Ponad połowa wszystkich godzin oglądania esportu w 2025 roku, czyli 52,9%, pochodziła z co-streamów, a nie z oficjalnych kanałów (Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026). Co-streaming oznacza, że niezależny twórca retransmituje oficjalny sygnał meczu na własnym kanale i komentuje go po swojemu. Mapa językowa zmienia się równie szybko: oglądalność Esports World Cup w języku hindi wzrosła w 2026 roku o 300% rok do roku (Esports Charts, podsumowanie oglądalności EWC 2026, za GamesBeat 2026), a Riot Games wybrało 120 co-streamerów w 18 językach na Worlds 2025 (Esports Insider, relacja o co-streamerach Worlds 2025, 2025). Zebraliśmy dane od Stream Hatchet, Esports Charts, Riot Games, Esports World Cup Foundation, Sports Video Group, EBU, AES, ITU oraz z recenzowanych badań nad esportem. Informacje o wielkości rynku, pulach nagród i rekordach oglądalności znajdziesz w naszym szerszym zestawieniu statystyk esportu; ta strona skupia się na głosach, językach i torze audio stojących za transmisją.
TL;DR
- Co-streamy zajęły 52,9% wszystkich godzin oglądania esportu w 2025 roku (Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026).
- Program dla twórców Esports World Cup wyznaczył na 2026 rok cel 5.000 co-streamerów, wobec grupy 3.500 w 2025 roku (komunikat Esports Foundation o programie dla twórców 2026).
- Koreański wyprzedził angielski jako najczęściej oglądany język na LoL Worlds 2025 (Esports Charts, za esports.gg 2025).
- Oglądalność Esports World Cup w języku hindi wzrosła w 2026 roku o 300%, a we francuskim o 124% (Esports Charts, za GamesBeat 2026).
- Worlds 2025 wybrały 120 co-streamerów w 18 językach (Esports Insider, relacja o co-streamerach Worlds 2025, 2025).
- Zdalny model produkcji Riot tworzy 19 wersji językowych sygnału światowego (Sports Video Group, Project Stryker 2021).
- 239 graczy nie zauważyło istotnej różnicy w wiarygodności między duetem komentatorskim złożonym z samych mężczyzn a duetem mieszanym pod względem płci po uwzględnieniu zmiennych kontrolnych (Journal of Electronic Gaming and Esports 2023).
- Model komentarza na żywo oparty na sztucznej inteligencji wygrał 29,2% bezpośrednich porównań z GPT-4o, wobec 19,4% dla najlepszego istniejącego modelu komentatora transmisji strumieniowych (DirCast, preprint arXiv 2026).
- EBU R 128 wyznacza docelową głośność programu w emisji na poziomie -23 LUFS (EBU R 128 wersja 5.0, 2023).
- AES TD1008 zaleca -17 LUFS dla sportu i formatów mieszanych w streamingu (Radio World, objaśnienie wytycznych AES TD1008, 2022).
1. Co-streaming wyprzedza oficjalny sygnał
Nagłówkiem nie jest to, że co-streaming istnieje, lecz to, że niesie dziś większość widowni. Skok z 45% do ponad połowy w ciągu jednego roku oznacza, że dla większości widzów „głosem” meczu esportowego nie jest już oficjalne biurko casterów. Na Twitchu 82% widzów co-streamów uczestniczyło w czacie podczas PGL Major Copenhagen 2024, wobec około 18% widzów oficjalnej transmisji, co tłumaczy, dlaczego wydawcy wciąż otwierają bramy: co-streamy zapewniają rozmowną, napędzaną przez społeczność widownię, której oficjalne kanały z trudem dorównują.
