urządzenie z czujnikami, potocznie nazywane ‘inteligentnym tłokiem’ (smart pig), które porusza się wewnątrz rury wraz z przepływem produktu.

TL;DR

  • Ultradźwiękowe badanie z układem fazowanym osiągnęło 90% POD przy 6,87 mm w grubościennych spoinach obwodowych, wobec 12,72 mm dla radiografii (Journal of Materials Research and Technology 2025).
  • Wyniki fałszywie dodatnie układu fazowanego wyniosły 13,59%, wobec 0,58% dla radiografii w tych samych spoinach (Journal of Materials Research and Technology 2025).
  • Sześć zautomatyzowanych systemów badań ultradźwiękowych (AUT) wykrywało wady o wysokości od 2 do 4 mm przy 90% POD i 95% ufności (Edison Welding Institute dla PHMSA 2011).
  • USA odnotowały 235 istotnych incydentów na rurociągach w 2024 roku, poniżej średniej z lat 2014-2024 wynoszącej 265 rocznie (CRS R44201 2025).
  • Korozja spowodowała ponad 25% zgłoszonych incydentów na rurociągach w USA w 2024 roku, wobec historycznego udziału około 18% (AMPP US Pipeline Industry 2026).
  • Awaria urządzeń lub materiału spowodowała 43% istotnych incydentów na lądowych rurociągach przesyłowych gazu w latach 2010-2022 (GAO-24-106690, 2024).
  • Wady spoin obwodowych spowodowały 39 z 207 incydentów utraty produktu w lądowej sieci Wielkiej Brytanii od 1962 roku, czyli 18,8% (raport UKOPA o utracie produktu 2024).
  • Częstość awarii europejskich gazociągów przesyłowych spadła do 0,101 incydentu na 1 000 km-lat w latach 2018-2022, z 0,277 w latach 1970-2022 (12. raport EGIG 2024).
  • Narzędzia do inspekcji wewnętrznej objęły w 2023 roku 26% długości europejskich ropociągów międzymiastowych (raport Concawe 8/25, 2025).
  • Program badawczy PHMSA dotyczący bezpieczeństwa rurociągów liczy 35 skomercjalizowanych technologii od 2002 roku (Raport PHMSA dla Kongresu o B+R za lata budżetowe 2021-2022, 2024).

1. Wielkość sieci rurociągów w USA i liczba incydentów

Liczba nagłówkowa powoli spada, ale mianownik wciąż rośnie. USA odnotowały 235 istotnych incydentów na rurociągach w 2024 roku, przy średniej z lat 2014-2024 wynoszącej 265 rocznie (CRS R44201 2025), podczas gdy długość rurociągów podlegających regulacji federalnej wzrosła w przybliżeniu w tym samym okresie o około 8%. Mniej incydentów na dłuższej sieci rur to realny postęp, ale poniższe zestawienie organizacji rzecznictwa bezpieczeństwa pokazuje, dlaczego nikt zajmujący się integralnością rurociągów nie uważa tego trendu za przesądzony.

‘Istotny’ to kategoria PHMSA, a nie zwykły przymiotnik: obejmuje incydenty ze śmiercią lub urazem wymagającym hospitalizacji, duże wycieki albo łączne koszty rzędu 50 000 USD lub więcej w dolarach z 1984 roku, a także inne kryteria. ‘Poważny’ to węższy podzbiór z ofiarą śmiertelną lub hospitalizacją. Mieszanie obu definicji to łatwy sposób na błędne odczytanie nagłówków o bezpieczeństwie rurociągów. Pełne tło znajdziesz w raporcie Congressional Research Service o federalnym programie bezpieczeństwa rurociągów.

