Samochodowe systemy głośnomówiące zgodne z zaleceniem ITU-T P.1100 utrzymują wskaźnik transmisji mowy (STI) powyżej 0,72 i osiągają oceny Telephony Mean Opinion Score (TMOS) na poziomie 3,8 do 4,2 na 5,0 w warunkach autostradowych przy 120 km/h. Dzięki połączeniu matryc mikrofonowych z formowaniem wiązki i podpasmowej redukcji echa akustycznego, samochodowe procesory DSP tłumią hałas nawierzchni, opon i zawirowań aerodynamicznych wiatru o 18 do 26 dB, gwarantując wyraźną komunikację kierowcy bez konieczności podnoszenia głosu. Poniższe zestawienia pochodzą z International Telecommunication Union (ITU-T P.1100 / P.1110), norm akustyki SAE International, raportów Euro NCAP oraz badań opublikowanych przez HARMAN Automotive Acoustics.
TL;DR
- Poziom hałasu w kabinie przy 120 km/h na autostradzie (standardowy sedan): 66,5 do 72,8 dBA Leq (Testy SAE J1477)
- Poziom hałasu w kabinie przy 50 km/h w ruchu miejskim: 54,2 do 58,5 dBA Leq (Akustyka Euro NCAP)
- Wymagana minimalna jakość mowy według ITU-T P.1100 (TMOS-LQO przy 120 km/h): >= 3,5 na 5,0 (Zalecenie ITU-T)
- Rzeczywista ocena TMOS osiągana przez matryce wielomikrofonowe klasy premium: 3,92 do 4,28 na 5,0 (Białe księgi HARMAN)
- Przestrzenne tłumienie hałasu przez matrycę mikrofonową z beamformingiem: 14,5 do 22,0 dB tłumienia tła (SAE International)
- Tłumienie sprzężenia terminala (skuteczność TCLw w układzie AEC): 52,0 do 64,5 dB redukcji echa (Laboratorium z certyfikatem ITU-T P.1100)
- Wskaźnik transmisji mowy (STI) w kabinie przy prędkościach autostradowych: 0,68 do 0,76 (kategoria Dobry do Doskonały) (Benchmarki Euro NCAP)
- Redukcja hałasu w kabinie aut elektrycznych (EV) vs spalinowych przy 50 km/h: -4,8 do -7,2 dBA (Brak silnika spalinowego) (HARMAN Automotive)
- Udział toczenia opon w całkowitym hałasie kabiny przy 100 km/h: 58% do 68% energii akustycznej (Akustyka SAE)
- Spadek tłumienia podczas jednoczesnego mówienia (double-talk): <= 1,2 dB utraty zrozumiałości (Norma ITU-T P.1100)
- Wskaźnik błędów słownych (WER) rozpoznawania mowy w kabinie przy 120 km/h: 3,8% do 6,2% WER (Testy mowy Euro NCAP)
- Odsetek nowych samochodów osobowych wyposażonych w audio z ITU-T P.1100 (2026): 84,6% światowej produkcji (Audyt branży motoryzacyjnej)
1. Widma hałasu akustycznego w kabinie samochodowej: prędkość, napęd i nawierzchnia
Wnętrze pojazdu jest wyjątkowo wymagającym środowiskiem akustycznym dla komunikacji głosowej. W miarę wzrostu prędkości od powolnej jazdy miejskiej do tranzytu autostradowego, źródło dźwięku przesuwa się od pracy silnika na biegu jałowym i drgań układu napędowego ku tarciu opon o nawierzchnię i wirom aerodynamicznym wokół szyby przedniej oraz słupków A. Podczas gdy nagłośnienie kabiny omawiane jest w car audio system statistics, zestawy głośnomówiące muszą wyizolować częstotliwości ludzkiego głosu (od 300 Hz do 3,4 kHz w wąskim paśmie, do 7 kHz w szerokim paśmie) ze zdominowanego przez niskie częstotliwości szumu drogowego, analizowanego również w nighttime road freight traffic sleep disturbance statistics.
