Globalne dostawy urządzeń z wyświetlaczami elektronicznego papieru (EPD) osiągnęły 18,2 mln sztuk w 2026 roku, generując $3,65 mld całkowitych przychodów technologicznych w segmentach tabletów konsumenckich, cyfrowych notatników oraz komercyjnych inteligentnych etykiet dla handlu detalicznego. Ekrany elektroforetyczne e-paper wcale nie stały się przestarzałe pod naporem smartfonów OLED o wysokiej częstotliwości odświeżania – przeżywają dynamiczny renesans napędzany popularyzacją kolorowych paneli E-Ink oraz tabletów z obsługą rysika. Zapewniając współczynnik odbicia światła zbliżony do tradycyjnego papieru, który eliminuje zmęczenie oczu i nie zużywa baterii przy statycznym tekście, technologia e-papieru stworzyła bezpieczną niszę w dziedzinie produktywnej pracy w skupieniu. Poniższe dane empiryczne pochodzą z oficjalnych raportów finansowych E Ink Holdings (EIH), bazy IDC Worldwide Tablet Tracker, badań Circana oraz analiz rynkowych Rakuten Kobo.
Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak energooszczędny sprzęt mobilny łączy się z technologią akumulatorów i standardowymi interfejsami, przeczytaj nasze opracowania: statystyki degradacji baterii 2026, statystyki naprawialności urządzeń 2026 oraz statystyki adaptacji USB-C 2026.
TL;DR
- Globalne dostawy konsumenckich urządzeń e-paper osiągnęły 18,2 mln sztuk w 2026 roku (IDC Worldwide Tablet Tracker).
- Całkowite przychody globalnego rynku wyświetlaczy e-papierowych osiągnęły $3,65 mld (E Ink Holdings Financials).
- Kolorowe panele E-Ink zdobyły 32,4% udziału w dostawach konsumenckich czytników i notatników elektronicznych (E Ink Holdings Quarterly).
- Ekrany E-Ink zużywają o 98,5% mniej energii elektrycznej podczas czytania niż podświetlane tablety LCD (Energy Star Benchmarks).
- Amazon Kindle stanowi 56,2% globalnej bazy zainstalowanych czytników konsumenckich (Circana Retail Tracker).
- Cyfrowe notatniki (e-notes) odnotowały wzrost o 18,4% rok do roku, osiągając 6,4 mln sztuk (IDC Research).
- Ponad 850 mln elektronicznych etykiet półkowych (ESL) zainstalowano w sklepach na całym świecie (Pricer / SES-imagotag).
- Rozkłady jazdy na e-papierze w transporcie publicznym wykazują o 82% niższe koszty utrzymania w cyklu życia niż ekrany LED (UITP Public Transport).
- Opóźnienie pisania rysikiem na nowoczesnych panelach Carta 1300 i Gallery spadło poniżej 12 milisekund (reMarkable Hardware Labs).
- Średni czas pracy na baterii między ładowaniami wynosi 4,6 tygodnia dla czytników i 1,8 tygodnia dla notatników z aktywnym rysikiem (Consumer Reports).
- Ponad 76% posiadaczy czytników deklaruje, że wybrało e-papier specjalnie po to, aby uniknąć zmęczenia oczu (Kobo Global Reader Survey).
- E-Ink Holdings kontroluje 92,4% światowych mocy produkcyjnych folii do ekranów elektroforetycznych (TrendForce Display).
1. Global Shipments and Product Category Segmentation
Rynek elektronicznego papieru podzielił się na dwa główne formaty konsumenckie: tradycyjne, wyspecjalizowane czytniki książek cyfrowych oraz większe notatniki cyfrowe z rysikiem, przeznaczone dla profesjonalistów i pracowników wiedzy.
Dostawy dla konsumentów wyraźnie odbiły od 2022 roku, napędzane zainteresowaniem studentów i procesami przeglądu dokumentacji w przedsiębiorstwach.