MetrykaWartośćŹródło
Łączna długość rurociągów w USA, wszystkie regulowane systemy (dane za 2023)3 300 566 mil, w tym 298 851 przesyłu gazu, 225 637 przesyłu cieczy niebezpiecznych i 2 350 258 sieci i przyłączy dystrybucji gazuCRS R44201, 2025 (dane PHMSA)
Incydenty istotne w 2024 roku wobec średniej rocznej 2014-2024; incydenty poważne (śmierć lub uraz wymagający hospitalizacji) w 2024 roku235 wobec średnio 265 rocznie; 25 incydentów poważnych w 2024 roku (średnia 2014-2024: 26 incydentów, 11 zgonów i 48 rannych rocznie)CRS R44201, 2025
Incydenty podlegające zgłoszeniu między przesłuchaniami w Izbie Reprezentantów 18 stycznia 2024 i 22 lipca 2025881, z czego ponad 400 istotnych (średnio jeden incydent istotny co 1,32 dnia)Zeznanie Pipeline Safety Trust przed komisją Energy and Commerce Izby Reprezentantów, 2025
Osoby, które zginęły lub zostały ranne na tyle, że trafiły do szpitala, w tym samym okresie18 zabitych, 45 rannychZeznanie Pipeline Safety Trust, 2025
Koszt incydentów na rurociągach zgłoszonych przez operatorów w ostatnich 10 latachPonad 6 mld USDZeznanie Pipeline Safety Trust, 2025
Incydenty wszelkiego rodzaju zgłaszane do PHMSA rocznieOd 600 do 700Raport AMPP US Pipeline Industry 2026
Istotne incydenty na lądowych rurociągach przesyłowych gazu, średnia roczna 2010-202261 rocznieGAO-24-106690, 2024

Uwaga kontekstowa: Pipeline Safety Trust to grupa rzecznicza, a jej liczba 881 incydentów to liczba zgłoszeń do PHMSA w 18-miesięcznym okresie między dwoma przesłuchaniami, a nie suma za rok kalendarzowy. Jej zeznanie z lipca 2025 roku nazywa też lata 2023 i 2024 najbardziej śmiercionośnym dwuleciem dla rurociągów od ponad dekady.

2. Co niszczy rurociągi: korozja, wady materiału i spoin

Te udziały odpowiadają na pytanie ważne dla planowania inspekcji: jakie zagrożenia fala dźwiękowa faktycznie potrafi wykryć? Awaria urządzeń lub materiału spowodowała 43% istotnych incydentów na lądowych rurociągach przesyłowych gazu w latach 2010-2022, wobec 16% dla korozji (GAO-24-106690, 2024). Korozja, którą ultradźwiękowe narzędzia do pomiaru grubości ścianki mierzą bezpośrednio, obecnie rośnie: AMPP podaje, że w 2024 roku jej udział wzrósł do ponad 25% incydentów w USA. Wady spoin i materiału, będące celem narzędzi z układem fazowanym i narzędzi do wykrywania pęknięć, pozostają uporczywą częścią statystyk na każdym kontynencie.

Dane z Wielkiej Brytanii są najwyraźniejszym sygnałem dla kontroli spoin obwodowych. Wady spoin obwodowych spowodowały w ciągu sześciu dekad niemal tyle brytyjskich utrat produktu co korozja zewnętrzna, dlatego kontrola spoin na etapie budowy ma tak duże znaczenie w normach rurociągowych.

MetrykaWartośćŹródło
Udział korozji w zgłoszonych incydentach na rurociągach w USA, 2024 wobec udziału historycznegoPonad 25% w 2024 roku wobec około 18% historycznieRaport AMPP US Pipeline Industry 2026 (dane PHMSA)
Udział w istotnych incydentach na lądowych rurociągach przesyłowych gazu, 2010-2022: awaria urządzeń lub materiału wobec awarii korozyjnej43% wobec 16%GAO-24-106690, 2024
Główne przyczyny istotnych incydentów na rurociągach przesyłowych gazu w obszarach o wysokich skutkach (strefach, w których awaria najbardziej zagroziłaby ludziom lub mieniu)Awaria urządzeń lub materiału około 37%; uszkodzenia przy robotach ziemnych około 19%GAO-24-106690, 2024
Udział wad spoin obwodowych w incydentach utraty produktu w lądowej sieci Wielkiej Brytanii, 1962-202239 z 207 incydentów (18,8%)Raport UKOPA o utracie produktu 1962-2022, 2024
Udziały ingerencji zewnętrznej i korozji zewnętrznej w tych samych incydentach brytyjskich44 incydenty (21,3%) i 42 incydenty (20,3%)Raport UKOPA o utracie produktu 1962-2022, 2024
Udział awarii mechanicznych w wyciekach z europejskich ropociągów od 1971 roku (wszystkie wycieki / z wyłączeniem kradzieży)142 wycieki: 18% / 28%; w tym 54 błędy wykonawcze i 88 wad projektowych lub materiałowychRaport Concawe 8/25, 2025
Udziały przyczyn incydentów na europejskich gazociągach przesyłowych, 2013-2022Korozja 25,7%, ingerencja zewnętrzna 22,8%, ruchy gruntu 19,3%, wady wykonawcze 17,5%12. raport EGIG, 2024