Oficjalne kanały jednak nie upadają. Rosły dalej po momencie przecięcia, co sugeruje, że co-streamy głównie dodają widownię, zamiast ją po prostu odbierać. Organizatorzy formalizują ten model za pomocą płatnych programów dla twórców.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Udział co-streamingu we wszystkich godzinach oglądania esportu, 2024 | 45% (1,3 mld godzin) | Stream Hatchet, Yearly Live Streaming Trends Report 2024 |
| Udział co-streamingu we wszystkich godzinach oglądania esportu, 2025 (2,7 mld godzin zarejestrowanych w 1,9 tys. wydarzeń) | 52,9% | Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026 |
| Pierwszy kwartał, w którym co-streamerzy wyprzedzili oficjalne kanały esportowe pod względem godzin oglądania | I kwartał 2025 (oficjalne transmisje wciąż rosły o 30% kwartał do kwartału w II kwartale 2025) | raport Stream Hatchet za II kwartał 2025, za Esports News UK 2025 |
| PGL Major Copenhagen, marzec 2024: widzowie Twitcha uczestniczący w czacie na co-streamach vs na oficjalnej transmisji | 82% vs około 18% (co-streamy zajęły też ponad 60% godzin oglądania w dniu finałowym) | Digiday, na podstawie danych Stream Hatchet, 12 kwietnia 2024 |
| Program dla twórców Esports World Cup: co-streamerzy w grupie z 2025 roku vs cel na 2026 | 3.500 vs 5.000, przy puli nagród 2 mln USD w 2026 roku | komunikat Esports Foundation o programie dla twórców, 15 czerwca 2026 |
Kontekst: udziały z 2024 i 2025 roku pochodzą z dwóch różnych raportów tego samego trackera, a pełnoroczny raport za 2025 rok przyjmuje nieco inną bazę (zob. Uwaga o danych).
2. Które tytuły i wydarzenia opierają się na casterach ze społeczności
Udział co-streamingu bardzo różni się w zależności od tytułu, a ten wzorzec mówi coś o tym, jak każda społeczność lubi oglądać. Społeczności strzelanek z kilkoma dominującymi osobowościami oddają większość widowni twórcom: co-streamerzy zapewnili 65,1% wszystkich godzin oglądania Call of Duty League 2025. Wielotytułowe festiwale mają ogółem niższy udział, ale poszczególne gry w ich ramach potrafią przekroczyć 70%.
Organizatorzy lig odpowiednio zwiększają liczbę zatwierdzonych głosów. Skok z 30 co-streamerów na MSI 2023 do 120 na Worlds 2025 pokazuje, że Riot traktuje komentowanie przez społeczność jako kanał dystrybucji, a nie zagrożenie. Jeśli sam prowadzisz co-streaming, narzędzia kształtujące Twój głos na antenie liczą się tak samo jak sygnał źródłowy, i tu wchodzą efekty głosowe dla streamerów.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Udział co-streamerów w godzinach oglądania Call of Duty League 2025 (35 mln ogółem) | 65,1% | Stream Hatchet, The Top Co-Streamers Promoting Esports and Events, sierpień 2025 |
| Udział co-streamerów w godzinach oglądania BLAST.tv Austin Major 2025 (92 mln ogółem) oraz najpopularniejszy co-streamer | 53,6%; Gaules z 14,2 mln godzin | Stream Hatchet, analiza najpopularniejszych co-streamerów promujących esport i wydarzenia, sierpień 2025 |
| Udział co-streamerów w godzinach oglądania Esports World Cup 2025: całe wydarzenie vs najczęściej co-streamowane tytuły | 41,5% ogółem; Warzone 88%, Counter-Strike 76%, League of Legends 73% | Stream Hatchet, The Esports World Cup 2025 on Live Streaming, 2025 |
| Co-streamerzy wybrani na League of Legends Worlds 2025 | 120 w 18 językach | Esports Insider, relacja o co-streamerach Worlds 2025, 10 października 2025 |
| Co-streamerzy ogłoszeni na MSI 2023, dla porównania | 30 | Esports Insider, relacja o co-streamerach Worlds 2025, 10 października 2025 |
| Co-streamerzy wpisani na listę LEC 2025 Winter Split | 29 | Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 stycznia 2025 |
Uwaga o wartości odstającej: 65,1% udziału w Call of Duty League jest skoncentrowane w kilku kanałach; sam najpopularniejszy co-streamer, Scump, odpowiadał w tej samej analizie za 14,4 mln z 35 mln godzin.
3. Transmisje językowe: kto ogląda w jakim języku
Popyt widowni dzieli się według języków, a angielski nie jest już domyślnym liderem. Koreański wyprzedził angielski jako najczęściej oglądany język transmisji na Worlds 2025, co sprawia, że komentowanie w językach lokalnych przestaje być dodatkiem, a staje się głównym motorem wzrostu.