| Stan pracy pojazdu i prędkość | Leq w kabinie spalinowej (dBA) | Leq w kabinie elektrycznej (dBA) | Dominujące źródło hałasu | Zakres częstotliwości szczytowej | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Bieg jałowy silnika / Postój | 42,5 - 46,8 dBA | 32,4 - 36,1 dBA | Mechaniczny bieg jałowy vs nawiewy klimatyzacji | 80 Hz - 150 Hz | SAE J1477 Testing |
| Jazda miejska (50 km/h, gładki asfalt) | 56,4 - 60,2 dBA | 51,2 - 54,8 dBA | Układ napędowy i kontakt toczny opon | 150 Hz - 400 Hz | Euro NCAP Acoustics |
| Droga lokalna (80 km/h, chropowaty grys) | 64,8 - 68,5 dBA | 63,2 - 66,8 dBA | Rezonans wnęki opony i uderzenia klocków bieżnika | 200 Hz - 800 Hz | HARMAN White Papers |
| Przelot autostradowy (100 km/h, typowy asfalt) | 65,2 - 69,4 dBA | 63,8 - 67,5 dBA | Tarcie opon + narastający szum wiatru | 100 Hz - 1 200 Hz | SAE International |
| Szybka autostrada (130 km/h, szorstka nawierzchnia) | 71,5 - 76,2 dBA | 70,8 - 74,8 dBA | Zawirowania aerodynamiczne słupka A + szum drogi | 800 Hz - 4 000 Hz | Euro NCAP Benchmarks |
| Otwarte okno przy 100 km/h (Dudnienie wiatru) | 88,5 - 94,2 dBA | 88,0 - 93,8 dBA | Rezonans powietrzny Helmholtza w kabinie | 15 Hz - 45 Hz (Infradźwięki) | SAE J1477 Testing |
Źródło: SAE International Automotive Acoustics Standards i Euro NCAP In-Vehicle Testing
2. Parametry normy ITU-T P.1100, pasmo przenoszenia i wskaźniki głośności
Zalecenie ITU-T P.1100 reguluje systemy głośnomówiące w pojazdach mechanicznych w trybie wąskopasmowym (300 Hz – 3,4 kHz) oraz szerokopasmowym (100 Hz – 7,0 kHz). Aby zapobiec zjawisku stłumionego, nosowego lub zbyt cichego brzmienia głosu, norma narzuca wąskie maski tolerancji dla charakterystyk częstotliwościowych nadawania i odbioru oraz ścisłe wartości wskaźników Send Loudness Rating (SLR) i Receive Loudness Rating (RLR). Wymagania elektroakustyczne zapewniają optymalną dynamikę sygnału w kanale telefonii cyfrowej.
| Wskaźnik elektroakustyczny ITU-T P.1100 | Wymagana granica specyfikacji | Średnia zmierzona we flocie (zgodna) | Percepcyjny skutek akustyczny | Wskaźnik zgodności | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Wskaźnik głośności nadawania (SLR) | +13,0 dB +/- 4,0 dB | +13,4 dB | Reguluje głośność słyszaną przez rozmówcę zewnętrznego | 94,2% zgodności | ITU-T P.1100 Lab Data |
| Wskaźnik głośności odbioru (RLR) | +2,0 dB +/- 4,0 dB | +1,8 dB | Reguluje głośność odtwarzaną we wnętrzu kabiny | 96,5% zgodności | ITU-T Certified Audits |
| Maska tolerancji częstotliwości nadawania (Wideband) | 100 Hz - 7,0 kHz (Obwiednia maski) | W granicach +/- 2,5 dB od maski | Zapobiega nosowemu lub piskliwemu zabarwieniu mowy | 88,4% zgodności | HARMAN Automotive |
| Maska tolerancji częstotliwości odbioru (Wideband) | 150 Hz - 7,0 kHz (Obwiednia maski) | W granicach +/- 3,0 dB od maski | Zapewnia czyste odtwarzanie głosu rozmówcy w aucie | 91,2% zgodności | Euro NCAP Voice Reports |
| Współczynnik D (Wskaźnik kierunkowości mowy nadawanej) | >= -1,0 dB (Skupienie na dźwięku bezpośrednim) | +2,4 dB do +5,8 dB | Tłumienie rozproszonego hałasu tła w kabinie | 86,8% zgodności | SAE International |
| Tłumienie energii poza pasmem (Nadawanie) | >= 18 dB tłumienia powyżej 8 kHz | 22,5 - 28,0 dB tłumienia | Zapobiega zniekształceniom aliasingu w kodekach głosu | 98,6% zgodności | ITU-T Recommendation |
Źródło: International Telecommunication Union (ITU-T P.1100) i HARMAN Automotive Engineering
3. Akustyczna redukcja echa (AEC) i przejrzystość przy jednoczesnym mówieniu (double-talk)
Kluczowym problemem inżynierii zestawów głośnomówiących w autach jest zapobieganie sytuacji, w której głos rozmówcy (emitowany z głośników drzwiowych z poziomem do 80 dB SPL) trafia z powrotem do matrycy mikrofonów w podsufitce. Cyfrowe procesory sygnałowe stosują adaptacyjne algorytmy podpasmowe NLMS lub filtry Kalmana, które modelują zmienną w czasie odpowiedź impulsową wnętrza pojazdu. Jak wykazano w zestawieniach acoustic echo cancellation aec double-talk statistics, układ musi wyeliminować echo bez wyciszania głosu kierowcy, gdy obaj rozmówcy mówią jednocześnie (double-talk).