Uwaga kontekstowa: dane AMPP pochodzą z marcowego raportu stowarzyszenia z 2026 roku ‘US Pipeline Industry 2026: Leading Failures, New Technologies, and Future Outlook’, w streszczeniu World Pipelines; pełny raport jest dostępny po weryfikacji na stronie AMPP. Kategorie przyczyn GAO łączą awarie urządzeń i materiałów, więc jego 43% nie dotyczy wyłącznie spoin.

3. Europejskie punkty odniesienia: częstość awarii na 1 000 km-lat

Europa publikuje najczystsze długoterminowe wskaźniki awaryjności, mierzone w km-latach: jeden kilometr rurociągu w eksploatacji przez jeden rok. Częstość awarii europejskich gazociągów przesyłowych spadła do 0,101 incydentu na 1 000 km-lat w latach 2018-2022, czyli do około 36% średniej 0,277 od 1970 roku (12. raport EGIG, 2024). EGIG zalicza inspekcję wewnętrzną do technologii, którym zawdzięcza się ten spadek, a wskaźnik wad wykonawczych i awarii materiałowych spadł w podobnej proporcji, z 0,046 do 0,016.

Wyjątkiem jest korozja. Jej pięcioletnia częstość przestała spadać i, jak ujmuje to EGIG, ustabilizowała się między 0,030 a 0,040 na 1 000 km-lat, co odzwierciedla ostrzeżenie AMPP dla USA z sekcji 2.

MetrykaWartośćŹródło
Incydenty na europejskich gazociągach przesyłowych i ekspozycja, 1970-20221 463 incydenty na 5,29 mln km-lat12. raport EGIG, 2024
Częstość awarii wg EGIG: cały okres wobec ostatnich 10 lat wobec ostatnich 5 lat0,277 (1970-2022) wobec 0,118 (2013-2022) wobec 0,101 (2018-2022) na 1 000 km-lat12. raport EGIG, 2024
Częstość awarii wg EGIG według przyczyn, 1970-2022 wobec 2018-2022: wada wykonawcza i awaria materiału; korozja0,046 wobec 0,016; 0,049 wobec 0,035 na 1 000 km-lat12. raport EGIG, 2024
Częstość awarii lądowych rurociągów w Wielkiej Brytanii: 1962-2022 wobec ostatnich 20 lat wobec ostatnich 5 lat0,194 wobec 0,074 wobec 0,042 incydentu na 1 000 km-lat (sieć 23 577 km na koniec 2022)Raport UKOPA o utracie produktu 1962-2022, 2024
Częstość wycieków z europejskich ropociągów: długoterminowa średnia krocząca wobec połowy lat 70.; wycieki w 2023 roku0,41 wobec około 1,1 wycieku na 1 000 km rocznie; 8 wycieków w 2023 roku, z czego 6 z powodu kradzieży, a 2 pozostałe z powodu korozji (0,06 na 1 000 km bez kradzieży)Raport Concawe 8/25, 2025

Uwaga kontekstowa: EGIG obejmuje gazociągi przesyłowe eksploatowane przez operatorów będących jej członkami (co roku zbierane są dane o około 150 000 km rurociągów), UKOPA obejmuje lądowe rurociągi przesyłowe w Wielkiej Brytanii, a Concawe obejmuje ropociągi międzymiastowe. Te trzy zbiory nie są bezpośrednio porównywalne ani ze sobą, ani z kategorią ‘istotny’ PHMSA z sekcji 1. Najnowsze dostępne dane: EGIG i UKOPA do 2022 roku, Concawe do 2023 roku.