Esports World Cup 2026 pokazuje ten sam zwrot poza Azją: transmisje w hindi i francuskim rosły znacznie szybciej niż całe wydarzenie, a liczba francuskich twórców relacjonujących imprezę wzrosła o 63%. Mniejsze społeczności językowe też potrafią szybko rosnąć: oglądalność esportu w języku ukraińskim osiągnęła w 2025 roku rekord, napędzana przez dwa turnieje Counter-Strike Major.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Najczęściej oglądany język transmisji na League of Legends Worlds 2025 | koreański, wyprzedzając angielski, który prowadził w 2024 roku | dane Esports Charts, za esports.gg, 9 listopada 2025 |
| Wzrost oglądalności Esports World Cup rok do roku w hindi vs we francuskim, 2026 vs 2025 | +300% vs +124% | Esports Charts, podsumowanie oglądalności EWC 2026, za GamesBeat, 28 sierpnia 2026 |
| Francuskojęzyczni streamerzy relacjonujący Esports World Cup, 2025 vs 2026 | 122 vs 200 (+63%) | Esports Charts, podsumowanie oglądalności EWC 2026, za GamesBeat 2026 |
| Oglądalność Mobile Legends na Esports World Cup 2026 według języka, zmiana względem 2025 | indonezyjski -8,8%, tagalog -14,2%, malajski (Bahasa Malaysia) -40% | Esports Charts, podsumowanie oglądalności EWC 2026, za GamesBeat 2026 |
| Godziny oglądania ukraińskojęzycznych transmisji esportowych, 2025 vs 2024 | ponad 25,16 mln vs 19,1 mln | dane Esports Charts, za dev.ua, 6 stycznia 2026 |
| Szczytowa liczba widzów ukraińskojęzycznych transmisji na StarLadder Budapest Major 2025 oraz globalna pozycja ukraińskiego według szczytu na turniejach Counter-Strike | 116,2 tys.; czwarte miejsce na świecie | dane Esports Charts, za dev.ua, 6 stycznia 2026 |
Kontekst: żaden z powyższych trackerów nie publikuje danych o widowni chińskich platform, więc oglądalności w języku chińskim w tej tabeli brakuje.
4. Oficjalne transmisje w coraz większej liczbie języków
Podaż goni ten popyt. Organizatorzy publikują dziś jeden „sygnał światowy” (world feed, czyli główny sygnał obrazu i dźwięku gry z meczu) i pozwalają partnerom oraz co-streamerom dodawać komentarz we własnym języku. Esports World Cup przeszedł od 35 języków transmisji w 2025 roku do 47 w 2026, czyli skok o 12 języków w ciągu roku, podczas gdy LEC dodało dwa języki między 2025 a 2026 rokiem.
Starsze dane Riot poniżej są oznaczone jako najnowsze dostępne, ale pokazują mechanizm: wersje językowe sygnału światowego buduje się ręcznie, dlatego sieci partnerskie i co-streamerzy dźwigają większość ciężaru lokalizacji.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Esports World Cup 2025: języki transmisji, kraje objęte zasięgiem i partnerzy medialni | 35 języków; 140 krajów; ponad 90 partnerów | Esports World Cup Foundation, komunikat o globalnej transmisji na żywo EWC 2025, 2025 |
| Esports World Cup 2025: partnerzy transmisyjni i kanały nadające wydarzenie | 97 partnerów; ponad 800 kanałów | Sports Video Group (SVG Europe), raport o produkcji EWC 2025, 28 sierpnia 2025 |
| Esports World Cup 2026: języki transmisji i partnerzy transmisyjni | 47 języków; ponad 100 partnerów | Esports World Cup Foundation, EWC 2026 in Numbers |
| Języki, w których można było oglądać LEC, 2025 | 15 | Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 stycznia 2025 |
| Języki, w których można oglądać LEC u partnerów transmisyjnych i co-streamerów, 2026 | 17 | Riot Games, 2026 LEC Talent, Broadcast Partners and Co-Streamers, 13 stycznia 2026 |
| Worlds 2022: partnerzy transmisyjni i języki ich programów | 22 partnerów; 21 języków (najnowsze dostępne dane: Riot Games, 2022) | Riot Games, Riot Esports Delivering Custom Global Broadcasts for Worlds 2022 |
| Wersje sygnału światowego w różnych językach, które Riot buduje ręcznie | 19 (najnowsze dostępne dane: Sports Video Group, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 października 2021 |
Kontekst: dwie liczby partnerów z 2025 roku (ponad 90 vs 97) pochodzą z różnych dokumentów opublikowanych w różnych momentach wydarzenia; zob. Uwaga o danych.