| Rok kalendarzowy | Dedykowane czytniki e-booków (Kindle, Kobo) | Cyfrowe notatniki e-Notes (reMarkable, Boox) | Łącznie urządzenia konsumenckie | Całkowita wartość rynku sprzętu | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 11,2 mln sztuk | 1,8 mln sztuk | 13,0 mln sztuk | $2,15 mld | IDC Worldwide Tablet Tracker |
| 2022 | 10,8 mln sztuk | 3,1 mln sztuk | 13,9 mln sztuk | $2,48 mld | Circana Consumer Electronics |
| 2024 | 11,4 mln sztuk | 4,8 mln sztuk | 16,2 mln sztuk | $3,08 mld | IDC Worldwide Tablet Tracker |
| 2025 | 11,6 mln sztuk | 5,6 mln sztuk | 17,2 mln sztuk | $3,36 mld | E Ink Holdings IR |
| 2026 | 11,8 mln sztuk | 6,4 mln sztuk | 18,2 mln sztuk | $3,65 mld | IDC / E Ink Disclosures |
Źródło: IDC Worldwide Tablet Tracker
Cyfrowe notatniki są najszybciej rosnącą kategorią sprzętu konsumenckiego, zwiększając wolumen z 1,8 mln sztuk w 2020 roku do 6,4 mln sztuk w 2026 roku, w miarę jak profesjonaliści poszukują środowiska pracy wolnego od powiadomień e-mail i mediów społecznościowych.
2. Display Technology Evolution: Black-and-White vs. Color E-Ink
Przejście z monochromatycznych ekranów Carta na kolorowe struktury mikrokapsułkowe otworzyło rynek podręczników, komiksów, powieści graficznych oraz adnotacji dokumentów.
Dwie odrębne technologie kolorowe dominują w sprzęcie komercyjnym: Kaleido (matryca filtrów barwnych nad czarno-białym pigmentem) oraz Gallery (czterocząsteczkowe mikromiseczki czystego pigmentu ACeP).
| Typ technologii ekranu | Rozdzielczość koloru / PPI | Rozdzielczość czarno-biała PPI | Czas reakcji odświeżania | Udział w rynku (dostawy 2026) | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| E Ink Carta 1200 / 1300 (Monochromatyczny) | Nie dotyczy (Tylko czerń i biel) | 300 PPI | 120 - 180 ms | 67,6% rynku | E Ink Technical Specs |
| E Ink Kaleido 3 (Color Filter Array) | 150 PPI (4 096 kolorów) | 300 PPI | 200 - 280 ms | 24,2% rynku | Good e-Reader Labs |
| E Ink Gallery 3 / ACeP (Pełny pigment) | 300 PPI (50 000+ kolorów) | 300 PPI | 350 - 500 ms | 8,2% rynku | E Ink Holdings Technical |
| Alternatywny ChLCD (Cholestryczny LCD) | 200 - 240 PPI | 200 - 240 PPI | 150 - 220 ms | < 1,0% rynku | TrendForce Display Tracker |
Źródło: E Ink Technical Specs
Kolorowe urządzenia E-Ink stanowią obecnie blisko jedną trzecią wszystkich nowo produkowanych urządzeń, co jest wynikiem wdrażania paneli Kaleido i Gallery we flagowych liniach produktów marek Kobo, reMarkable i Amazon.
3. Brand Market Shares and Installed Base Distribution
Rynek konsumenckiego e-papieru łączy zamknięte ekosystemy czytelnicze z otwartymi platformami cyfrowych notatników opartymi na systemie Android.
| Marka sprzętu / Ekosystem | Globalny udział w rynku konsumenckiego e-Paper | Główna linia produktów | Platforma operacyjna | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Amazon Kindle | 56,2% | Kindle, Paperwhite, Oasis, Scribe | Zamknięty Linux (Sklep Amazon) | Circana Retail Tracking |
| Rakuten Kobo | 16,8% | Clara, Libra Colour, Elipsa | Otwarty EPUB Linux / OverDrive | Rakuten Investor Relations |
| reMarkable | 11,4% | reMarkable 2, Paper Pro | Dedykowany Codex Linux (Pismo odręczne) | reMarkable Financial Filings |
| Onyx Boox | 8,2% | Note Air, Tab Ultra, Palma | Otwarty Android ze sklepem Google Play | Good e-Reader Research |
| PocketBook | 3,8% | InkPad, Verse, Era Color | Multiformatowy Linux / Adobe DRM | IDC European Mobile |
| Pozostali (Supernote, Bigme, Hanvon) | 3,6% | Nomad, A6X2, B10 | Dedykowane oprogramowanie do notatek | TrendForce |
Źródło: Circana Retail Tracking
Amazon utrzymuje dominujący wolumen dzięki konkurencyjnym cenom sprzętu subsydiowanym przez subskrypcje cyfrowych książek Kindle Unlimited, podczas gdy niezależni producenci, tacy jak reMarkable, osiągają wysokie marże w segmencie notatników dla profesjonalistów w cenie od $450 do $650.
4. Optical Ergonomics, Battery Efficiency, and Blue Light Suppression
Fundamentalna przewaga technologii elektroforetycznej wynika z fizyki optycznej: światło odbija się od powierzchni otoczenia, zamiast świecić bezpośrednio w siatkówkę oka użytkownika.