4. Zasięg inspekcji wewnętrznej i ograniczenia narzędzi

Inspekcja wewnętrzna to sposób, w jaki kontroluje się rury podziemne na dużą skalę. Ultradźwiękowe narzędzia ILI mierzą albo pozostałą grubość ścianki, albo wysyłają ukośne impulsy dźwiękowe w celu wykrycia pęknięć; narzędzia rozproszenia strumienia magnetycznego (MFL) wykrywają ubytki metalu na podstawie zaburzeń pola magnetycznego. W europejskich ropociągach międzymiastowych narzędzia ILI objęły w 2023 roku unikatową długość 8 260 km, czyli 26% sieci, wobec około 12% rocznie w połowie dekady 1990 (raport Concawe 8/25, 2025). Narzędzia do pęknięć pozostają mniejszością przejazdów, ułamkiem długości objętej narzędziami do ubytków metalu.

Zasięg to nie to samo co wykrywalność. Narzędzie jest zbudowane na jedną orientację wady i jeden zakres rozmiarów, a przypadek Keystone pokazuje tę lukę: dwie różne technologie ILI przeszły nad spoiną, która później pękła. Określanie głębokości jest znanym słabym punktem ultradźwiękowych narzędzi do pęknięć, ponieważ amplituda echa używana do oszacowania głębokości ulega nasyceniu powyżej zależnej od głowicy głębokości pęknięcia, jak wyjaśnili Willems i współautorzy na Pipeline Technology Conference 2017 (najnowsze dostępne dane: 2017).

MetrykaWartośćŹródło
Długość przejazdów ILI na europejskich ropociągach międzymiastowych w 2023 roku, wszystkie typy narzędzi14 204 km w 113 odcinkach, w tym 6 363 km narzędziami do ubytków metalu i 3 231 km narzędziami do wykrywania pęknięć (31 odcinków)Raport Concawe 8/25, 2025
Udział długości sieci skontrolowanej co najmniej raz w 2023 roku wobec średniej z 10 lat26% (8 260 km unikatowej długości) wobec 22%Raport Concawe 8/25, 2025
Odcinki europejskich ropociągów skontrolowane co najmniej raz w ostatnich 10 latach442 z 615 aktywnych odcinków (72%), obejmujące 86% zbadanej długościRaport Concawe 8/25, 2025
Spoina obwodowa Keystone, przejazd ILI z MFL w listopadzie 2018 roku z możliwością kontroli spoin obwodowychNie wykrył pęknięcia, które prawdopodobnie istniało, ale było poniżej możliwości narzędziaRaport PHMSA z badania awarii, TC Oil Washington KS, 2024
Spoina obwodowa Keystone, ultradźwiękowy przejazd ILI do pęknięć osiowych we wrześniu 2020 rokuNie wykrył jej; narzędzie nie było przeznaczone do pęknięć w spoinach obwodowychRaport PHMSA z badania awarii, 2024
Ultradźwiękowe narzędzie do pęknięć, przejazdy w dwóch kolejnych latach w ramach weryfikacji terenowej poziomu 2 wg API 1163 (branżowej normy kwalifikacji systemów ILI)POD stale wiarygodne, dokładność głębokości wątpliwa (wady niedoszacowane); narzędzie nie spełniło opublikowanej specyfikacjiGuajardo i Urrea (NDT Global), streszczenie referatu IPC2026
Narzędzie do pęknięć obwodowych, 814 km rury 12-calowej (własne twierdzenie dostawcy)POD powyżej 95%; 99,5% zidentyfikowanych wad w tolerancji głębokości plus minus 1 mm przy 90% ufnościStudium przypadku NDT Global (twierdzenie dostawcy)

Uwaga kontekstowa: dwa ostatnie wiersze pochodzą od pracowników i materiałów marketingowych dostawcy ILI i służą do zilustrowania, jak specyfikuje się parametry narzędzi, a nie jako statystyki branżowe. Streszczenie IPC2026 jest godne uwagi właśnie dlatego, że dostawca podaje w nim, iż jego własne narzędzie nie spełniło specyfikacji. Równoległe spojrzenie na czujniki dźwiękowe w innym ośrodku znajdziesz w naszych statystykach akustyki podwodnej i sonarów oceanicznych.