5. Casterzy, osobowości na antenie i badania nad komentarzem
Oficjalne biurko jest niewielkie w porównaniu z tłumem głosów społeczności. Riot wskazało 16 osobowości na antenie angielskiej transmisji Worlds 2025, podczas gdy to samo wydarzenie zatwierdziło 120 co-streamerów (sekcja 2). Badania nad tym, co czyni castera wiarygodnym, wciąż są skromne, ale jedno badanie kontrolowane dostarcza użytecznego punktu danych dla nadawców obawiających się uprzedzeń widowni.
W tym badaniu widzowie nie oceniali mieszanego pod względem płci duetu casterskiego jako mniej kompetentnego ani mniej wiarygodnego, gdy uwzględniono ich tożsamość gracza i zaangażowanie. Osobno komentarz oparty na sztucznej inteligencji przechodzi od badań do użycia na żywo: preprint z 2026 roku zbudował jeden model, który zarówno kieruje kamerami, jak i komentuje, i wygrał więcej bezpośrednich porównań z GPT-4o niż najlepszy istniejący model komentatora transmisji strumieniowych. To preprint, a nie wynik recenzowany.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Anglojęzyczne osobowości na antenie wskazane dla transmisji Worlds 2025 | 16 | Spilled, za ogłoszeniem Riot z 2 października 2025 |
| Gracze losowo przydzieleni do oglądania meczu League of Legends komentowanego przez dwóch mężczyzn lub przez mężczyznę i kobietę | N = 239 | Charitat i Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Postrzegana wiedza ekspercka i wiarygodność: duet mieszany pod względem płci vs duet złożony z samych mężczyzn, po uwzględnieniu identyfikacji z graczami i zaangażowania | brak istotnej różnicy | Charitat i Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Postrzegana wiarygodność castera kobiety vs castera mężczyzny | casterka oceniona jako nieco bardziej wiarygodna | Charitat i Cianfrone, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Zawodowe mecze Dota 2 użyte do oceny modelu DirCast do reżyserii i komentarza na żywo | 27 | Gao i in., DirCast, preprint arXiv, październik 2026 |
| Odsetek wygranych bezpośrednich porównań z GPT-4o: DirCast vs najsilniejszy z 11 istniejących modeli komentatora transmisji strumieniowych | 29,2% vs 19,4% | Gao i in., DirCast, preprint arXiv, październik 2026 |
Kontekst: różnica w postrzeganej wiedzy eksperckiej nie była istotna nawet przed uwzględnieniem zmiennych kontrolnych; różniła się tylko ocena wiarygodności, i to nieznacznie, na korzyść castera kobiety.
6. Skala produkcji transmisji
Produkcja esportowa jest dziś budowana w skali wydarzenia wielosportowego. Liczba kamer na Esports World Cup wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu roku, ze 175 w 2025 do 390 w 2026, a produkcja na żywo przekroczyła 9.000 godzin. Większość tych godzin wymaga komentarza, dlatego partnerzy językowi i co-streamerzy mają tak duże znaczenie: żaden pojedynczy zespół casterów nie obsłużyłby takiego wolumenu.