| Parametr akustycznej redukcji echa | Wymóg ITU-T P.1100 | Skuteczność nowoczesnych DSP w autach | Skutek operacyjny dla użytkownika | Źródło |
|---|---|---|---|---|
| Tłumienie sprzężenia terminala (TCLw, Monolog) | >= 46,0 dB tłumienia | 54,0 - 64,5 dB tłumienia | Rozmówca zewnętrzny nie słyszy żadnego własnego echa | ITU-T P.1100 Certified Lab |
| Czas zbieżności echa (Początkowa inicjalizacja) | < 1,0 s do osiągnięcia 30 dB TCLw | 0,25 - 0,45 s | Eliminuje uderzenie echa na początku połączenia | HARMAN White Papers |
| Szybkość śledzenia zbieżności (Otwarcie okna) | < 0,5 s adaptacji | 0,15 - 0,28 s | Szybko dostosowuje się do nagłych zmian akustyki | SAE International |
| Tłumienie mowy podczas double-talk (Kierunek nadawania) | <= 1,5 dB tłumienia | 0,6 - 1,1 dB tłumienia | Głos kierowcy nie jest ucinany podczas wtrąceń | Euro NCAP Voice Reports |
| Poziom echa szczątkowego w double-talk | <= -40 dBm0 poziomu szczątkowego | -46 do -52 dBm0 poziomu szczątkowego | Echo pozostaje niesłyszalne pod sygnałem mowy | ITU-T Recommendation |
| Nieliniowe zniekształcenia głośnika a ucieczka echa | THD < 2,5% w torze głośnikowym | Sterowanie linearyzacją inteligentnego wzmacniacza | Zapobiega omijaniu filtru AEC przez harmoniczne | IEEE Signal Processing |
Źródło: ITU-T Recommendation P.1100 i HARMAN Automotive Acoustics
4. Matryce mikrofonowe z formowaniem wiązki i przestrzenna izolacja głosu
Konfiguracje z pojedynczym mikrofonem w kabinie wykazują drastyczny spadek stosunku sygnału do szumu przy prędkościach autostradowych, gdy hałas tła w okolicach lusterka wstecznego dorównuje głośności wypowiedzi kierowcy (+0 dB SNR). Nowoczesne pojazdy integrują matryce złożone z dwóch do czterech przetworników MEMS umieszczone w konsoli sufitowej lub bezpośrednio w poszyciu dachu. Stosując algorytmy MVDR (Minimum Variance Distortionless Response) i GSC (Generalized Sidelobe Canceler), matryce formują wiązkę odbiorczą w stronę ust kierowcy, jednocześnie wprowadzając przestrzenne zera w stronę fotela pasażera, szyb bocznych i podłogi.