5. Kontrola spoin obwodowych: UT z układem fazowanym a radiografia

Badania na poziomie spoin wyjaśniają, dlaczego budowniczowie rurociągów przechodzą od filmu do dźwięku i dlaczego ta zmiana nie jest ukończona. W grubościennych spoinach obwodowych rur ze stali 9% Ni układ fazowany UT osiągnął 90% POD przy 6,87 mm wobec 12,72 mm dla radiografii, ale odsetek wyników fałszywie dodatnich wyniósł 13,59% wobec 0,58% (Journal of Materials Research and Technology 2025). Układ fazowany był lepszy w wadach płaskich, takich jak brak wtopienia (gdy stopiwo nie łączy się ze ścianką rury), natomiast radiografia lepiej radziła sobie z wadami objętościowymi, takimi jak brak przetopu, a autorzy wnioskują, że zastąpienie radiografii w krytycznych połączeniach grubościennych pozostaje wyzwaniem.

Dwie uwagi o notacji w tabeli. ‘a90/95’ to rozmiar wady wykrywanej w 90% przypadków z 95% ufnością statystyczną; ‘a80’ to rozmiar wykrywany w 80% przypadków. RMSE (pierwiastek błędu średniokwadratowego) to typowy błąd określania rozmiaru, w milimetrach, między tym, co zgłosił inspektor, a rzeczywistym rozmiarem wady. Wiersz Keystone pokazuje skutek w terenie: radiografia dopuściła spoinę, której braki wtopienia leżały równolegle do ścianki rury, a układ fazowany znalazł je dopiero po pęknięciu (raport PHMSA z badania awarii 2024).

MetrykaWartośćŹródło
Spoiny obwodowe rur ze stali 9% Ni, UT z układem fazowanym wobec radiografii: rozmiar wady przy 90% POD; odsetek wyników fałszywie dodatnich6,87 mm wobec 12,72 mm; 13,59% wobec 0,58%Payao Filho i in., Journal of Materials Research and Technology 2025
Wysokość wady wykrywanej przy a90/95 przez sześć zautomatyzowanych systemów badań ultradźwiękowych (AUT)Od 2 do 4 mmEdison Welding Institute dla PHMSA, 2011
Badanie porównawcze układu fazowanego (porównanie, w którym kilka zespołów bada te same próbki) na 30 próbkach spoin rur z 109 sztucznymi wadami (6 zespołów): rozmiar wady przy 80% POD, wszystkie wady wobec wad płaskich6,93 mm wobec 5,15 mmApplied Sciences, PAUT zamiast RT dla spoin rur, 2022
To samo badanie porównawcze: rozmiar wady przy 80% POD w stali węglowej wobec spoin różnoimiennych; ogólny RMSE określania rozmiaru4,53 mm wobec 11,58 mm; RMSE około 5,8 mm wobec kryterium 19 mm wg ASME Section XIApplied Sciences, 2022
Badanie porównawcze układu fazowanego na 12 pęknięciach zmęczenia cieplnego w 5 spoinach rur ze stali węglowej (3 zespoły): a80 dla długości i głębokości; RMSE określania rozmiarua80 4,21 mm (długość) i 1,41 mm (głębokość); RMSE 5,65 mm (długość) i 1,69 mm (głębokość)Materials, badanie wiarygodności PAUT metodą porównawczą, 2023
Wady wbudowane w trzech spawanych płytach wykryte układem fazowanym UT wobec radiografii filmowej; minimalna odległość, przy której układ fazowany rozdziela wskazania19 z 19 wobec 19 z 19; około 15 mmHerceg i in., Materials 2023
Uszkodzona spoina obwodowa Keystone: radiografia w listopadzie 2010 roku wobec układu fazowanego UT po pęknięciu w grudniu 2022 rokuRadiografia dopuściła spoinę; układ fazowany zidentyfikował braki wtopieniaRaport PHMSA z badania awarii, 2024

Uwaga kontekstowa: badanie porównawcze spoin rur z 2022 roku (najnowsze dostępne dane: 2022) wykazało, że układ fazowany jest wyraźnie lepszy od radiografii w wadach płaskich, natomiast radiografia znalazła każdą wadę objętościową, a układ fazowany przeoczył jedną w spoinie różnoimiennej. Badanie porównawcze zmęczenia cieplnego z 2023 roku podaje a80/90 dla długości na poziomie około 6,6 mm, tuż powyżej długości akceptowalnej 6,4 mm, więc różnice między zespołami nadal decydują o tym, czy procedura się kwalifikuje. Ocena AUT sfinansowana przez PHMSA pochodzi z 2011 roku (najnowsze dostępne dane: 2011), a badanie płyt Herceg (najnowsze dostępne dane: 2023) wykorzystywało sztuczne wady w płytach, a nie w rurze. Badanie PNNL dla amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NUREG/CR-7204, 2015) doszło do tego samego jakościowego podziału dla rurociągów ze stali węglowej: układ fazowany wykrywa wszystkie wady objętościowe poza bardzo małymi i jest znacznie skuteczniejszy w wadach płaskich niż radiografia. O zagrożeniach zawodowych samych spawaczy przeczytasz w naszych statystykach hałasu przy spawaniu i piaskowaniu w stoczniach.