Riot wybrało dla swoich lig przeciwną drogę: scentralizowało produkcję w zdalnych centrach produkcji (obiektach, które realizują programy z wydarzeń odbywających się gdzie indziej) i rozsyła sygnały na cały świat. To samo przejście od routingu sprzętowego do audio i wideo w sieci widać w całej branży nadawczej, co pokazują nasze statystyki migracji do AoIP i studiów nadawczych.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Esports World Cup, 2025 vs 2026: godziny wyprodukowanych treści na żywo i użyte kamery | ponad 7.000 godzin (wzrost o 55% względem 2024) i 175 kamer vs ponad 9.000 godzin i 390 kamer | Esports World Cup Foundation, komunikat o transmisji EWC 2025 oraz EWC 2026 in Numbers |
| Esports World Cup 2025: jednoczesne linie produkcyjne, serwery powtórek i personel operacyjny transmisji | 16 linii; 41 serwerów powtórek; ponad 550 osób | Esports World Cup Foundation, komunikat o transmisji EWC 2025 |
| Esports World Cup 2025: linie produkcyjne przy aktywnych wszystkich scenach głównych i dodatkowych oraz ekipa na miejscu | 18 linii; ponad 1.000 osób ekipy | Sports Video Group (SVG Europe), raport o produkcji EWC 2025, 28 sierpnia 2025 |
| Oczekiwana roczna produkcja zdalnego centrum produkcji Project Stryker firmy Riot w Dublinie | ponad 6.300 godzin produkcji, na żywo 24/7/365 (najnowsze dostępne dane: SVG, 2022) | Sports Video Group, otwarcie Project Stryker w Dublinie, 21 lipca 2022 |
| Project Stryker Dublin: powierzchnia, równoczesne transmisje na żywo i ekipa w szczycie | 50.000 stóp kwadratowych; 6 równoczesnych transmisji; około 150 osób ekipy (najnowsze dostępne dane: SVG, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 października 2021 |
Kontekst: komunikat organizatora podaje 16 jednoczesnych linii produkcyjnych dla 2025 roku, a raport o produkcji z prasy branżowej 18 przy aktywnych wszystkich scenach głównych i dodatkowych; podajemy obie wartości, zamiast wybierać jedną.
7. Studia komentatorskie, audio ekipy i docelowe poziomy głośności
Audio to miejsce, w którym komentarz spotyka się z inżynierią. Duże wydarzenie buduje dziś niemal tyle dedykowanych studiów komentatorskich co głównych studiów produkcyjnych, a ekipa potrzebuje setek jednostek interkomu do koordynacji. Esports World Cup 2025 uruchomił 12 studiów komentatorskich obok 14 głównych studiów, co pokazuje, że komentarz wielojęzyczny jest wpisany w projekt obiektu, a nie dodany na siłę.
Na wyjściu to normy głośności decydują, jak głos castera brzmi na tle dźwięku gry i hałasu publiczności. Telewizja w Europie celuje w -23 LUFS (Loudness Units relative to Full Scale, czyli jednostki głośności względem pełnej skali, używane przez mierniki głośności), podczas gdy wytyczne dla streamingu są kilka jednostek głośniejsze. Nasze statystyki normalizacji głośności w streamingu i statystyki zgodności głośności gier opisują, jak platformy i studia gier stosują te cele.
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Esports World Cup 2025: studia komentatorskie vs główne studia produkcyjne oraz beltpacki interkomu (bezprzewodowe jednostki łączności noszone przez ekipę) | 12 vs 14; 325 beltpacków | Esports World Cup Foundation, komunikat o transmisji EWC 2025 |
| Wysokowydajne głośniki zainstalowane na Esports World Cup 2025 | ponad 200 | Sports Video Group (SVG Europe), raport o produkcji EWC 2025, 28 sierpnia 2025 |
| Reżyserki dźwiękowe w zdalnym centrum produkcji Riot w Dublinie, obok 6 reżyserek produkcyjnych | 6 (najnowsze dostępne dane: SVG, 2021) | Sports Video Group, Riot Games Project Stryker, 28 października 2021 |
| Docelowa średnia głośność programu według EBU R 128 | -23 LUFS (wersja 5.0, listopad 2023) | EBU, R 128 Loudness Normalisation, wersja 5.0, 2023 |
| Głośność dystrybucji streamingowej według AES TD1008: sport i formaty mieszane vs wiadomości i rozmowy vs muzyka pop | -17 vs -18 vs -16 LUFS | Radio World, Streaming Audio Loudness Guidelines Explained, 4 maja 2022 (podsumowanie AES TD1008) |
| Aktualna wersja ITU-R BS.1770, algorytmu pomiaru głośności stojącego za miernikami LUFS | BS.1770-5, zatwierdzona w listopadzie 2023 | ITU-R, Recommendation BS.1770, 2023 |
| Różnica głośności między muzyką a mową przy pomiarze według ITU-R BS.1770 | 3 do 4 dB, zależnie od gęstości materiału (własna dokumentacja producenta) | Telos Alliance, Understanding Loudness for Streaming Audio |
Kontekst: Telos Alliance zauważa, że wartość -17 LUFS dla treści mieszanych w AES TD1008 jest kompromisem między celami dla mowy i dla muzyki, ponieważ przetwarzanie ich osobno jest niepraktyczne w torze działającym w czasie rzeczywistym, a dokładnie w takiej sytuacji jest caster mówiący na żywo na tle dźwięku gry.