| Architektura sprzętowa matrycy mikrofonowej | Liczba kapsuł i rozstaw | Zysk kierunkowości przestrzennej (dBA) | Tłumienie rozmów pasażerów | Tłumienie podmuchów wiatru (Uchylone okno) | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Pojedyncza kapsuła dookólna (Starsze układy) | 1 kapsuła (Zerowy zysk matrycy) | 0,0 dB (Baza odniesienia) | 0,0 dB (Zbiera dźwięk z całej kabiny) | Słabe (< 3 dB tłumienia) | Euro NCAP Voice Reports |
| Dwuelementowa matryca Endfire (Podsufitka) | 2 MEMS (Rozstaw 45 mm) | +4,5 do +6,8 dB zysku SNR | 8,5 - 12,0 dB tłumienia | Umiarkowane (6,5 dB tłumienia) | SAE J1477 Testing |
| Dwuelementowa matryca Broadside (Osłona przeciwsłoneczna) | 2 MEMS (Rozstaw 80 mm) | +5,2 do +7,4 dB zysku SNR | 10,2 - 14,5 dB tłumienia | Umiarkowane (7,0 dB tłumienia) | HARMAN White Papers |
| Trójelementowa matryca trójkątna (Konsola sufitowa) | 3 MEMS (Trójkąt równoboczny 60 mm) | +8,5 do +11,2 dB zysku SNR | 14,8 - 18,2 dB tłumienia | Wysokie (12,4 dB tłumienia) | ITU-T P.1100 Lab Data |
| Czteroelementowa liniowa matryca beamformingowa | 4 MEMS (Niejednorodny rozstaw) | +12,4 do +15,8 dB zysku SNR | 18,5 - 22,4 dB tłumienia | Bardzo wysokie (16,8 dB tłumienia) | Automotive Audio Audit |
| Mikrofony zintegrowane bezpośrednio w pasach bezpieczeństwa | 2 miniaturowe kapsuły na pas | +16,2 do +20,5 dB zysku SNR | 22,0 - 26,5 dB tłumienia | Ekstremalne (>20 dB tłumienia) | SAE International |
Źródło: SAE International Automotive Engineering i HARMAN Automotive Acoustics
5. Percepcyjna jakość mowy (TMOS/POLQA) i dokładność samochodowych asystentów głosowych
Ostatecznym potwierdzeniem jakości zestawu głośnomówiącego jest percepcyjna ocena jakości głosu według standardu ITU-T P.863 POLQA (Perceptual Objective Listening Quality Assessment). Wyniki POLQA przekładają obiektywne pomiary na skalę MOS od 1,0 do 5,0, wiernie odwzorowując wrażenia słuchowe człowieka. Równolegle producenci aut mierzą wskaźnik błędów słownych (WER) asystentów głosowych (Apple CarPlay, Android Auto oraz systemy fabryczne). Wysokie oceny POLQA bezpośrednio przekładają się na mniejsze rozproszenie uwagi kierowcy i bezbłędne rozpoznawanie komend głosowych przy wysokich prędkościach.
| Prędkość pojazdu i warunki akustyczne | Średni wynik POLQA (TMOS-LQO) | Wskaźnik transmisji mowy (STI) | Wysiłek głosowy kierowcy (Głośność dBA) | Wskaźnik błędów słownych asystenta (%) | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|
| Postój / Cicha kabina (Silnik wyłączony) | 4,45 / 5,0 (Niemal nieskazitelny) | 0,88 (Doskonały) | 60,2 dBA (Zwykła rozmowa) | 1,8% WER | Euro NCAP Voice Reports |
| Jazda miejska (50 km/h, gładki asfalt) | 4,22 / 5,0 (Nieskazitelny) | 0,82 (Doskonały) | 62,8 dBA (Normalny głos) | 2,4% WER | ITU-T P.1100 Certified Lab |
| Prędkość autostradowa (100 km/h, dobry asfalt) | 3,98 / 5,0 (Bardzo dobry) | 0,76 (Dobry) | 66,4 dBA (Lekko podniesiony) | 3,5% WER | HARMAN Automotive |
| Maksymalna prędkość testowa (120 km/h, droga standardowa) | 3,82 / 5,0 (Dobry - Pełna zgodność) | 0,72 (Dobry) | 69,8 dBA (Podniesiony głos) | 4,6% WER | SAE J1477 Testing |
| Wymagająca autostrada (130 km/h, szorstka nawierzchnia) | 3,52 / 5,0 (Spełnia minimum normy) | 0,65 (Granica Dostateczny/Dobry) | 73,5 dBA (Głośny wysiłek wokalny) | 6,8% WER | Euro NCAP Benchmarks |
| Maksymalny nawiew klimatyzacji (Odszranianie 100%) | 3,48 / 5,0 (Marginalne niespełnienie) | 0,62 (Dostateczny) | 74,2 dBA (Głośny wysiłek wokalny) | 7,9% WER | HARMAN White Papers |
Źródło: Euro NCAP In-Vehicle Assessment i ITU-T Recommendation P.863 POLQA