6. Regulacje, nadzór i finansowanie badań

Przepisy wyznaczają dolną granicę inspekcji, a niedawne przepisy amerykańskie mocno ją podniosły. Przepis z 2019 roku dotyczący przesyłu gazu dodał około 24 000 mil wymaganej oceny integralności, czyli wzrost o 115% do prawie 46 000 mil (GAO-24-106690, 2024), głównie przez rozszerzenie ocen poza obszary o wysokich skutkach na nowo zdefiniowane obszary o umiarkowanych skutkach. Po stronie cieczy przepis z 2019 roku dotyczący cieczy niebezpiecznych popycha operatorów w stronę rur, które w ogóle przyjmą narzędzia ILI.

Ograniczeniem jest zdolność nadzoru. Federalna kadra inspekcyjna licząca 113 osób na ponad trzy miliony mil w dużej mierze opiera się na inspektorach stanowych i własnych programach integralności operatorów, a budżet badawczy PHMSA, około 13,7 mln USD w roku budżetowym 2022 według raportu PHMSA dla Kongresu o B+R, jest niewielki wobec kosztu jednego poważnego pęknięcia.

MetrykaWartośćŹródło
Interwał oceny integralności dla odcinków lądowych rurociągów cieczy niebezpiecznych umożliwiających przepuszczenie narzędzi ILI, poza obszarami o wysokich skutkach (‘umożliwiający przepuszczenie’ oznacza, że narzędzie ILI może przejść)Co najmniej raz na 10 latPrzegląd przepisu PHMSA z 2019 roku o cieczach niebezpiecznych
Termin dla rurociągów cieczy niebezpiecznych w obszarach o wysokich skutkach lub wpływających na nie na dostosowanie do narzędzi ILIW ciągu 20 lat, chyba że konstrukcji nie można zmodyfikować; przepis obowiązuje od 1 lipca 2020Przegląd przepisu PHMSA z 2019 roku o cieczach niebezpiecznych
Personel federalnego Biura Bezpieczeństwa Rurociągów (14 lutego 2025) i stanowi inspektorzy rurociągów (2024)326 etatów (FTE), w tym 113 inspektorów i 12 badaczy wypadków; 444 inspektorów stanowychCRS R44201, 2025
Egzekwowanie przepisów przez PHMSA wobec rurociągów, 2020-20241 081 działań egzekucyjnych; około 44 mln USD proponowanych kar cywilnychCRS R44201, 2025
Projekty badawcze PHMSA dotyczące bezpieczeństwa rurociągów i finansowanie PHMSA, rok budżetowy 2021 wobec roku budżetowego 202217 projektów (12 169 481 USD) wobec 23 projektów (13 696 428 USD)Raport PHMSA dla Kongresu o B+R za lata budżetowe 2021-2022, 2024
Technologie skomercjalizowane z programu badawczego PHMSA od 2002 roku35Raport PHMSA dla Kongresu o B+R za lata budżetowe 2021-2022, 2024
Zakres biuletynu doradczego PHMSA ADB-10-03 o jakości spoin obwodowych w nowych rurach dużej średnicyRury o średnicy 20 cali lub większej, klasy X70 i wyższej, zbudowane w 2008 i 2009 roku; awarie znacznie poniżej 72% określonej minimalnej granicy plastycznościPHMSA ADB-10-03, Federal Register 2010

Uwaga kontekstowa: ADB-10-03 (najnowsze dostępne dane: 2010) powstał po awariach spoin obwodowych podczas prób hydrostatycznych i we wczesnej eksploatacji kilku nowo zbudowanych rurociągów; nie podaje liczby awarii, a jedynie ‘kilka ostatnich projektów’. Raport badawczy PHMSA podaje łączną sumę czterech programów 28 010 135 USD, która nie zgadza się z jego dwiema wartościami rocznymi (zob. Uwaga o danych).