Podsumowanie: komentarz casterów i dźwięk transmisji esportowych w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Udział co-streamingu we wszystkich godzinach oglądania esportu, 2025 | 52,9% | Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026 |
| Udział co-streamerów w godzinach oglądania Call of Duty League 2025 | 65,1% | Stream Hatchet, analiza najpopularniejszych co-streamerów, sierpień 2025 |
| Co-streamerzy w programie dla twórców Esports World Cup, grupa 2025 vs cel na 2026 | 3.500 vs 5.000 | komunikat Esports Foundation o programie dla twórców, 2026 |
| Co-streamerzy wybrani na Worlds 2025 | 120 w 18 językach | Esports Insider, 2025 |
| Najczęściej oglądany język transmisji na Worlds 2025 | koreański, wyprzedzając angielski | Esports Charts, za esports.gg 2025 |
| Wzrost oglądalności Esports World Cup w języku hindi, 2026 vs 2025 | +300% | Esports Charts, za GamesBeat 2026 |
| Języki transmisji Esports World Cup, 2026 | 47 | Esports World Cup Foundation, EWC 2026 in Numbers |
| Cel AES TD1008 dla wiadomości i rozmów w streamingu | -18 LUFS | Radio World, 2022 |
| Wersje językowe sygnału światowego budowane ręcznie przez Riot | 19 | Sports Video Group, 2021 |
| Anglojęzyczne osobowości na antenie na Worlds 2025 | 16 | Spilled, za Riot, 2025 |
| Badanie płci castera: duet mieszany pod względem płci vs duet z samych mężczyzn, po uwzględnieniu zmiennych kontrolnych (N = 239) | brak istotnej różnicy | Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023 |
| Wygrane komentarza AI DirCast z GPT-4o, w porównaniu z najlepszym istniejącym modelem komentatora transmisji strumieniowych | 29,2% vs 19,4% | preprint arXiv, 2026 |
| Roczne godziny produkcji Project Stryker Dublin | ponad 6.300 | Sports Video Group, 2022 |
| Aktualna wersja pomiaru głośności ITU-R BS.1770 | BS.1770-5, zatwierdzona w listopadzie 2023 | ITU-R, 2023 |
| Docelowa głośność programu według EBU R 128 | -23 LUFS | EBU, 2023 |
| Cel AES TD1008 dla sportu w streamingu | -17 LUFS | Radio World, 2022 |
Metodologia i źródła
Przeprowadziliśmy ukierunkowane wyszukiwania dotyczące co-streamingu, oglądalności według języków, produkcji transmisji, badań nad casterami i norm głośności, a następnie czytaliśmy każdą stronę źródłową lub wskazany serwis, który ją relacjonował. Trackery oglądalności różnią się zakresem, więc każdą liczbę podajemy z jej własnym trackerem i nigdy nie mieszamy baz w jednym wierszu.