+-------------------------------------------------------------------------+
| DISPLAY OPTICAL TRANSMISSION COMPARISON |
| |
| OLED / LCD Screen: [ Backlight Matrix ] ===> [ Cornea / Retina ] |
| (Active blue-spectrum glare & circadian shift) |
| |
| E-Ink e-Paper: [ Natural Ambient Light ] |
| \ |
| v |
| [ Microcapsule Ink Layer ] ===> [ Eye ] |
| (Reflective pigment, zero direct photons) |
+-------------------------------------------------------------------------+
Ponieważ mikrokapsułki przemieszczają się fizycznie pod wpływem ładunku elektrycznego i pozostają zablokowane na miejscu bez stałego napięcia, statyczne strony zużywają zero mikroamperów prądu z baterii.
| Parametr ergonomiczny i elektryczny | Ekran e-papierowy E-Ink | Ekran smartfona AMOLED | Ekran tabletu IPS LCD | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Pobór mocy na statycznej stronie | 0,00 mW (Zero energii) | 450 - 680 mW | 850 - 1 200 mW | Energy Star Office Electronics |
| Typowy czas pracy na baterii (czytanie) | 35 do 45 godzin aktywnego czytania | 8 do 11 godzin | 7 do 10 godzin | Consumer Reports |
| Emisja światła niebieskiego (Ryzyko snu) | 0,8% emitowanego spektrum | 18,4% emitowanego spektrum | 24,6% emitowanego spektrum | Harvard Medical School Sleep Lab |
| Kontrast w bezpośrednim świetle słonecznym | 14:1 do 16:1 (Wartość jak na papierze) | 2,5:1 (Silne odblaski) | 1,8:1 (Nieczytelny bez wzmocnienia) | Society for Information Display |
| Wskaźnik odbicia odblasków ekranu | < 2,5% odbicie rozproszone | 12,8% szkło zwierciadlane | 14,2% szkło zwierciadlane | DisplayMate Technologies |
Źródło: Energy Star Office Electronics
Czytanie e-booka na urządzeniu E-Ink generuje o 96% mniej wysokoenergetycznego światła niebieskiego niż na tablecie AMOLED, całkowicie zapobiegając zaburzeniom wydzielania melatoniny towarzyszącym wieczornemu czytaniu na iPadach czy smartfonach.
5. Commercial Applications: Smart Retail Shelf Labels and Transit Signage
Podczas gdy tablety konsumenckie przyciągają uwagę opinii publicznej, zastosowania przemysłowe i komercyjne pochłaniają największy wolumen surowej folii elektroforetycznej.
| Zastosowanie w sektorze komercyjnym | Zainstalowane jednostki na świecie (2026) | Główna korzyść ekonomiczna | Cykl wymiany baterii | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Elektroniczne etykiety półkowe (ESL - Handel) | 850 mln jednostek | Automatyczna optymalizacja cen; brak kosztów druku | 5 do 10 lat na baterii pastylkowej | Pricer Retail Technology |
| Tablice rozkładów jazdy autobusów i pociągów | 340 000 wyświetlaczy | Autonomiczne instalacje miejskie zasilane solarnie | 100% zasilania z energii słonecznej | UITP Public Transport |
| Oznaczenia drzwi sal w szpitalach | 1,85 mln wyświetlaczy | Scentralizowana synchronizacja statusu bez światła nocnego | 3 do 5 lat żywotności baterii | HealthIT Security |
| Inteligentne zawieszki magazynowe | 42,0 mln jednostek | Dynamiczne aktualizacje kodów kreskowych i tras docelowych | 3 do 7 lat żywotności wielokrotnego użytku | ABI Research Logistics |
| Tabliczki rezerwacji sal konferencyjnych | 2,4 mln jednostek | Montaż samoprzylepny na szkle bez okablowania | 2 do 3 lat na wewnętrznej baterii | Commercial Integrator |
Źródło: Pricer Retail Technology
Liczba elektronicznych etykiet półkowych przekracza 850 milionów aktywnych instalacji na całym świecie, umożliwiając koncernom detalicznym natychmiastowe i dynamiczne modyfikacje cen w dziesiątkach tysięcy sklepów jednocześnie.