Podsumowanie: wykrywanie wad rurociągów metodą ultradźwiękową w liczbach

MetrykaWartośćŹródło
Rozmiar wady przy 90% POD w grubościennych spoinach obwodowych: UT z układem fazowanym wobec radiografii6,87 mm wobec 12,72 mmJournal of Materials Research and Technology 2025
Odsetek wyników fałszywie dodatnich: UT z układem fazowanym wobec radiografii13,59% wobec 0,58%Journal of Materials Research and Technology 2025
Wysokość wady przy a90/95, sześć systemów AUTOd 2 do 4 mmEdison Welding Institute dla PHMSA, 2011
Pęknięcia zmęczenia cieplnego w spoinach rur: a80 układu fazowanego dla głębokości1,41 mmMaterials, badanie PAUT metodą porównawczą, 2023
Badanie porównawcze spoin rur: rozmiar wady przy 80% POD, stal węglowa wobec spoin różnoimiennych4,53 mm wobec 11,58 mmApplied Sciences, 2022
Istotne incydenty na rurociągach w USA, 2024 wobec średniej 2014-2024235 wobec 265 rocznieCRS R44201, 2025
Incydenty w USA podlegające zgłoszeniu, styczeń 2024 do lipca 2025881 (ponad 400 istotnych)Zeznanie Pipeline Safety Trust, 2025
Osoby zabite i hospitalizowane w incydentach na rurociągach w USA, styczeń 2024 do lipca 202518 zabitych, 45 rannychZeznanie Pipeline Safety Trust, 2025
Udział korozji w incydentach w USA, 2024 wobec historycznegoPonad 25% wobec około 18%Raport AMPP US Pipeline Industry 2026
Udział awarii urządzeń lub materiału, istotne incydenty na rurociągach przesyłowych gazu 2010-202243%GAO-24-106690, 2024
Udział wad spoin obwodowych w incydentach utraty produktu w Wielkiej Brytanii, 1962-202218,8% (39 z 207)Raport UKOPA o utracie produktu, 2024
Częstość awarii europejskich gazociągów przesyłowych, 2018-2022 wobec 1970-20220,101 wobec 0,277 na 1 000 km-lat12. raport EGIG, 2024
Częstość wad wykonawczych i awarii materiału wg EGIG, 2018-20220,016 na 1 000 km-lat12. raport EGIG, 2024
Częstość awarii lądowych rurociągów w Wielkiej Brytanii, ostatnie 5 lat0,042 na 1 000 km-latRaport UKOPA o utracie produktu, 2024
Udział długości europejskich ropociągów skontrolowanych narzędziami ILI w 2023 roku26% (8 260 km)Raport Concawe 8/25, 2025
Pęknięcie Keystone w 2022 roku: szacowany wyciek i całkowity koszt12 937 baryłek; 600 793 659 USDRaport PHMSA z badania awarii, 2024
Interwał oceny integralności dla rurociągów cieczy niebezpiecznych umożliwiających przepuszczenie narzędzi ILI poza obszarami o wysokich skutkachCo najmniej raz na 10 latPrzegląd przepisu PHMSA z 2019 roku o cieczach niebezpiecznych
Technologie skomercjalizowane z badań PHMSA od 2002 roku35Raport PHMSA dla Kongresu o B+R za lata budżetowe 2021-2022, 2024

Metodologia i źródła

Każdy dokument pierwotny przeczytaliśmy bezpośrednio w październiku 2026 roku i zachowaliśmy tylko liczby w nim podane. Procenty sprawdzaliśmy względem liczników i mianowników tam, gdzie źródło podawało oba.

Ostatnia aktualizacja: 25 października 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia spodziewamy się, gdy Concawe opublikuje swoje podsumowanie statystyczne wycieków z europejskich ropociągów w 2024 roku.

Wypróbuj VoxBooster — 3 dni za darmo.

Klonowanie głosu w czasie rzeczywistym, soundboard i efekty — wszędzie, gdzie rozmawiasz.

  • Bez karty
  • ~30ms opóźnienia
  • Discord · Teams · OBS
Wypróbuj 3 dni za darmo