- Stream Hatchet, Esports Live Streaming Trends Report 2026
- Stream Hatchet, Yearly Live Streaming Trends Report 2024
- Stream Hatchet, 2025 Yearly Live Streaming Trends Report
- Stream Hatchet, The Top Co-Streamers Promoting Esports and Events, 7 sierpnia 2025
- Stream Hatchet, The Esports World Cup 2025 on Live Streaming
- Esports News UK, Co-streaming surpasses official broadcast (raport Stream Hatchet za II kwartał 2025), 31 lipca 2025
- Digiday, How PGL used influencer co-streams to supercharge esports viewership, 12 kwietnia 2024
- Esports World Cup Foundation, 2026 Esports World Cup in Numbers
- Esports World Cup Foundation, komunikat o globalnej transmisji na żywo EWC 2025
- Esports Foundation, Creator Program applications for EWC and ENC 2026, 15 czerwca 2026
- GamesBeat, Esports World Cup viewership jumps 37% in 2026 (dane Esports Charts), 28 sierpnia 2026
- esports.gg, League of Legends World Championship viewership 2025 (dane Esports Charts), 9 listopada 2025
- dev.ua, Ukrainian-language esports broadcasts in 2025 (dane Esports Charts), 6 stycznia 2026
- Riot Games, LEC 2025 Broadcast Partners and Winter Co-Streams, 16 stycznia 2025
- Riot Games, 2026 LEC Talent, Broadcast Partners and Co-Streamers, 13 stycznia 2026
- Riot Games, Riot Esports Delivering Custom Global Broadcasts for Worlds 2022
- Esports Insider, Worlds 2025 co-streamers, 10 października 2025
- Spilled, Riot reveals Worlds 2025 English broadcast lineup, 3 października 2025
- Sports Video Group (SVG Europe), Esports World Cup 2025 broadcast production, 28 sierpnia 2025
- Sports Video Group, Riot Games Project Stryker remote broadcast centers, 28 października 2021
- Sports Video Group, Project Stryker Dublin official opening, 21 lipca 2022
- Charitat i Cianfrone, An Examination of the Effects of Source Gender on Perceived Credibility of Esports Shoutcasters, Journal of Electronic Gaming and Esports, 2023
- Gao i in., DirCast: Live Esports Directing and Commentary with a Single Streaming Video-Language Model, arXiv, październik 2026
- EBU, R 128 Loudness Normalisation, wersja 5.0, 2023
- Radio World, Streaming Audio Loudness Guidelines Explained (AES TD1008), 4 maja 2022
- ITU-R, Recommendation BS.1770
- Telos Alliance, Understanding Loudness for Streaming Audio (dokumentacja producenta)
- Uwaga o danych: Stream Hatchet publikuje dwie liczby dotyczące co-streamingu w 2025 roku: 52,9% z 2,7 mld godzin esportu w dedykowanym raporcie esportowym oraz „połowę” z 2,8 mld godzin w raporcie rocznym; bazy się różnią, więc w nagłówku używamy raportu esportowego. W przypadku Esports World Cup 2026 organizator podaje 440 mln godzin oglądania, a Esports Charts liczy ponad 237 mln; żadne ze źródeł nie wyjaśnia tej różnicy, a oba stosują inny zakres (Esports Charts na przykład wyłącza chińskie platformy streamingowe). Liczba partnerów EWC 2025 występuje jako ponad 90 w komunikacie organizatora i 97 w SVG Europe, a linie produkcyjne jako 16 jednoczesnych vs 18 przy aktywnych wszystkich scenach. dev.ua podaje wzrost oglądalności w języku ukraińskim jako 30,5%, ale jej własne dane (ponad 25,16 mln vs 19,1 mln godzin) dają około 31,7%, więc podajemy tylko surowe godziny. Dane o szczytach językowych Worlds 2025 opublikowane przez HotSpawn zostały wykluczone, ponieważ serwis nie podaje ich źródła. DirCast to preprint i nie przeszedł recenzji naukowej. Dane Riot o produkcji i językach z 2021 i 2022 roku są najnowszymi danymi publicznymi i mogły się zmienić. Podsumowanie Esports Charts dla Worlds 2026 i roczny raport Stream Hatchet za 2026 rok powinny w ciągu kilku miesięcy zastąpić kilka liczb z 2025 roku.
- Ostatnia aktualizacja: 6 listopada 2026 roku. Aktualizujemy to zestawienie kwartalnie, a kolejnego odświeżenia spodziewamy się, gdy Stream Hatchet opublikuje swój 2026 Yearly Live Streaming Trends Report, a Esports Charts wyda podsumowanie oglądalności Worlds 2026.