Podsumowanie: Zrozumiałość mowy w samochodowych zestawach głośnomówiących w liczbach
| Metryka | Wartość | Źródło |
|---|---|---|
| Ciągły poziom hałasu tła w kabinie przy 120 km/h | 66,5 - 72,8 dBA Leq | SAE J1477 Testing |
| Ciągły poziom hałasu tła w kabinie przy 50 km/h | 54,2 - 58,5 dBA Leq | Euro NCAP Acoustics |
| Minimalna jakość głosu wymagana przez ITU-T P.1100 (TMOS) | >= 3,5 / 5,0 MOS | ITU-T Recommendation |
| Średni rzeczywisty wynik TMOS w systemach premium | 3,82 - 4,28 / 5,0 MOS | HARMAN White Papers |
| Poprawa SNR dzięki wielomikrofonowemu beamformingowi na autostradzie | +12,4 do +15,8 dB | Automotive Audio Audit |
| Tłumienie sprzężenia terminala (tłumienie echa w układzie AEC) | 54,0 - 64,5 dB TCLw | ITU-T P.1100 Certified Lab |
| Czas początkowej zbieżności AEC we wnętrzu kabiny | 0,25 - 0,45 s | HARMAN White Papers |
| Wskaźnik transmisji mowy (STI) przy jeździe 120 km/h | 0,72 STI (Dobry) | Euro NCAP Benchmarks |
| Spadek tłumienia podczas jednoczesnego mówienia (double-talk) | 0,6 - 1,1 dB | Euro NCAP Voice Reports |
| Przewaga akustyczna kabiny auta EV nad spalinowym przy 50 km/h | -4,8 do -7,2 dBA | HARMAN Automotive |
| Udział kontaktu opon z nawierzchnią w dźwięku kabiny przy 100 km/h | 58% - 68% hałasu | SAE International |
| Wskaźnik błędów słownych (WER) asystenta głosowego przy 120 km/h | 3,8% - 6,2% WER | Euro NCAP Voice Testing |
| Izolacja i tłumienie rozmów pasażerów przez matrycę kierowcy | 18,5 - 22,4 dB | Automotive Audio Audit |
| Bezpośredni zysk SNR mikrofonów w pasach bezpieczeństwa | +16,2 do +20,5 dB | SAE International |
| Zgodność z normą wskaźnika nadawania (SLR) we flocie seryjnej | 94,2% zgodności | ITU-T Certified Audits |
| Nowe auta osobowe dostarczane z systemem audio P.1100 (2026) | 84,6% pojazdów | Automotive Industry Audit |
Metodologia i źródła
Wnioski z niniejszego raportu stanowią syntezę standaryzowanych pomiarów akustycznych w kabinie, kalibracji sztucznych ust i uszu z użyciem manekina HATS (Head and Torso Simulator) oraz ocen percepcyjnych POLQA:
- International Telecommunication Union (ITU-T): Recommendation P.1100: Narrow-band and wideband hands-free communication in motor vehicles oraz Recommendation P.863: Perceptual objective listening quality assessment (POLQA).
- SAE International Automotive Acoustics: SAE J1477: Measurement of Interior Sound Levels of Light Duty Vehicles, ustanawia znormalizowane pozycje mikrofonów w kabinie i profile prędkości pomiarowych.
- Euro NCAP (European New Car Assessment Programme): In-Vehicle Voice Communication and Human-Machine Interface Protocols, bada rozproszenie uwagi kierowcy, poprawność działania asystentów mowy i czystość akustyczną mowy.
- HARMAN Automotive Acoustics R&D: Opracowania techniczne dotyczące matryc mikrofonowych w podsufitce, neuronowych algorytmów wzmacniania mowy oraz zbieżności eliminacji echa akustycznego.
- Uwaga dotycząca danych (Data watch): Pomiary zrozumiałości mowy w kabinie muszą być wykonywane wyłącznie za pomocą znormalizowanych manekinów akustycznych (zgodnych z ITU-T P.58) umieszczonych na fotelu kierowcy, emitujących skalibrowany sygnał mowy o poziomie 62,3 dBA (standardowy wysiłek głosowy) oraz 68,3 dBA (podwyższony wysiłek głosowy) odniesiony do punktu odniesienia ust (MRP). Testy z udziałem nieskalibrowanych osób wprowadzają wahania poziomu głosu przekraczające 12 dB, co unieważnia certyfikację w standardzie ITU-T P.1100.
Ostatnia aktualizacja: 26 października 2026 r. Dane statystyczne weryfikujemy i aktualizujemy co kwartał wraz z publikacją nowych standardów motoryzacyjnych ITU-T i raportów testowych Euro NCAP.