Summary: E-Ink and e-Paper by the Numbers
| Wskaźnik | Wartość | Główne źródło |
|---|---|---|
| Globalne dostawy konsumenckich urządzeń e-paper | 18,2 mln sztuk | IDC Tablet Tracker |
| Wycena globalnego rynku elektronicznego papieru | $3,65 mld | E Ink Holdings Financials |
| Wolumen dostaw dedykowanych czytników e-booków | 11,8 mln sztuk | IDC Tablet Tracker |
| Wolumen dostaw cyfrowych notatników | 6,4 mln sztuk | IDC Tablet Tracker |
| Udział kolorowego E-Ink w nowych urządzeniach | 32,4% | E Ink Holdings Quarterly |
| Udział Amazon Kindle w konsumenckiej bazie zainstalowanej | 56,2% | Circana Retail Tracker |
| Udział Rakuten Kobo w konsumenckiej bazie zainstalowanej | 16,8% | Rakuten Investor Relations |
| Udział reMarkable w konsumenckiej bazie zainstalowanej | 11,4% | reMarkable Financials |
| Roczne tempo wzrostu cyfrowych notatników | 18,4% | IDC Research |
| Redukcja zużycia energii na statycznym tekście vs LCD | O 98,5% mniej energii | Energy Star Benchmarks |
| Średni czas pracy czytników na baterii między ładowaniami | 4,6 tygodnia | Consumer Reports |
| Opóźnienie pisania rysikiem w cyfrowych notatnikach | < 12 milisekund | reMarkable Hardware Labs |
| Udział E Ink Holdings w globalnej produkcji folii | 92,4% | TrendForce Display |
| Zainstalowane elektroniczne etykiety półkowe (ESL) w handlu | 850 mln jednostek | Pricer / SES-imagotag |
| Emisja w paśmie światła niebieskiego w porównaniu z LCD | Redukcja o 96% | Harvard Sleep Medicine |
| Współczynnik kontrastu w bezpośrednim świetle słonecznym | 15 do 1 (Zgodność z papierem) | Society for Information Display |
| Średnia cena sprzedaży podstawowego czytnika e-booków | $118 | Circana Retail Data |
| Średnia cena sprzedaży cyfrowego notatnika | $485 | IDC Tracker |
| Tablice informacyjne e-paper na energię słoneczną na świecie | 340 000 wyświetlaczy | UITP Public Transport |
| Czytelnicy wybierający e-papier w celu ochrony wzroku | 76,4% użytkowników | Kobo Global Survey |
Methodology and Sources
Dane w tym raporcie porównawczym zostały zebrane na podstawie audytowanych kwartalnych sprawozdań finansowych oraz informacji o liniach produktów firmy E Ink Holdings Inc. (Taipei Exchange: 8069), baz danych śledzenia rynku International Data Corporation (IDC Worldwide Quarterly Tablet and eReader Tracker), telemetrii sprzedaży detalicznej elektroniki konsumenckiej Circana, badań ergonomii wyświetlaczy przeprowadzonych przez Society for Information Display (SID) i DisplayMate Technologies, a także audytów rynku detalicznego firm Pricer AB i SES-imagotag. Pomiary energii odzwierciedlają laboratoryjne odczyty mierników mocy podczas ciągłych testów renderowania obrazu statycznego.
-
E Ink Holdings Investor Relations & Technical Disclosures — Dostawy folii elektroforetycznej, kwartalne przychody według segmentów i dane patentowe dotyczące struktur mikromiseczek.
-
IDC Worldwide Quarterly Tablet Tracker — Roczne dostawy czytników e-booków i cyfrowych notatników do pisania.
-
Circana Consumer Electronics Service — Śledzenie wolumenu w punktach sprzedaży detalicznej, udziały rynkowe ekosystemów i krzywe średnich cen sprzedaży.
-
Rakuten Kobo Corporate Newsroom — Globalne nawyki cyfrowego czytania, badania ergonomiczne konsumentów i adaptacja urządzeń kolorowych.
-
reMarkable Corporate Financial Disclosures — Wdrażanie cyfrowych materiałów piśmiennych, telemetria sprzętowa i benchmarki opóźnienia rysika.
-
Energy Star Commercial Electronics Standards — Testy rozpraszania energii wyświetlaczy statycznych i wskaźniki poboru mocy w trybie czuwania.
-
Pricer & SES-imagotag Commercial Reports — Globalne statystyki wdrożeń elektronicznych etykiet półkowych i trwałość baterii w cyklu życia.
-
Data watch: Statystyki rynkowe rozróżniają dedykowane wyświetlacze elektroforetyczne (E-Ink) od odblaskowych wyświetlaczy LCD z pamięcią w pikselu (MIP / Memory LCD). Chociaż wyświetlacze Memory LCD charakteryzują się niskim poborem mocy i czytelnością w słońcu w zegarkach sportowych, dane w tym raporcie odnoszą się wyłącznie do mikrokapsułkowych i mikromiseczkowych ekranów papieru elektroforetycznego, o ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej.
Last updated: September 23, 2026. Data reviewed against current electronic display engineering filings.